את הכסף של הסוכן הסמוי סופרים במדרגות של בית המשפט

שתף כתבה עם חברים

סוחר סמים צולם מקבל כסף מהסוכן וסופר אותו, אבל תיעוד העסקה בתמונות בלבד ללא וידאו יצר קשיים ראייתיים שהובילו לתיקון משמעותי בכתב האישום ולהסדר טיעון

הסוכן הסמוי (מימין) וחיים אדרי סופר את הכסף

ב-17 בספטמבר 2017, לאחר פגישה מקדימה ותכתובות בווטסאפ, נערכה בשדרות בן גוריון בעכו פגישה בין חיים אדרי (31) ולירן אבוטבול (27) לבין א', עבריין אחר מהצפון. כפי שסוכם מראש, א' מסר לאדרי 14 אלף שקל במזומן – תשלום עבור 28 גרם קוקאין, לפי 500 שקל לכל גרם. לאחר שאדרי ספר את הכסף, הוא עלה לרכב יחד עם אבוטבול, השניים נסעו לכיוון נהריה, וא' נסע אחריהם ברכבו. כאשר הגיעו סמוך לבית בנהריה, אדרי ואבוטבול ירדו מהרכב, נכנסו לחצר וקיבלו מאדם אחר את הקוקאין. כעבור מספר דקות אבוטבול יצא החוצה ומסר לסוכן את הסמים.

מה שאדרי ואבוטובול לא ידעו הוא, שקודם לעסקה הזו א' חצה את הקווים והופעל על ידי המשטרה כסוכן סמוי באזור חיפה והגליל המערבי. ההתנהלות של אדרי, אבוטבול והסוכן, כך מסתבר, תועדה על ידי מפעיליו של הסוכן – בין היתר בצילומי סטילס – כמעט לכל אורכה. אדרי תועד בצילומים מקבל את הכסף מהסוכן וסופר אותו, אבל משום מה – העסקה לא תועדה בצילום וידאו. 

הסוכן הסמוי (מימין) וחיים אדרי מתועדים בעסקה הראשונה

עסקת הקוקאין שהתבצעה בנהריה תוארה באישום הראשון בכתב האישום שהוגש נגד אדרי ואבוטבול, שייחס לשניים סחר בסם מסוכן והחזקת סם שלא לצריכה עצמית. ואולם, אי הצילום בווידאו התברר בהמשך כמחדל חקירה שיחד עם קשיים ראייתיים אחרים, הוביל להסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים. כך, בעוד כתב האישום המקורי ייחס לאדרי ואבוטבול סחר בסמים, בכתב האישום שתוקן בשנית לצורך ההסדר, האישום שיוחס היה חמור פחות: סיוע לסחר בסם מסוכן. 

האישום השני בכתב האישום הזה התייחס לאבוטבול ולנאשם השלישי בפרשה, אסי סעדי (28). באישום הזה תוארה עסקת קוקאין נוספת, שהתבצעה ב-3 באוקטובר 2017, לאחר סיכום טלפוני בין אבוטבול לבין הסוכן. מי שנשלח להעביר לסוכן את הסמים ולאסוף את הכסף היה סעדי, שרכב על קטנוע. תמורת למעלה מ-30 גרם קוקאין הוא אסף מהסוכן 15 אלף שקל במזומן. אישום זה ייחס לשניים סחר.

ביום שני (26.11) הוצג בבית משפט השלום בחיפה ההסדר בין הסנגורים לבין הפרקליטות. נציגי הפרקליטות הסבירו כי ההסדר הוא פועל יוצא של קשיים ראייתיים, ביניהם אי תיעוד העסקה מהאישום הראשון בווידאו.

הסנגורית של אדרי וסעדי, עו"ד אתנה אדרי, ביקשה לאמץ את ההסדר, בין היתר בנימוק שהודאת הנאשמים חסכה זמן שיפוטי רב. היא הוסיפה וביקשה מהשופטת הבכירה אורית קנטור שלא לפסול את רישיונם של הנאשמים, בטענה שהם זקוקים לו לצורך עבודתם – אדרי כבעל קו של חברת שטראוס ואבוטבול כנהג בחברת הוט.

עו"ד אדרי עו"ד חליוה

השופטת קנטור כיבדה את ההסדר, הכריזה על השניים סוחרי סמים, וגזרה על הנאשמים את העונשים עליהם הוסכם: היא גזרה 10 חודשי מאסר בפועל על אדרי ו-12 חודשי מאסר על סעדי. כמו כן נגזרו על השניים שמונה חודשי מאסר על תנאי, ועל אדרי הוטל גם קנס של 15 אלף שקל בתמורה לשחרור רכב ה-ב.מ.וו שלו שנתפס לצורכי חילוט.

עניינו של אבוטבול, המיוצג על ידי עו"ד רונן חליוה, יידון בבית המשפט לאחר שיתקבל בעניינו תסקיר של שירות המבחן. תגובתו: "מדובר במי שעבר תהליך שיקומי מאז שחרורו ממעצר בתיק זה. לאורם של התיקון בחוק, דו״ח וועדת דורנר, והמלצות רבות, אנחנו נבקש מבית המשפט שלא לגדוע הליך זה ממנו גם הציבור, בסופו של יום, יוצא נשכר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות