נדחתה תביעת פיצויים של אבנר הררי לאור זיכויו מתיק רצח בשנת 2008

בסיום פרשת התביעה קבע בית המשפט הפלילי כי אין ראיות והררי אינו צריך להשיב לאשמה. חרף זאת, בית המשפט האזרחי קבע כי הגשת כתב האישום היתה במתחם הסבירות

בית משפט השלום בתל אביב דחה תביעה של אבנר הררי לפיצוי נזיקי, בעקבות זיכויו מתיק הרצח של ליאון אזולאי לפני שנים. אזולאי נרצח בשנת 2000 בלוד מירי מתנקשים על אופנוע. הררי נעצר דקות אחרי הרצח, רוכב על אופנוע סמוך לזירה, אך שוחרר תוך כמה שבועות. כתב האישום נגדו הוגש כעבור שנה וחצי, בעת שריצה מאסר בתיק אחר.

בשנת 2008 בית המשפט המחוזי זיכה את הררי בתום פרשת התביעה וקיבל את טענתו כי "אין להשיב לאשמה", מאחר שהפרקליטות לא הציגה ראיות הקושרות אותו לרצח. בעקבות עתירה לקבלת פיצוי לפי הדין הפלילי, המדינה שילמה להררי בפשרה 126 אלף שקל עבור כיסוי הוצאות הגנה ושכר הטרחה של הסנגור, עו"ד אבי עמירם, מבלי להודות בטענותיו של הררי.

בתביעת ההמשך הנזיקית שהגיש באמצעות עו"ד שי אדרי ב-2011, הררי עתר לחייב את המדינה בפיצויים של מיליון שקל בשל התנהלות רשלנית ומגמתית, סימונו לכאורה כמטרה, התעלמות מראיות אובייקטיביות, הגשת כתב אישום בהיעדר ראיות המקימות סיכוי סביר להרשעה וניהול ההליך במשך שש שנים. הררי היה במעצר 22 ימים ובמעצר בית מלא במשך 404 ימים.

השופטת יעל הניג קבעה לאחר סקירת הראיות הנסיבתיות שהיו בתיק, כי "היש הראייתי שעמד לפני הפרקליטות אינו בעוצמה גבוהה, ועדיין ההחלטה להגיש כתב אישום מצויה במתחם הסבירות".

הררי נעצר במחסום משטרתי דקות אחרי הרצח ואחרי שעבר בסמוך למקום בו הוא בוצע. הוא רכב על אופנוע גנוב, ועצר לאחר ירי אזהרה באוויר. למדובב שהוכנס לתאו, אמר כי דיבר עם אדם נוסף לכאורה על גרסת אליבי. המדובב נפטר ולא היה ניתן להגיש את עדויותיו. על חולצתו של הררי נמצאו שרידי ירי, אך קיים ספק שמקורם בירי השוטר בעת מעצרו.

השופטת יעל הניג

בית המשפט המחוזי שבחן את הראיות לכאורה כבר בתיק המעצר עד תום ההליכים, קבע כי יש חולשה בראיות חצי שנה אחרי הגשת כתב האישום, אך המשפט נוהל עוד שלוש שנים. הפרקליטות טענה כי הזיכוי בא לעולם בשל שינוי במצב הראייתי, לאור פטירת המדובב.

כאמור, שופטת השלום הניג דחתה את תביעת הררי בשל עוולת רשלנות. באשר לנזק הממוני הנטען והפסדי השתכרות, כתבה השופטת כי "התובע מנהל קריירה עבריינית עשרות שנים, ולא הוכיח כושר השתכרות, גובה השתכרות והפסד כלשהו". באשר לאובדן חירות וימי החקירה בהם שהה במעצר, השופטת כתבה כי הימים קוזזו ממאסר שריצה הררי על שיבוש הליכי משפט, ולכן לא ראה בית המשפט מקום לפיצוי נוסף. הררי חויב לשלם למדינה הוצאות בסך 12 אלף שקל.

עו"ד אדרי מסר בתגובה: "קביעת בית משפט השלום שלא היתה רשלנות לא מתקבלת על הדעת, ואינה עולה בקנה אחד עם קביעות בית המשפט המחוזי בהליך הפלילי, שיש בהן ביקורת קשה מאוד על התנהלות המאשימה. ככל הנראה, אנחנו נחזור אל בית המשפט המחוזי".

 

 

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט