סוכן סמוי רכש 40 גרם קוקאין משני חיילי צה"ל בדרום הארץ

שתף כתבה עם חברים

תכנון העסקה החריגה בוצע מהרכב של הסוכן הסמוי, באמצעות הפייסבוק מהטלפון של מצ"ח, שבע עסקאות נוספות נמחקו משום שבוצעו רק בטלגרם

החייל הורשע רק בעסקה שבוצעה פיזית, האישומים על העסקאות בטלגרם נמחקו (אילוסטרציה)

בחקירה סמויה של מצ"ח במחוז דרום הופעל סוכן אשר איתר חיילים הסוחרים בסמים בתוך בסיסי צה"ל, ומחוצה להם.
כתב האישום שהוגש על ידי הפרקליטות הצבאית לבית הדין הצבאי המחוזי דרום מאפשר ללמד פעם נוספת כי תעשיית הסחר בסמים הקשים אינה פוסחת על חיילי צה"ל, והיא מגיעה גם אליהם באמצעות הרשתות החברתיות כמובן.

במהלך חודש מרס הופעל סוכן חשאי מול רב"ט י"ב, שלפי החשד עסק בהפצת סמים במהלך שירותו הצבאי באחד הבסיסים בדרום הארץ. הסוכן התחבר לחייל י"ב שהציע למכור לו סמים מסוגים שונים, בינהם קוקאין ו"דוסה", ולאחר מספר שיחות הוסכם כי רב"ט י"ב ימכור לסוכן הסמוי 40 גרם קוקאין בתמורה ל-17 אלף שקל.
במקביל, נטען בכתב האישום, רב"ט י"ב פנה בפייסבוק לחברו, טוראי נ"ס, ותיאם איתו אפשרות של מכירת קוקאין. הטוראי עידכן בכך חבר אזרח וסיכם איתו על הרווח שיוכלו להפיק מהמכירה ללקוח המזדמן שלושת השותפים לעסקה – שני החיילים והאזרח.

בהמשך לכך, נטען, רב"ט י"ב פגש את הסוכן הסמוי וסיפר לו כי החומר מצוי אצל אדם אחר שמתעכב מעט, תוך שהוא יושב ברכב של הסוכן ומשוחח עם טוראי נ"ס באמצעות הפייסבוק מהטלפון הנייד של הסוכן. כאשר הטוראי הגיע למקום המפגש ברכב עם חברו האזרח, רב"ט י"ב ניגש אליהם וחזר בחלוף זמן קצר לרכב של הסוכן כשהוא מחזיק שקית ובה כ-40 גרם קוקאין. מיד לאחר שהסוכן העביר את הכסף תמורת הסם נעצרו שלושת החשודים – רב"ט י"ב, טוראי נ"ס והאזרח שהתלווה אליו.

אחרי סיום החקירות במצ"ח, הוגשו כתבי האישום נגד שני החיילים בלבד.
את טוראי נ"ס ייצגה עו"ד שירה ניר, שזה לה תיק נוסף בעבירות סמים קשים בקרב חיילים. הסנגורית טענה כי נמצאו בעיות ב"שרשרת הסם", שכן בעת המעצר נרשם כי בשקית היו 38 גרם קוקאין נטו, ואילו לאחר השקילה במעבדות הזיהוי הפלילי תפחה הכמות בכתב האישום ל-48 גרם. הפרקליטות הצבאית התקשתה להסביר כיצד תפחה הכמות ונאלצה לשנות את כתב האישום.
טענה מרכזית נוספת של הסנגורית היתה אכיפה בררנית מול האזרח שנחקר במשטרה האזרחית ולא הוגש נגדו כתב אישום, למרות שהוא נעצר משום שהיה ברכב, ואף נתפסה עליו כמות קטנה של קוקאין, זהה לחומר שנתפס בשקית.

התובע הצבאי, סרן פיטר קליבנר, והסנגורית שירה ניר ניהלו הליך גישור ארוך במסגרתו נמחקו שבעה מתוך שמונה האישומים נגד נ"ס, והסנגורית דרשה גם להקל בעונשו של הטוראי באישום המרכזי. הסנגורית טענה כי באישומים הנוספים היה מדובר בעסקאות טלגרם שאמנם בוצעו מהטלפון של הנאשם, אבל בעסקאות טלגרם הזיהוי של מבצע העסקה אינו מוחלט, לטענת הסנגורית כל מי שהיה זמין לטלפון היה יכול לבצע את העסקה.
עוד עלה לדיון בגישור מצבו הסוציו אקונומי הקשה של החייל, מה שהוביל לנפקדות הממושכת מהשירות, לטענתו כדי לפרנס את עצמו ואת חברתו שהיתה בהריון. בגישור התברר כי טוראי נ"ס התגייס לצה״ל בחודש מאי 2020 אולם תוך זמן קצר החלה היעדרות ממושכת שלו מהשירות אשר הסתיימה רק בעת מעצרו, הגם שבמהלך ההיעדרות הוא התחתן ובתקופת מעצרו אף נולד בנו. לפיכך, במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי העונש על הנפקדות ארוכת הטווח יהיה בחופף לעונש בתיק המרכזי.

עו"ד שירה ניר

שופטי בית הדין הצבאי דרום בראשותה של אל״מ מאיה גולדשמיט אמצו את הדרישה להקל בעונשו של החייל, שהורשע בהפצת כמות מסחרית של קוקאין, וגזרו עליו 21 חודשי מאסר בפועל, בהסכמת הצדדים הורו השופטים גם על חילוט הרכב של האזרח שהיה נוכח בעסקה.

בעוד שהטוראי נ"ס ביצע את העסקה מחוץ לבסיס צה"ל ללא זיקה מהותית לצבא, עניינו של רב"ט י"ב עדיין לא הסתיים, בין היתר משום שהוא החל את עסקת הסמים המדוברת בתוך בסיס צבאי, ויש נגדו אישומים נוספים של אספקת קנאביס לסוכן, מהטעם הזה התביעה דורשת ארבע שנות מאסר בפועל.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות