מזכרת בתיה: פקח לשעבר בוועדה לתכנון ובנייה מואשם בשוחד

שתף כתבה עם חברים

לפי כתב האישום נגד יוחאי-יחיאל ניסני, לאחר שפוטר הוא תיווך כספי שוחד לעובדים בוועדה מעורך דין המייצג בעסקאות נדל"ן ומלקוחותיו, בסדרת עסקאות 

מזכרת בתיה (צילום: יח"צ)

פרקליטות מחוז מרכז הגישה לבית המשפט המחוזי כתב אישום נגד יוחאי-יחיאל ניסני (49) ממזכרת בתיה, ששימש בעבר פקח בוועדה לתכנון ובנייה זמורה. לפי כתב האישום, לאחר שפוטר, החל ניסני לפעול כמאעכר מול גורמים בוועדה ודאג לפטור צדדים לעסקאות מקרקעין מתשלום של היטלי השבחה. כל זאת בתמורה לכספי שוחד. ניסני נאשם בעבירה אחת של מתן שוחד ובשלוש עבירות של תיווך בשוחד.

לפי הפרקליטות, שותפיו בעסקאות השוחד לכאורה היו עורך דין לענייני נדל"ן שהביא אליו את לקוחותיו, מזכירת הוועדה וכן עובד נוסף של הוועדה לתכנון ובנייה. המעצרים בפרשה היו לפני שלוש שנים, אז הוטל איסור פרסום על שמו של עורך הדין. כעת הוגש כאמור כתב אישום ראשון נגד המאעכר ניסני, בעוד יתר המעורבים צפויים לכתבי אישום בקרוב.

כתב האישום נגד ניסני מונה ארבע פרשות. הראשונה בשנת 2009, אז פנה לכאורה עורך הדין לניסני וביקש ממנו לדאוג להפחתת היטל השבחה בסך 289 אלף שקל, שהוטל על מוכרת בעסקת מקרקעין במזכרת בתיה. לפי האישום, הנאשם גבה מעורך דין 60 אלף שקל עבור בעל תפקיד בוועדה לתכנון ובנייה שזהותו אינה ידועה, על מנת שאותו בעל תפקיד יכניס לתיק הוועדה אסמכתאות מזויפות על תשלום ההיטל. לפי האישום, עורך הדין העביר לניסני את כספי השוחד במזומן, ב-300 שטרות של 200 שקל.

האירועים הבאים היו ב-2015. מוכר בעסקת נדל"ן של 3.3 מיליון שקל נדרש לשלם היטל השבחה של 290 אלף שקל עבור שינוי ייעוד הקרקע. העורך דין ייצג בעסקה את שני הצדדים. לפי האישום, ניסני והעורך דין פנו אל מזכירת הוועדה, על מנת שתשנה רישומים בתיק כדי להציג מצג שווא לפיו היטל ההשבחה שולם כדין. נטען כי בעלה של מזכירת הוועדה דרש 60 אלף שקל עבור קבלת המסמכים הכוזבים. לפי האישום, המתווך ניסני העביר  את כספי השוחד בתחנת דלק בשעריים לבעלה של מזכירת הוועדה, אשר ביצעה את הרישומים הכוזבים בתיק המקרקעין.

כאשר רוכשי הקרקע באותה עסקה ביקשו כעבור תקופה היתרי בנייה, לא אותרו אישורי העברת הנכס על שמם, ובדיקה בוועדה העלתה חשד שהיטל ההשבחה שבו חויב המוכר לא שולם. יועמ"ש הוועדה פנה לעורך הדין שייצג בעסקה וביקש ממנו להמציא את הקבלה עבור ההיטל ששולם. לפי הנטען, העורך דין התקשר למתווך ניסני, ואמר לו שאם העניין לא יוסדר, הוא "מתפוצץ עליה (מזכירת הוועדה) ועל בעלה".

הפרקליטות טוענת כי העורך דין מסר לניסני צ'ק שלו בסכום של 290 אלף שקל – ההיטל הנדרש – רק כדי שניסני ייגש למשרדי הוועדה, לעמדת הארכיב וידאג לכאורה לזייף שם חותמת "התקבל" על גבי צילום הצ'ק, כשעל גבי החותמת התאריך בו היה אמור אותו תשלום להתקבל.

עו"ד ירון פורר

בפרשה נוספת, נטען כי אמו של העורך דין רכשה קרקע במזכרת בתיה במיליון וחצי שקל. העורך דין פגש את ניסני וביקש ממנו לכאורה לפעול מול מזכירת הוועדה ולהפחית את גובה ההיטל. העורך דין מסר לנאשם, לכאורה, 50 אלף שקל. שוב, לפי החשד, הכסף עבר לבעלה של מזכירת הוועדה, אשר מסר לכאורה מנגד שני עותקים של אישורי העברת הזכויות בנכס ושובר תשלום המוטבע על ידי חותמת הוועדה, המעיד בכזב על אישור תשלום של 249 אלף שקל.

באירוע הרביעי נטען כי ניסני פעל מול המזכירה לאחר שמוכר קרקע שילם לו שוחד של 17 אלף שקל (ללא מעורבות העורך דין). מזכירת הוועדה ביקשה לכאורה כ-5,000 שקל בלבד והכינה אישור כוזב לפיו ניתן פטור מתשלום היטל ההשבחה.

על כתב האישום חתומים התובעים, עורכי הדין עדי ערד ושירלי לוגסי. סנגורו של ניסני, עו"ד ירון פורר, מסר בתגובה: "לצערי אחרי שימוע ארוך וממושך, החליטה הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד מרשי. למרשי טענות כבדות משקל כנגד כתב האישום ואין בלבו ספק שכאשר בית המשפט ייחשף להן, הוא גם יזוכה".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות