מסעדת הזקן והים בנמל יפו נגד מדינת ישראל, ולהיפך

שתף כתבה עם חברים

בסרטון שהופץ ברשתות נכתב בין היתר: "אנחנו נשאר כאן במולדת שלנו ונמשיך במאבק עד שננצח", על רקע סגירת המסעדה בצו מנהלי של מפקד מחוז תל אביב בעקבות העסקה חוזרת של שב"חים פלסטינים

video
יממה לאחר הקטטה האלימה במסעדת "הזקן והים" בנמל יפו (24 נובמבר), מתברר כי המשטרה עצרה חשוד אחד בלבד במעורבות באירוע שבו לקחו חלק מספר רב של אנשים.
תחילתו של האירוע בצו סגירה מנהלי שהוצא על ידי מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמיחי אשד, זאת למשך 30 ימים למסעדת "הזקן והים" המפורסמת בנמל יפו (ולא המסעדה הזהה בשכונת עג'מי). בהקשר למסעדה בנמל, יש לציין כי בני משפחת דאוד הסתבכו בעבר בעבירות בטחוניות, רק לפני מספר חודשים נעצר בן המשפחה בחשד למעורבות בהשלכת בקבוק תבערה לעבר בית ביפו במהלך מבצע "שומר החומות", אירוע בו נפצע קשה ילד ערבי.

על פי המשטרה, בפעילות שוטרי משטרת ישראל בתל אביב נאספו ראיות לכאורה כי המסעדה ביפו העסיקה והלינה בעסק ובדירת מגורים שוהים בלתי חוקיים תושבי הרשות הפלסטינית. הם שהו במקום ללא אישורי כניסה ו/או עבודה כדין בישראל, וזאת לאחר מספר ביקורות במועדים שונים שביצעה המשטרה בבית העסק בחודש נובמבר 2021.
"לאור הראיות שנאספו בתיק החקירה ובנסיבות לעיל אני מוצא כי שלום הציבור גובר אל מול בחינת הנזק הכלכלי ומורה על סגירת העסק למשך 30 ימים", כתב ניצב אשד. במהלך מסירת צו הסגירה אמש, התפתחה במקום מהומה אלימה כשחלק מהנוכחים, עובדים ואחרים, נקטו באלימות נגד השוטרים והשליכו עליהם חפצים. אחד מהעובדים, בן 21, שתקף אף הוא את אחד השוטרים – נעצר לחקירה.

בסרטון שהופץ ברשתות לאחר מכן, נראתה הקטטה האלימה בבירור. בכיתוב שהולבש על אחד הסרטונים נכתב נשמע שיר בערבית בו נאמר – "אנחנו נשאר כאן במולדת שלנו ונמשיך במאבק עד שננצח", ואילו בכיתוב שהוצמד לסרטון נכתב: "שאלוהים יתנקם בכם, מסעדת הזקן והים".

היום (25 נובמבר) ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו של הצעיר, בן למשפחת דאוד, בחמישה ימים בגין תקיפת שוטר והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. "השוטרים הודיעו לבעלי המקום לסגור את העסק ולאנשים שבמקום לעזוב את המסעדה", הסביר נציג המשטרה בדיון בבית משפט השלום בתל אביב. "לצערנו, התחילה מהומה גם על ידי העובדים במקום וגם על ידי הבעלים ואזרחים והופגנה אלימות כנגד השוטרים. החשוד נעצר לאחר שתקף שוטר, התנגד למעצר ואי אפשר להפריד את זה מתקיפה רגילה בגלל כל ההמולה שהייתה במקום".

על פי הסנגור, עו"ד מחמוד נעאמנה, החשוד נפצע ונלקח לבית חולים לאחר שהותקף על ידי שוטרים. לדבריו, למרשו שבר באף ותפרים. נציג המשטרה אמר בתגובה בדיון כי "החשוד השתמש באלימות נגד שוטרים ויכול להיות שהיה שימוש בכוח של השוטרים".  לקראת סיומו של הדיון, עתר הסנגור לשחרר את מרשו.

השופט אור ממון, שעיין בחומרי החקירה, קבע כי "ניתן אולי לראות קיומו של חשד סביר בעבירות של הפרעה לשוטר ואולי גם בעבירה של התנגדות בכוח למעצר ובאשר לעבירה של תקיפת שוטר, לטעמי החשד הסביר הינו נמוך". עוד אמר השופט: "מדובר בחשוד נעדר עבר פלילי ועל כן אין בחשד הסביר לטעמי להצדיק המשך הארכת מעצר כאשר ניתן להורות על שחרור תוך הבטחת תנאים להתייצבות וכן הרחקה מהמקום בו בוצעה העבירה לכאורה לתקופת זמן מסוימת".
על כן, החשוד שוחרר בהרחקה מהמסעדה לחודש ובערבויות כספיות.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות