מבזקים+
צווארון לבן
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

עתירה לבג"צ: להחריג מאיסור השימוש במזומן בעלי חשבונות מוגבלים

עמותת מוקד להגנה על זכויות אדם עתרה נגד חוק צמצום השימוש במזומן, וטוענת כי ימנע גישה לשירותים משפטיים ולערכאות דווקא מאוכלוסיות מוחלשות

החלת החוק תימנע גישה לערכאות דווקא מאלה שבמצוקה כלכלית (אילוסטרציה)

עמותת "מוקד – לקידום הדמוקרטיה והגנה על זכויות אדם" עתרה לבג"צ למתן צו על תנאי, לדחיית כניסתו לתוקף של חוק צמצום השימוש במזומנים וביטולו בנוגע לאזרחים שחשבון הבנק שלהם מוגבל או מעוקל, שנמצאים בהליכי הוצאה לפועל ואינם יכולים להתנהל באמצעות חשבון בנק מסיבות שונות.

החוק, שייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019, קבע הגבלה על שימוש והעברת מזומנים עד לסכום של 11 אלף שקל מול בעל עסק, ועד 50 אלף שקל בין אנשים פרטיים. הפרת החוק תגרור סנקציות מנהליות ופליליות, שיחולו מספטמבר 2019. 

עמותת מוקד לזכויות אדם, באמצעות עו"ד איתן פינקלשטיין, טוענת בעתירה כי החלת החוק תמנע גישה לערכאות דווקא מהאזרחים המוחלשים ביותר, שאין להם חשבונות בנק, או שחשבונותיהם מוגבלים. לדברי עו"ד פינקלשטיין, דווקא בשל המצוקה בה מצויים אנשים קשי יום אלה, הם זקוקים לסיוע משפטי, והדרך היחידה בה יוכלו לשכור שירותי עורכי דין, היא באמצעות תשלום במזומן.

עו"ד איתן פינקלשטיין

בית המשפט התבקש בעתירה, להורות לממשלת ישראל לנמק מדוע לא לבטל את הוראות החוק, "ביחס למי שההגבלות מונעות ממנו את הזכות החוקתית לייצוג משפטי ולגישה לערכאות, שנדרשת בין היתר על מנת לפנות לבית המשפט, כדי שיתן סעד המאפשר שימוש בחשבונות בנק, או על מנת להסיר עיקולים מחשבונות הבנק, או על מנת לעתור כנגד הגדרתו כלקוח מוגבל ועל מנת לטפל בהליכי הוצאה לפועל או הליכי פשיטת הרגל שבהם הוא נתון – ובגינם אין ביכולתו לשלם למייצגו אלא במזומן".

בעתירה נטען כי "הפיכת פעולה נורמטיבית שאין בה איסור אינטואיטיבי ומוסרי, אשר מתרחשת בכל יום על ידי עשרות אלפי אזרחים, לפעולה אסורה, הינה חריגה ביותר בנורמת החקיקה. זאת כאשר חלק ניכר מהאזרחים שצפויים להיפגע מהחוק הם אנשים נורמטיביים, שעד היום התנהלו במזומן, מסיבות מגוונות. בשל הרצון למנוע העלמת מס על ידי חלק מהאזרחים, החוק נשוא העתירה גוזר גזירות קשות על אזרחים נורמטיביים, ועל כן מתבקש כי תערך בדיקה מעמיקה של הפגיעה בזכויות המוגנות אשר נפגעות על ידי חקיקה זו".

עמותת מוקד מציינת הצעת חוק פרטית המונחת על שולחן הכנסת ועשויה לפתור את הסוגייה, אך טרם זכתה לתמיכת הממשלה. ההצעה, הזוכה גם לתמיכת לשכת עורכי הדין, קובעת כי הוראות החוק המגבילות שימוש במזומן יבוטלו, ככל שנותן שירות יוציא חשבונית, יפרט בה פרטי זיהוי של הלקוח ששילם לו במזומן, ויפקיד את הכספים בחשבון הבנק שלו בתוך שלושה ימי עסקים בצירוף העתק החשבונית, כך שהבנק יוכל להעביר את פרטי המשלם במזומן לרשות לאיסור הלבנת הון או לרשות המסים, על פי כללי הדיווח הנהוגים ביחס לכל פעולה בנקאית.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן