הסדר לבאסם ג'רבאן (דוויכאת) בתיק השוד שהוביל לרצח אחיו

שתף כתבה עם חברים

ג'רבאן הואשם בשוד אופנוע ותקיפה, מהלך שלכאורה זירז את התוכנית לרצוח את ראשד, אבל האזנות סתר ועדויות בעייתיות הובילו להסדר טיעון שבמסגרתו הודה הנאשם והורשע בעבירת תקיפה לשם גניבה

באסם (ג'ורבאן) דוויכאת עם אחיו המנוח, ראשד דוויכאת

פחות משלושה חודשים לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, בית המשפט גזר על באסם ג'רבאן (דוויכאת), עבריין מוכר מיפו, שנה מאסר בפועל.
ג'רבאן הואשם בתיק זה בשוד אופנוע אשר הוביל לרצח של אחיו ראשד דוויכאת.

הפרקליטות טענה כי האחים באסם וראשד תקפו את אחמד דאדה עקב קשריו עם כנופיית כחיל-דכה, ושדדו ממנו את האופנוע, מהלך שלכאורה זירז את התוכנית לרצוח את ראשד. כתב האישום שהוגש נגד באסם בחודש יוני לבית המשפט המחוזי בתל אביב, ייחס לבאסם קשירת קשר לפשע ושוד בנסיבות מחמירות.
לפי כתב האישום, לפני דצמבר 2019 פרץ סכסוך קשה בין מספר גורמים עברייניים המשתייכים למשפחות כחיל, דכה ואבו נאר מצד אחד, וגורמי פשיעה מהמשפחות תורכ, דוויכאת וג'ורבאן מצד שני. הרקע, כך נטען, היה מאבקים על שליטה בעסקי הסמים המשגשגים ביפו.

במסגרת הסכסוך הזה נחלקו המעורבים לשתי כנופיות יריבות:
כנופיית כחיל-דכה: גורמים ממשפחת כחיל ובראשם מוחמד כחיל המכונה "קיפי", בעל מעמד בכיר במשפחה המורחבת.
כנופיית תורכ-דוויכאת-ג'ורבאן: בראשה עמד ראשד דוויכאת ושני אחיו באסם וחוסיין המכונה "בוגי", המוגדר כעת כמי שעומד בראש משפחת הפשע דוויכאת.

הסכסוך בין שתי הכנופיות הוביל לניסיונות פגיעה הדדיים אשר הסלימו מאז סוף דצמבר 2019 לכדי מעשי הרצח הבאים:
סרג' ג'ורבאן נרצח ב-30 בדצמבר 2019.
פריד חלף מכנופיית כחיל-דכה נרצח ב-16 ביוני 2020.
עומר כחיל נרצח ב-14 ביולי 2020.
עלי חמד מכנופיית תורכ-דוויכאת-ג'ורבאן נרצח ב-25 ביולי 2020.

בכתב האישום נגד ג'רבאן נטען כי על רקע הסכסוך בין שתי הקבוצות, ב-23 בספטמבר אשתקד הרכיב ראשד את באסם על קטנוע טימקס בעקבותיו של אופנוע קימקו בו נהג דאדה ברחוב דרך בן צבי, כשהוא מרכיב עליו אדם שזהותו אינה ידועה. מכתב האישום עולה כי מיד לאחר שהצליחו להגיע לדאדה תקפו אותו באסם וראשד באמצעות קסדה וגנבו ממנו את האופנוע.

על בסיס כתב האישום נגד כחיל ושות' ניתן לומר כי לאחר שנודע לקיפי כחיל על שוד האופנוע, הוא הורה לקדם את התוכנית לרצוח את ראשד – מזימה שנרקמה כבר קודם לכן, אך השוד היווה את הזרז להוצאת התוכנית אל הפועל.

כתב האישום התבסס על הקלטה המתעדת את חבר הכנופייה היריבה דאדה מדווח בזמן אמת ל"קיפי" על כך שהותקף והאופנוע נשדד מנו.
בתיק יש גם עדויות נוספות לפיהן ראשד המנוח ובאסם התוודו בינהם כי שדדו את האופנוע והתכוונו לפגוע בדאדה בשל קשריו עם כנופיית כחיל-דכה.
בידי החוקרים צילומי אבטחה בהם מתועד המרדף של שני האחים אחרי דאדה, בין היתר גם צילומי אבטחה מביתו של ראשד בהם הוא נראה יוצא מביתו עם שתי קסדות וקטנוע הטימקס.

סנגוריו של באסם – עורכי הדין נס בן נתן, נדב אלמוג וגלעד מנשה – טענו במהלך המשא ומתן עם הפרקליטות ובמסגרת גישור אצל השופט בני שגיא, לשורה של קשיים ראייתיים בתיק.
כך למשל, ביחס לראיה המרכזית, האזנת הסתר שהותקנה בביתו של קיפי: בהקלטה נשמע אדם לא מזוהה הטוען בשיחה שראשד ובאסם הרביצו לו ולקחו לו את האופנוע. לכאורה מדובר בדאדה, אבל הוא לא אישר את הפרטים בחקירה שלו ולא שיתף פעולה עם החוקרים.
זאת ועוד, עדות של גורם בתיק, לפיו ראשד ובאסם התוודו בפניו על האירוע, "נזכר" להגיד זאת רק לאחר שבאסם נעצר, ולא סיפר זאת בפעם הראשונה שנחקר. בהקשר זה טענו הסנגורים כי לאותו גורם יש סכסוך כספי עם באסם ולכן הפליל אותו.
עוד טענה ההגנה כי אין תיעוד של האירוע עצמו.

בסופו של דבר הסכימה הפרקליטות להסדר טיעון שבמסגרתו תוקן כתב האישום, כך שבאסם הודה והורשע בסופו של דבר בעבירת תקיפה לשם גניבה.
ההסדר הוצג בפני השופט בני שגיא, שהרשיע את באסם וגזר עליו שנת מאסר ויום אחד (30 אוגוסט).
רוב תקופת המאסר תרוצה בחופף למאסר אחר של הנאשם. כמו כן הוטלו על הנאשם מאסרים על תנאי.
"במהלך סקירת הראיות בהליך הגישור הובהר כי הקטנוע הוחזר לבעליו, בשלב מאוחר יותר", ציין השופט שגיא בהחלטתו, "הצדדים הגיעו להסדר טיעון המבוסס, בין היתר, על שיקולים ראייתיים, תוך שקלול נסיבות נוספות ונתוניו הייחודיים של הנאשם. בחינת השיקולים מובילה למסקנה כי מדובר בהסדר ראוי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות