עררים? לא בבית ספרנו

שתף כתבה עם חברים

עו"ד פיני פישלר בירר באמצעות בקשת חופש מידע, כמה עררים על סגירת תיקים במשטרה, בפרקליטות ובמח"ש – מתקבלים בכל שנה. התוצאה: שברי אחוזים

עו"ד פיני פישלר

אלפי עררים מוגשים בכל שנה למחלקת עררים בפרקליטות המדינה על סגירת תיקי חקירה ללא הגשת כתב אישום.  כמה מהעררים מתקבלים? שברי אחוזים.

עורך הדין פיני פישלר הגיש בקשה לפי חוק חופש המידע, לקבל נתונים על עבודת מחלקת עררים בפרקליטות בעשור האחרון, תחת כהונתו של ד"ר יניב ואקי (מאז שנת 2012). עו"ד פישלר ביקש לקבל מידע על תוצאות העררים בתיקים שנסגרו על ידי המשטרה  – ובנפרד מכך תוצאות עררים על החלטות פרקליטות לסגור תיקים.

והרי התוצאות, לפי המענה שהתקבל ממשרד המשפטים. ותחילה בעניין תיקים שנסגרו במשטרה – ביחידות התביעה או אף לפני כן, במשרדי החקירות.
בין יוני 2012 לדצמבר 2021 הוגשו למחלקת עררים בפרקליטות 11,500 עררים על גניזת תיקי משטרה.
בשנת 2016 למשל הוגשו 1,154 עררים על גניזת תיק משטרתי. רק 73 מהם התקבלו: 65 תיקים הוחזרו להשלמת חקירה, אבל רק בשמונה הוגש כתב אישום.
בשנת 2018 הוגשו 1,442 עררים. 36 תיקים נפתחו מחדש להשלמות חקירה, רק שישה הבשילו לכתב אישום. ב-2020: 1,092 עררים על גניזת תיקי משטרה. רק בשבעה תיקים הוגש לאחר הערר כתב אישום.

גם כאשר בוחנים עררים על תיקי פרקליטות, התוצאות אינן שונות בהרבה. על פי נתוני משרד המשפטים, בשנת 2018 הוגשו 544 עררים על החלטות סגירה של הפרקליטות. מבין כל העררים, רק 13 תיקים נשלחו להשלמת חקירה. רק בחמישה תיקים הוגש לאחר ערר כתב אישום. ב-33 תיקים שונתה עילת הסגירה: מחוסר ראיות לחוסר אשמה או ההפך.

עו"ד יניב ואקי, מנהל מחלקת עררים בפרקליטות (צילום: אתר פרקליטות המדינה)

ב-2020 הוגשו 363 עררים על תיקי פרקליטות. בחמישה תיקים בוצעה השלמת חקירה, אך הוגש רק כתב אישום אחד. עילת הסגירה שונתה ב-21 תיקים.

בתיקי מח"ש – תיקי חקירה נגד שוטרים, סיכויי ערר כנגד סגירת התיקים עוד פחותים מכך. בשנת 2018 הוגשו למחלקת העררים בפרקליטות 226 עררים על סגירת תיקי מח"ש. חמישה תיקים נבחנו מחדש, בשלושה בוצעה השלמת חקירה אך לא הוגש כתב אישום. בשני תיקים שונתה עילת הסגירה.

ב-2020 הוגשו 217 עררים כנגד החלטות מח"ש. רק בשני תיקים הוגש כתב אישום לאחר הערר. בתשעה תיקים שונתה עילת הסגירה.
מחלקת עררים סירבה למסור נתונים על פרק הזמן הממוצע בכלל, לקבלת החלטות על ידיה, וטענה כי לריכוז הנתונים נדרשת "הקצאת משאבים בלתי סבירה". אגב, לאחרונה יצא מנהל המחלקה יניב ואקי לחל"ת, כך נמסר ממשרד המשפטים, וממלאת מקומו כעת היא עו"ד תמר פרוש.
עו"ד פישלר מסר לאחר קבלת הנתונים במענה לפנייתו: "מה הטעם בהחזקת מחלקת עררים שלמה, ומה הסיכוי 'לזכות' לאוזן קשובה בקבלת העררים? השיעור באחוזים מפחיד, מדאיג, שולי ואזוטרי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות