שחרור מוקדם לסוהר לשעבר שנשפט לשנתיים מאסר על גניבת דלק

שתף כתבה עם חברים

הסוהר שאיבד ארבעה מחבריו לשב"ס באסון הכרמל ונפלט משב"ס, גנב התקני תדלוק של משאיות ולאחר מכן כמות ענקית של דלק. המדינה והוועדה התחשבו גם בפעילותו בעבר לקידום גיוס נערות בדואיות לשירות לאומי

פעילות משטרתית נגד גנבי דלק (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

על שולחנה של ועדת השחרורים במקום מושבה בבית סוהר השרון הונחה בסוף שנת 2019 בקשה לשחרור מוקדם שהוגשה על ידי אסיר עם נסיבות מורכבות: סוהר לשעבר המרצה מאסר מאסר עקב הרשעתו בגניבת דלק בכמויות גדולות.

האסיר א' גנב בשלושה מועדים שונים בסוף שנת 2018 ובתחילת שנת 2019 התקני תדלוק ממשאיות. מצויד בהתקנים הוא הגיע 20 פעמים לתחנות דלק שונות, כאשר ברכבו מותקנות לוחיות רישוי מזויפות. באמצעות ההתקנים גנב דלק בכמויות ענקיות, שאותו איכסן במכלים ולאחר מכן מכר אותו לאדם אחר. בכתב האישום שהוגש בזמנו נגד א' צוין, כי הוא נעצר בתום מרדף משטרתי בכביש.

א', בן 33, נידון לשנתיים מאסר בפועל במסגרת הסדר טיעון. בגזר הדין בעניינו צוין בין היתר כי א' איבד ארבעה חברים אנשי שב"ס באסון הכרמל, ושקע בשל כך בדיכאון. כמו כן צוין לטובתו, כי לאחר שנפלט משירות בתי הסוהר שם עבד כאמור כסוהר, הוא הקים עמותה שקידמה גיוס נערות בדואיות לשירות לאומי. במסגרת ההסדר נגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל, מאסרים על תנאי וקנס של 56 אלף שקל.

לאחרונה הגיש א' בקשה לשחרור מוקדם באמצעות עו"ד אליז קסנטיני, שציינה בבקשה את נסיבות חייו המורכבות – לא בכל יום סוהר לשעבר מרצה תקופה משמעותית מאחורי סורג ובריח. עו"ד קסנטיני הוסיפה כי מדובר באסיר למופת, מכבד וממושמע, שהסתבכותו בפרשת גניבת הדלק היתה ההסתבכות הפלילית היחידה שלו מאז ומעולם.

ב-1 בינואר נערך דיון ראשון בבקשת השחרור. נציגי המדינה בוועדת השחרורים לא התנגדו אמנם לבקשת השחרור המוקדם, אולם תחילה הערימו קשיים וביקשו לדחות את השחרור, בנימוק שהאסיר עצמו טען כי בעבר היה מכור לסמים. הם טענו כי קודם לשחרורו, יש להבהיר את נושא ההתמכרות שלו. עו"ד קסנטיני אמרה מנגד, כי האסיר מעולם לא היה מכור לסמים, אך אמר שהוא מכור בזמן שהוכן בעניינו תסקיר מבחן, מפני שחשב שהדבר יקל עימו בגזר הדין.

עו"ד אליז קסנטיני

חברי ועדת השחרורים, בראשות השופטת דניאלה שריזלי, החליטו לדחות את הדיון בשבועיים על מנת לקבל הבהרות בנושא ההתמכרות. בדיון נוסף שהתקיים בוועדה, הצדדים סיכמו כי תוכנית שיקומית שהוכנה עבור א' על ידי הרשות לשיקום האסיר (רש"א) תעובה, ואז הוא יוכל להשתחרר. היום (חמישי, 6.2), לאחר שרש"א עיבתה את תוכנית השיקום, התקיים דיון נוסף שבמסגרתו ביקשו הצדדים את שחרורו המוקדם של א', שבעצמו הביע חרטה בפני חברי הוועדה, וסיפר על המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלעה משפחתו בעקבות מאסרו. הוא הוסיף וסיפר על הבושה הגדולה שהוא חש בעקבות מעשיו, כמי שמגיע ממשפחה שממנה מגיעים עובדי מדינה רבים בתפקידים שונים.

סיכומו של דבר, הוועדה אישרה את הבקשה לקיצור עונשו של א' בהתאם לתוכנית שהוכנה עבורו. בין היתר נקבע בה, כי הוא יעבוד בחברת מוצרי חשמל באופן קבוע, וישהה במעצר בית לילי עד לתום תקופת השחרור על תנאי.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות