מהיר ועצבני: 28 חודשי מאסר על מרדף של 50 דקות בין עתלית לצומת המוביל

שתף כתבה עם חברים

צעיר בן 21 שהיה אמור לשהות במעצר בית לקח מסבתו את הרכב, יצא למסע של נהיגה פרועה והקפיץ כוחות משטרה בכל רחבי הצפון, תוך חציית צמתים ברמזורים אדומים ועקיפה של מחסומי דוקרנים

הנאשם חוצה את צומת ברמזור אדום (צילום מתיק החקירה)

יוסף מרום (21) היה אמור לשהות במעצר בית בלילה שבין ה-7 ל-8 ביולי 2019, אבל תחת זאת הוא עלה לרכב ששייך לסבתו ונהג בו בכביש 2, סמוך ליציאה מעתלית, לא רק כשהוא מפר את תנאי השחרור, אלא גם כאשר רישיונו בשלילה.
בשעה 2:30 לפנות בוקר, תוך כדי נהיגה מרום אותת שמאלה אך פנה ימינה, מיד לאחר שחלף בנהיגה ליד ניידת משטרה. שוטר שישב בניידת הבחין בעבירת התנועה הפעוטה יחסית וכרז למרום לעצור, אבל זה לא נענה לקריאה והחל לנהוג בפראות. הוא זיגזג עם הרכב של סבתו, חצה צמתים ברמזורים אדומים ונסע בנתיבי תחבורה ציבורית. שלוש פעמים השוטר בניידת ניסה לעקוף אותו במטרה לחסום את נסיעתו, אך מרום בתגובה סטה בחדות לנתיב נסיעתו של השוטר וכמעט שגרם לתאונה.

המרדף המשיך. סמוך למחלף זכרון יעקב הבחין מרום במחסום דוקרנים נייד, אך הצליח לעקוף אותו בנסיעה מהירה ופנה לכביש 672, לכיוון זיכרון יעקב. אחר כך המשיך לצומת בנימינה, חצה צומת ברמזור אדום והצליח לעקוף עוד מספר מחסומים משטרתיים שכללו ניידות ודוקרנים. שוטרים נוספים הצטרפו למרדף בניידות, אך מרום בשלו: כשהגיע למחסום סמוך ליישוב אליקים הבחין בפועלים שעבדו על תשתיות בכביש, אך למרות זאת סטה מנתיב לנתיב וכמעט שפגע בהם.

עם הרכב של סבתו הגיע מרום לצומת יוקנעם והמשיך לכיוון צומת התשבי, שם פנה לכביש 77 והמשיך בנסיעה מהירה לצומת רמת ישי. אחר כך חצה עוד צומת באדום, ואילץ כלי רכב שהגיעו מכיוונים אחרים לבלום בפתאומיות כדי להימנע מתאונה. כוחות משטרה נוספים הוזעקו, ופרסו מחסום דוקרנים בצומת המוביל. לשם הגיע מרום בשעה 3:20. את המחסום הזה הוא כבר לא הצליח לעקוף, וכך – כעבור 50 דקות מרדף – הוא נעצר.

לאחר הגשת כתב אישום נגדו, מרום נעצר עד תום ההליכים. שירות המבחן הגיש בעניינו תסקיר, בו נכתב בין היתר כי לנאשם קושי ב"וויסות דחפים", ולכן קיים סיכון שיחזור על "התנהגות פורצת גבולות" בעתיד. שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם והמליץ לשלבו בתוכנית טיפולית במסגרת מאסר.

הצדדים הגיעו להסדר טיעון דיוני שבמסגרתו כתב האישום תוקן ורוכך, מה שלא מנע מהתובע, עו"ד חאלד חכרוש, לציין את עברו הפלילי של מרום, שלמרות גילו הצעיר כבר צבר שלוש הרשעות קודמות בעבירות איומים, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, גניבה, הפרת הוראה חוקית, והחזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית. כמו כן צוין העבר התעבורתי שלו: 29 הרשעות קודמות, ובין היתר הרשעה בנהיגה ללא רישיון. התובע סיכם וביקש לגזור על הנאשם בין שלוש לשש שנות מאסר.

סנגוריו של הנאשם, עו"ד איתמר אמר ועו"ד מתן פרידמן, פירטו את נסיבות חייו הקשות של הנאשם בקהילת חוזרים בתשובה בצפת, והוסיפו כי עזב את ביתו בגיל צעיר כאשר החליט לחזור בשאלה. לדבריהם, הוא "היה כטרף קל" לגורמים עבריינים שניצלו את מצבו. לדבריהם, הוא הביע חרטה ולקח אחריות, ושואף לצאת לדרך חדשה. לכן ביקשו הסנגורים לגזור על הנאשם עונש במתחם שבין שמונה חודשי עבודות לשירות ל-20 חודשי מאסר.
השופט דניאל פיש מבית המשפט המחוזי בחיפה גזר על הנאשם 28 חודשי מאסר בפועל. "מעשיו של הנאשם מעידים על התנהלות עבריינית, מסוכנות, זלזול בחיי אדם ובמערכת אכיפת החוק. אומנם כתוצאה ממעשיו לא נגרמו נזקים, ואולם זאת בשל תגובות נהגים אחרים ולא בשל מעשי הנאשם", ציין השופט בגזר הדין והוסיף לעונש שם תשעה חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון לשלוש שנים. בהמשך המליץ לשבץ אותו בהליך טיפולי ושיקומי מאחורי הסורגים.
למרות שדינו נגזר, מרום אמור לחזור לבית המשפט בחודש ספטמבר הקרוב, אז יתקיים דיון הטיעונים לעונש בתיק אחר שבו הוא מואשם בסחר בסמים והחזקת סם שלא לצריכה עצמית.
עו"ד אמר מסר בתגובה: "בהתאם לנסיבות הלא פשוטות של התיק, לאחר ששכנענו את הפרקליטות בטענותינו וכתב האישום תוקן לקולא כתוצאה מכך, ולאור הענישה הנהוגה ודרישת הפרקליטות למאסר ארוך מאוד, אני סבור שהענישה היא הולמת".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות