דוח מטריד: מצבם של 7,240 ילדי אסירים בישראל אינו ידוע

שתף כתבה עם חברים

כמעט חצי מהאסירים הפליליים הם הורים לילדים אבל לגורמי הרווחה בקהילה ובשב"ס אין עליהם מידע מוסדר, הוועדה לזכויות הילד בכנסת קראה להרחיב את זמן הביקורים לילדים בבתי הסוהר העומד על 30 דקות בלבד

שי פפר, בנו של אסיר במהלך הדיון בוועדת לזכויות הילד על הטיפול בילדי אסירים (דוברות הוועדה)

במדינת ישראל אין אף גוף ציבורי רשמי אשר יודע את מספר ילדי האסירים בישראל ואת מצבם הטיפולי, כך עלה בדיון שקיימה הוועדה לזכויות הילד בכנסת, בנושא זכויות ילדי אסירים.
שב"ס מסר לוועדה נתונים חלקיים בלבד על ילדי אסירים פליליים (לא כולל עצורים):
לפי נתוני שירות בתי הסוהר, 2,481 מכלל האסירים הם הורים ל-7,240 ילדים – אולם שב"ס אינו יודע כמה מהם קטינים, וכמה בגירים.
בנוסף, לשב"ס אין מידע מדויק על מספר הילדים בקבוצת האסירים להם יש מעל חמישה ילדים.
גם לרשות שיקום האסיר ומשרד הרווחה אין נתונים על מספר הקטינים עד גיל 18, שאחד ההורים שלהם מרצה מאסר, וגם אין להם מידע על המאפיינים של אלפי ילדים אלו.

מנתונים שנמסרו למרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה כי 43 אחוז מהאסירים הפליליים הם הורים לילדים. פקודת נציבות שירות בתי הסוהר מסדירה את סדרי הביקור אצל האסירים, ומאפשרת ביקור אחת לשבועיים למשך 30 דקות, אך הפקודה אינה מתייחסת באופן ייעודי לילדי האסירים.
כך למשל, דין משפחות ברוכות ילדים כדין משפחות עם ילד אחד: לכולם מוקצות 30 דקות ביקור.
שעות הביקורים חופפות לשעות הלימודים – שב"ס אינו מאפשר ביקורים בשעות אחר הצהריים והערב, או בימי שבת, אלא רק באישור מיוחד.
בתקופת הקורונה ביקורי המשפחות אצל האסירים נפסקו, ולסירוגין מספר הילדים המבקרים הוגבל. הגבלת הביקורים הוסרה רק לאחרונה (במחצית השנייה של נובמבר).

מדוח מרכז המחקר של הכנסת, שהוגש לוועדה לזכויות הילד לקראת דיון בנושא, עולה עוד כי מספר קטן בלבד של ילדי אסירים משתתפים בתוכניות טיפוליות. השב"ס, הרשות לשיקום האסיר ומחלקות הרווחה אינם משתפים פעולה ביניהם בהעברת מידע על ילדי האסירים. כאשר לילד או למשפחתו של האסיר אין היכרות מוקדמת עם שירותי הרווחה, אין איתור וזיהוי פעיל של ילדים אלו, ואין מנגנון במסגרתו שב"ס מעביר מידע על כניסת עצור או אסיר למאסר – אל גורמי הרווחה בקהילה.

(אילוסטרציה: Ostap Senyuk מאתר Unsplash)

עוד נמסר בדוח, כי  לילדי אסירים ואסירות אין זכויות ייעודיות מוגדרות בחוקים החברתיים השונים.
בשנת הלימודים האחרונה ילדי אסירים היו כשבעה אחוזים מכלל ילדי הפנימיות לילדים ונוער בסיכון של משרד הרווחה (קרוב ל-500 ילדים מתוך כ-7,000 ילדים במסגרות חוץ ביתיות). התוצאה היא שאלפי ילדי אסירים אשר מתמודדים עם קשיים נפשיים ורגשיים אינם מקבלים מענה.

הוועדה לזכויות הילד בכנסת בראשות ח"כ מיכל שיר קראה נוכח הנתונים,  להאריך את זמן ביקורי המשפחות. ח"כ שיר אמרה כי הוועדה תפעל להסדיר העברת מידע בין הגופים לגבי ילדי האסירים, ולדאוג שיהיה מי שבאופן מוסדר יעקוב ויעזור להם. "איך זה שאין בשום מקום אזכור על זכויות ילדי האסירים ושום גוף לא מטפל בהם. זכותו של הילד לשמור על קשר עם הורהו, גם אם ההורה אסור בכלא, ובלתי מתקבל על הדעת שמוקצה זמן של חצי שעה פעם בשבועיים לילדים", אמרה יו"ר הוועדה.

שי פפר, בנו של אסיר, התארח בדיון הכנסת וסיפר כי לא קיבל מרשויות הרווחה כל סיוע מתאים: "אבא שלי הוא אסיר עולם. מעולם לא היה לי אבא שישחק איתי כדורגל, ומעולם לא הרגשתי תחושת ביטחון. לא היה מי שיהיה איתי. לא נתנו לי לבקר. אני עומד לפני גיוס ואני רוצה לתקן את החוויה לאחרים ולהתגייס לשב"ס".

מינדי בוקשפן, יו"ר ארגון "דרור למשפחה": "לצערי, לא כל מי שפונה לרשות לשיקום האסיר מקבל עזרה. ילדים מדרדרים לפשע. אין אוכל בבית והם הולכים לגנוב, וככה המשפחה מתמודדת עם כמה חזיתות". בוקשפן סיפרה כי פגשה "ילדים בקורונה שלא זכו שנתיים לתת ולקבל חיבוק מאבא שלהם".

רחל כרמל, נציגת הרשות לשיקום האסיר, האחראית על טיפול בקהילה, אמרה לוועדה כי "אין כל קבלת מידע משב"ס בנוגע לילדים". היא הציעה כאשר "ההורה נכנס לכלא, הוא ימלא טופס ואנחנו נפנה לרווחה, וככה נוכל לסייע".

גם נציגת משרד המשפטים ציינה כי יש לקדם מנגנון שיעביר באופן אוטומטית את המידע על ילדי אסירים, שיקבלו טיפול ויחס נכון.

עו"ד בן ציון מהלשכה המשפטית בשירות בתי הסוהר אמר בסיכום לחברי הכנסת: "פקודת בתי הסוהר קבעה בעבר הגבלה כמותית על מספר הילדים שיהיו בכל מפגש, אבל זה שונה. זמן הביקור של חצי שעה נותר בעינו. מבדיקה שעשינו, אם צריך אז מאריכים את זמן הביקור, ויש עוד פתרונות. הארגון רואה חשיבות בשימור וחיזוק הקשר בין ההורים האסירים לילדיהם. מתקיימים ביקורים ויש פעילויות מיוחדות של הורים וילדים, בכפוף לרצון המשפחה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות