מבזקים+
צווארון לבן
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

קורבנות הגזענות בישראל: בעיקר אתיופים וערבים

כך נקבע בדוח השנתי של היחידה הממשלתית למאבק בגזענות, למרות שבשלוש השנים האחרונות חלה ירידה בהיקפי השיטור כלפי קטינים מאוכלוסיות אלה * הדו"ח ממליץ על המשך הליך סגירת תיקים, ייצוג חינם ותרגום מסמכים לאמהרית

מופלים בכל תחומי החיים. מחאת יוצאי אתיופיה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות הגישה לשרת המשפטים, איילת שקד, את דוח הפעילות השנתי שלה (18.3). במקביל לפרסום הדו"ח, היחידה העלתה בערוצי הטלוויזיה וברשתות הפרסום הדיגיטליות קמפיין פרסומי שכותרתו, "אדם הוא אדם", אשר קורא למי שנתקל בגזענות ואפליה בשירות הציבורי לפנות אליה לטיפול מול הגורמים הפוגענים.

דוח היחידה, שהוקמה כחלק מהמלצות ועדת פלמור כנגד הגזענות בשירות הציבורי, כולל לראשונה נתוני מעקב גם של המשטרה אשר מצביעים על ירידה בהיקפי השיטור כלפי קטינים יוצאי אתיופיה בשלוש השנים האחרונות.

ב-2018 התקבלו ביחידה 230 תלונות הנוגעות לגזענות או אפליה, פי שלושה ממספר התלונות שהתקבלו בשנת 2017. מרבית הפניות עסקו בהתבטאויות או פרסומים גזעניים, וכן באפליה בשירות ובתעסוקה בתחומים שונים. כ-40 אחוזים מהפניות התקבלו מיוצאי אתיופיה, כ-32 אחוזים מאזרחים ערבים, והשאר מאוכלוסיות שונות כמו חרדים, מזרחיים ועולים ממדינות חבר העמים לשעבר.

נקודת המוצא של הקמפיין היא, שתסכולי התופעה הם גורמים הדוחפים לאלימות אשר מובילה להגברת החיכוך עם המשטרה ומכאן הדרך מהירה להידרדרות לאלכוהוליזם סמים ופשיעה.

להלן מספר דוגמאות לגזענות ואפליה, והדרך בה טופלו ביחידה,

מתוך הסרטון "אדם הוא אדם" בהפקת לשכת הפרסום הממשלתית

פרקליטות המדינה – סטודנט ממוצא אתיופי פנה ליחידה וטען כי ספג התבטאות פוגענית מצד עובדת מנהלה בפרקליטות המדינה. הטיפול: התקיים בירור מול יחידת הניהול של הפרקליטות, והעובדת הביעה חרטה, לקחה אחריות והתנצלה בפני הסטודנט. נרשמה הערה בתיקה האישי, ופרטי האירוע הופצו לכלל הפרקליטות להעלאת מודעות ומניעת הישנות מקרים כאלה בעתיד.

מערכת הבריאות – מספר הורים לתינוקות ממוצא אתיופי התלוננו שהם נדרשים לחסן את ילדיהם נגד שחפת, גם אם ההורים בעצמם נולדו בישראל. הטיפול: היחידה פנתה לממונה למניעת גזענות במשרד הבריאות, ולאחר בדיקה נמסר שהוקם צוות לטיפול בנושא, ונבחנת הוצאת חוזר להתנהלות שונה.

רווחה ותעסוקה – מפקח במשרד העבודה והרווחה החליט שלא למנות איש מקצוע ממוצא אתיופי לניהול הוסטל בפיקוח המשרד, בניגוד להמלצת הצוות המקצועי במוסד שבחר בו פה אחד במסגרת ועדת בחירה.
הטיפול: היחידה פנתה למנכ"ל משרד הרווחה ולממונה למניעת גזענות במשרד, לפעול לביטול החלטתו של המפקח, שמקורה לכאורה ממניע גזעני. בעקבות הפנייה, בוטלה עמדת המפקח, והעובד מונה למנהל ההוסטל וכיום מכהן בתפקידו בהצלחה.

מערכת החינוך – מורה בבית ספר באשדוד התבטאה באופן גזעני כלפי תלמידים ממוצא אתיופי, ונטען כי השפילה והעליבה אותם ותלמידים נוספים. הטיפול: היחידה פנתה למשרד החינוך בדרישה לבירור העניין, ונמסר כי המורה הועברה מתפקידה לאחר שנמצא שהתנהגה בצורה בעייתית גם כלפי תלמידים אחרים.

המגזר הפרטי – מפרסומים בתקשורת עלה שחברת BUDGET הורתה לעובדיה שלא להשכיר רכבים ללקוחות מהמגזר הערבי, ואף הנחתה אותם על האופן בו עליהם להתחמק ממתן שירות כזה.
הטיפול: היחידה פנתה למשטרה בדרישה לחקור את הנושא בהתאם לחוק איסור אפליה בשירותים ומוצרים לציבור, ובתום הבדיקה הוברר שההודעה הופצה על דעת עובד אחד, והוא פוטר מתפקידו.

גזענות בישראל מודל 2019

ועדת פלמור – מעקב צמוד

לראשונה מאז דוח אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים, מנתוני משטרה עדכניים בנוגע ליוצאי אתיופיה המתפרסמים כאן לראשונה עולה, כי בשלוש השנים האחרונות (2015-2018) חל שיפור ברוב המדדים של עבודת המשטרה מול קטינים יוצאי אתיופיה.

עם זאת, שיעור הקטינים מהקהילה האתייופית המעורבים בפלילים עדיין גבוה ביחס לשיעורם באוכלוסייה. לגבי בגירים, הנתונים מעורבים, וכוללים ירידה בחלק מהמדדים ועלייה באחרים.

אחד מתפקידי היחידה לתיאום המאבק בגזענות הוא מעקב אחר יישום המלצות ועדת פלמור למיגור הגזענות, שקיבלו תוקף של החלטת ממשלה. מבדיקת היחידה עולה כי נכון להיום, מתוך 51 המלצות הוועדה 34 בוצעו, שמונה בהליך ביצוע ותשע טרם בוצעו.

מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור

אלה המלצות הוועדה שיושמו במהלך השנה החולפת, ביחס לגורמי החוק:

1. קביעת נוהל הזדהות בפני שוטר, שנועד לצמצם את שיטור היתר ואכיפת חוק על בסיס אפיון גזעי (משטרה).

2. הדרכת שוטרים למניעת גזענות. במהלך 2018 בוצעו 80 סדנאות בנושא כשירות תרבותית במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש (משטרה).

3. המפכ"ל הנחה לבצע בקרה נושאית רחבה בנושא עילות סגירת תיקים, בדגש על תיקי קטינים (משטרה).

4. ייצוג חינם על ידי הסיוע המשפטי בעבירות לפי חוק איסור אפליה (משרד המשפטים).

5. תרגום לאמהרית של מסמכים רשמיים היוצאים מהפרקליטות לחשודים יוצאי אתיופיה או לבני משפחותיהם (משרד המשפטים).

6. העברת מידע מגורמי אכיפה ותביעה למח"ש ולמחלקת משמעת במשטרה בחשד להתנהלות גזענית או התנהגות פסולה, המתעורר אגב עבודה (משרד המשפטים).

7. הגברת השימוש בדין המשמעתי בשירות המדינה, במשטרה, שירות בתי הסוהר וצה"ל, במקרים של התנהגות שיש בה משום גזענות או אפליה (היועמ"ש לממשלה).

פשיזם וגזענות שווה דמוקרטיה? שרת המשפטים איילת שקד

תגובות

שרת המשפטים, איילת שקד: "יוצאי אתיופיה חוו גזענות ואפליה מאז הגעתם לישראל. הקמת היחידה לתיאום המאבק בגזענות נתנה בשורה עבור הציבור הרחב, שהיום כבר יודע כי באפשרותו לפנות ולהגיש תלונות על אירועי גזענות. לצד עבודת היחידה, פעלתי למתן שוויון הזדמנויות ליוצאי אתיופיה, וכך מינינו מ-2016 שתי שופטות ושופט בני העדה, ועוד היד נטויה".

מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור: "המאבק בגזענות אינו מתמצה ביום הבינלאומי או בדוח שנתי. הוא מאבק יום-יומי, סיזיפי, בזירות שונות. חשוב לעורר דיון בנתוני השיטור, על מנת להציף את הצורך להתמודד עם עבריינות נוער, לא רק בזירה המשטרתית, אלא גם בתחום החינוך והרווחה, על מנת שגם גורמים אלה יישאו באחריות לשיפור שיעורם הגבוה של קטינים יוצאי אתיופיה בנתוני המשטרה".

השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, יו"ר המועצה הציבורית ליחידה לתיאום המאבק בגזענות: "הגזענות קיימת בישראל ובממסד, וחווים אותה אנשים מציבורים שונים. היחידה הממשלתית פועלת למניעה ומיגור של גזענות במוסדות ממשל, תוך מאמץ לשינוי דפוסים במקום שהדבר נחוץ. הבסיס הנורמטיבי לעבודתה הוא עיקרון השוויון, שהוא חלק מפסקת העקרונות שבהכרזת העצמאות, ומעוגן בפסיקת בתי המשפט ובהגינות הבסיסית".

ראש היחידה לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה זנה: "הדוח סוקר את הפעילות שנעשתה במהלך השנה החולפת למאבק בגזענות הממסדית, לרבות יישום החלטות הממשלה שהתקבלו בהמשך להמלצות דוח פלמור, השלמת מינוי הממונים במשרדי הממשלה למניעת גזענות, טיפול בתלונות מציבור האזרחים שהתקבלו בשנה החולפת, ופעולות נוספות של היחידה. נמשיך לפעול למיגור הגזענות והאפליה בשירות הציבורי". לדוח המלא, הכנסו כאן.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן