נעצר איש עסקים שהחזיק 64 מיליון שקל בחשבונות בשוויץ ולוכסמבורג

שתף כתבה עם חברים

תקן חדש של מדינות ה-OECD שכלל את אוטוסטרדת חילופי המידע בין המדינות על אזרחים המחזיקים חשבונות בחו"ל מבלי לדווח. נעצר גם גמלאי מחיפה שהחזיק חשבונות ב-13 מיליון שקל

מי דיווח, ומי לא? כספות בנק בחו"ל (צילום להמחשה: Tim Evans מאתר Unsplash)

מס הכנסה ממשיך בשבועות האחרונים בחקירתם של עשרות ישראלים אשר שמותיהם נכללים ברשימה של בעלי חשבונות בנק בלוכסמבורג, בשוויץ ובמדינות נוספות. רשימות חדשות של בעלי חשבונות בחו"ל התקבלו ויתקבלו מעתה על בסיס שוטף במסגרת הסכמים וחילופי מידע בין יותר מ-60 מדינות ורשויות מס, על פי התקן  הבינלאומי החדש הנקרא CRS – common reporting standard, על בסיס אמנה המשותפת לארגון מדינות ה-OECD בו חברה ישראל.

על פי אתר משרד האוצר, ​​CRS הינו תקן אחיד, שפותח כאמור על ידי ה-OECD, בו עשרות מדינות התחייבו לאיסוף מידע אודות חשבונות פיננסיים של תושבים זרים, לצורך קיום חילופי מידע הדדיים למטרות אכיפת מס בין המדינות. מידע פיננסי אודות חשבונות של תושבים זרים ייאסף ויועבר על ידי המוסדות הפיננסיים לרשות המוסמכת (בדרך כלל רשות המס) בכל מדינה, לצורך העברתו למדינות התושבות של בעלי החשבונות – באופן אוטומטי ועל בסיס שנתי. ביולי 2016 אישרה הכנסת את תיקון פקודת מס הכנסה שהניח תשתית חוקית לחילופי המידע האוטומטיים, המחייבים גם את ישראל להעברת מידע למדינות אחרות. ב-1 בינואר 2019 אישרה ועדת הכספים של הכנסת את התקנות.

בעקבות קבלת רשימות חדשות מחו"ל כאמור, אתמול נעצר איש העסקים יורי גכט מתל אביב. מחלקת חקירות מס הכנסה טוענת כי גכט לא דיווח על חשבונות בנק שהחזיק בלוקסמבורג ובשוויץ בהיקף של 64 מיליון שקל, שהניבו לו רווחים של שמונה מיליון שקלים בשנים 2004-2019. השופטת ענת יהב מבית משפט השלום בתל אביב נעתרה לבקשת פקיד שומה ושחררה את החשוד בתנאים מגבילים, בהם ערבות בנקאית בסך 200 אלף שקל.

לבית משפט השלום בחיפה הובא השבוע אריה לוי, גמלאי החשוד באי דיווח על חמישה חשבונות בנק שונים באי ג'רזי בהיקף של כ-13 מיליון שקל. לפי החשד, משנת 2017 ועד היום לוי לא דיווח על קיומם של החשבונות ולא על ההכנסות שנבעו לו מריבית. השופט גיל קרזבום שחרר את החשוד בתנאים מגבילים, בהם ערבות עצמית על סך 200 אלף שקל וצו עיכוב יציאה מהארץ.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות