מבזקים+
צווארון לבן
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

הפרקליטות סגרה תיק ל- 10 חשודים בשוחד במכרזי משטרה וצה"ל

אחרי ארבע שנות חקירה, תפיסת רכוש במיליונים, והמלצה של המשטרה נגד עשרה יועצים ומתכננים, פרקליטות מיסוי וכלכלה חזרה בה מחשד להטיית מכרזים בתחום המטבחים. הפרופ' למשפטים עמנואל גרוס: "ניסיון הפרקליטות לייצר אכיפה פלילית בתיק הזה מהווה אכיפה בררנית תקדימית" 

במטבח שלהם התבשלו רק ארוחות? לא הוכחו קומבינות

פרסום ראשון: פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה בימים האחרונים על סגירת כל התיקים בחקירה שנערכה בלהב 433, בחשד להטיית ושוחד מכרזים בהקמת מטבחים תעשייתיים בגופים ציבוריים גדולים. החקירה החלה במטבחים שהוקמו במטה רכבת ישראל ובעיר הבה"דים של צה"ל בנגב, ונמשכה במטבח שהוקם במרכז ההדרכה הארצי של המשטרה בבית שמש.

ביוני 2015 נעצרו שורת מתכננים, בעלי חברות יעוץ וספקים מהגדולים בארץ בתחום המטבחים המוסדיים. במאי 2016, בסיום חקירת היחידה לפשעים כלכליים (יאל"כ) בלהב, המליצה המשטרה על העמדתם לדין של לא פחות מעשרה חשודים שנגדם נמצאה לכאורה תשתית ראייתית בעבירות שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. נדרשו שלוש שנים וחצי כדי שהפרקליטות תסגור, כעת, את כל התיקים, בנימוק ש"הראיות הקיימות, בשקלול כלל נסיבות המקרה, אינן מצדיקות הגשת כתבי אישום".

החשד העיקרי היה שיועצים ומתכננים שנבחרו במכרזים להקמת המטבחים, המליצו על ספקים תמורת שוחד. המשטרה טענה שהחשודים הונו את שולחיהם מהגופים הציבוריים, וגבו מאחורי גבם עמלות של עד שישה אחוזים מספקי מערכות המטבחים.

בין המתכננים שנעצרו, אנשי מקצוע ותיקים שעובדים שנים עם הגופים הגדולים בארץ – המשטרה, מערכת הביטחון ומשרד ראש הממשלה – ובמגזר הפרטי מנהלים פרויקטים של מערכות מזון בבתי מלון, מסעדות ועוד. הרשויות הציבוריות אשר בחרו בהם כיועצים, גילו כי המתכננים גבו שכר ייעוץ בחלק מהמקרים גם מהצד השני של ספקי הציוד. כשהתברר שלא ניתן להוכיח שהעמלות שולמו ישירות עבור אותם מכרזים, ניסתה המשטרה להוכיח כי הן שולמו בעקיפין, במסגרת מכרזים פרטיים. במקום לסגור את החקירה, ניסו להוכיח שמדובר בקשר פלילי גם כאשר מתכנן וספק נקשרים באותו אופן, ללא ידיעת הלקוח, בעסקה שנעשית בשוק הפרטי.

על פי חוות דעת שהזמינו עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג, שייצגו את אחד החשודים, עיסוקו והתמחותו קרובים לאלה של אדריכל או מעצב פנים. "הפרקליטות ביקשה לקבוע באופן תקדימי וראשון מסוגו, שהמתכננים לא יכולים לקחת עמלות מספקים, ומדובר במעשה פלילי", מסביר עו"ד דחוח. על פי חוות דעת מקצועית שסיפק רו"ח מנחם רהב, מרואי החשבון הבכירים בארץ, בענפים רבים מקובל לגבות עמלות מספקים, ללא קשר לתשלום המתקבל מהלקוח. מדובר בנורמה מושרשת, הבהיר, "נוהג נפוץ במשק, של תשלום דמי הפניה או ייעוץ על ידי ספקים, למי שמסייעים בידם בהשגת לקוחות".

פרופ' עמנואל גרוס

בשלב זה התמקדה החקירה בעבירות מרמה לכאורה, מאחר שעבירות השוחד ירדו מהפרק בשל הסתעפות למכרזים פרטיים. חוות דעת משפטית שסופקה למתכנן המטבחים על ידי פרופ' עמנואל גרוס מאוניברסיטת חיפה התרכזה בשאלה האם אי-יידוע לקוח על גביית עמלות גם מהספק, מהווה עבירה פלילית של קבלת דבר במרמה. פרופ' גרוס ענה  בשלילה. מרמה, הבהיר, מוגדרת בחוק כ"הפרת חובה לפי דין או חוזה", אולם לדעת פרופ' גרוס, אין כל הוראה המחייבת נותן שירות לגלות ללקוח, בעת הפנייתו לבעל מקצוע אחר, כי כתוצאה מהפניה זו הוא עשוי לקבל דמי תיווך.

ישנם ענפים ספציפיים בהם הוסדר איסור על קבלת דמי תיווך נסתרים, למשל על יועצי השקעות, שמנועים בחוק לקבל כל טובת הנאה שאינה מהלקוח. איסור דומה קיים גם על מהנדסים. לעומת זאת, לעורך דין מותר להעביר תיק לטיפולו של עורך דין אחר, ולחלוק עמו את שכר הטרחה, ואין כל חובת גילוי ללקוח בדבר "דמי ההעברה". קביעת איסור פלילי תקדימי בתיק מתכנני המטבחים עלול היה להשליך, לפיכך, גם על עורכי דין ועל ענפים אחרים המתנהלים בצורה דומה.

פרופ' גרוס הזכיר בחוות הדעת כי הצעת חוק שעלתה בכנסת לפני כמה שנים, לחייב את כל בעלי העסקים לגלות לצרכן את זיקתם והאינטרסים שלהם עם עסקים אחרים, נגנזה לאחר שהרשות להגנת הצרכן הבהירה שמדובר בעניין לא ישים. "המחוקק ידע שמדובר בפרקטיקה נהוגה במגזריים עסקיים שונים, והבין כי לא ניתן ולא ראוי לאכוף זאת", כתב פרופ' גרוס.

עו"ד גיל דחוח עו"ד גלית רוטנברג עו"ד עדי כרמלי

"בנוסף, לא מצאתי כל הסדרה של הסוגיה באכיפה פלילית קודמת. משהבהיר המחוקק כי ההתנהלות מוכרת ונפוצה במגוון שווקים, יוטל על המדינה להבהיר מדוע שוק ספקי ציוד המטבחים נבדל מיתר השווקים…כל ניסיון מצד הפרקליטות לייצר לראשונה אכיפה פלילית כלפי נוהג זה, עולה לדעתי כדי אכיפה בררנית ואף תקדימית, שלפי הפסיקה יכול להוות עילה אפשרית לביטול כתב האישום מטעמי הגנה מן הצדק".

עשרת החשודים יוצגו על ידי עורכי הדין תומר שורץ וגיל דביר, עדי כרמלי, דב גלעד כהן, ירון לונדון ואלעד רט.

עורכי הדין שורץ ודביר: "מצער לגלות שטחנות הצדק טוחנות כה לאט. במשך שנים הסברנו לרשויות אכיפת החוק – משטרה, פרקליטות ובית המשפט – כי לא בוצעה כאן עבירה פלילית. תשלום עמלה בדיעבד, לו היה מוביל לכתב אישום, היה גורר איתו הפיכתם של בעלי מקצועות חופשיים רבים, ובראשם עורכי דין, לעבריינים. מצער שבכל התקופה הארוכה המשיכה המדינה לתפוס רכוש של החשודים בנימוק שבסופו של יום, לאחר הרשעתם, תבקש לחלטו. מדובר בפגיעה אנושה באזרחים מן היישוב, שנאלצו להתמודד מול מעצר מתוקשר ופגיעה בקניינם. תיק שהחל בקול תרועה רמה ונסתיים כעבור ארבע שנים בסגירתו החרישית".

עו"ד תומר שורץ עו"ד גיל דביר

עו"ד לונדון ייצג את המתכנן ששימש כיועץ להקמת מטבח במכללה הלאומית לשוטרים. יש לציין כי המכרז לא נערך ישירות על ידי המשטרה, אלא על ידי הזכיינית, קבוצת "פוליסיטי", שנבחרה לתפעל לוגיסטית את המרכז. "גרמו ללקוח שלי נזק בל יתואר בארבע שנות סחבת", אומר עו"ד לונדון. "באים אליו ספקים ומתייעצים איתו, הוא לא צריך לתת את השירות בחינם. הבהרנו שהוא לא לוקח עמלת אחוזים מהיקף המכרז, אלא גובה שכר ייעוץ לפי שעה. הכל בחוזה רשמי ובהסתמכות על עורך דין".

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר: "לאחר בחינה מעמיקה של הראיות שנאספו ונסיבות המקרה, לרבות שמיעת עמדת הסניגורים, נמצא כי הראיות הקיימות, בשקלול כלל נסיבות המקרה, אינן מצדיקות הגשת כתבי אישום, והתיק נסגר".

במהלך החקירה הגישו עורכי הדין דחוח ורוטנברג תביעה אזרחית בשם לקוחם נגד המשטרה, עקב גרימת נזק המוערך ב-75 אלף שקל לשלושה כלי רכב שהיו תפוסים במשמורתה מספר חודשים במסגרת צווי החילוט. "הנתבעת נטלה לחזקתה חלקים נכבדים מרכושם האישי של התובעים… משהושב רכושם לידיהם, עמדו התובעים מוכי תדהמה, כשהתחוור להם שהנתבעת שמה לקלס את זכויותיהם, ונהגה בזלזול ובפוגענות ברכוש שנמסר לידיה כנאמן זמני למטרות קידום ההליך החקירתי", כתבו הסנגורים. בעקבות התביעה, המשטרה מסרה הודעת צד ג' לחברה המספקת לה שירותי גרירה, תוך הטלת האחריות עליה.  

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן