כנס אילת 2022 – השופט נויטל: "לעודד הסדרי טיעון וחלופות לניהול תיקים בבתי משפט"

שתף כתבה עם חברים

הליכים פליליים ארוכים אאוט – אכיפה אלטרנטיבית אין, זה היה נושא הפאנל שהוביל נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב, מה שמלמד כי מערכת המשפט מחפשת סיום מהיר למאות אלפי תיקים, מתיקי פשע ועד לעבירות מס

"צריך את האיש המתאים כמגשר". נשיא מחוזי תל אביב, שופט גלעד נויטל

"יש מאות אלפי תיקים בבתי המשפט ויש צורך בהרבה יותר הסדרי טיעון וחלופות במקום לנהל תיקים. אתם הסנגורים לא מבקשים מספיק… אם היו שואלים אותי, גישור היא שיטה שאי אפשר להתקדם בלעדיה".
כך, כשהוא מאיץ בסנגורים לקדם הסדרים ולבקש גישורים פליליים, בחר נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב, גלעד נויטל, לפתוח פאנל בנושא "המהפכה השקטה: אלטרנטיבות להליך הפלילי", שעסק גם בחלופות של הליכים מנהליים, הסדרים מותנים, ועוד (25 מאי).

גישור בתיקים פליליים התמסד באופן רשמי רק לפני שנה בנוהל של בתי המשפט. במחוזי תל אביב הוא הפך למוסד קבוע, אך בבתי המשפט בחיפה, ירושלים ובאר שבע – הרבה פחות. "צריך את האיש המתאים כמגשר", אמר השופט נויטל. "לנו יש מגשר בחסד, השופט בני שגיא, כשהוא נכנס לאולם רואים מה שאני קורא 'פנים טובות, פנים מאירות'. יכולת לשמוע. מומחיות, אינטליגנציה רגשית, יכולת לתקשר, לברור את העיקר מהטפל".
עו"ד קארין מרידור מהסנגוריה הציבורית מחוז חיפה הודתה כי אכן "יש שונות בין המחוזות. במחוז חיפה יש הרבה פחות גישורים, אנחנו נתקלים בהתנגדות לא פשוטה".

גישור הוא פעמים רבות גם גשר לריכוך עמדת התביעה, ובהקשר זה אמר עו"ד רענן עמוסי: "המסר שצריך לצאת מכאן הוא שיש אלטרנטיבה אחרת למאסר בבית סוהר. צריך לשנות את הגישה הישנה, לאמץ דרכי שיקום וטיפול בכמה שיותר תיקים, במקום להמשיך ולהעמיס על בתי המשפט ושירות בתי הסוהר".

עו"ד סוזי עוזסיני ארניה לקחה את הדיון לכיוון אחר: "בהליך גישור יש על פי חוק פחות משקל לנפגעי עבירה. בתיק אונס שייצגתי בו ניהלנו משא ומתן עם הפרקליטות במטרה לתקן את כתב האישום למעשה מגונה, אך התנגדותה של המתלוננת הכשילה את ההסכמות. כאשר התיק הועבר לגישור בית המשפט הבהיר כי למתלוננת אין מעמד ישיר, האינטרס שלה מיוצג רק בידי הפרקליטות, וכך הגענו להסדר".

"צריך לשנות את הגישה הישנה", עו"ד רענן עמוסי

מכאן עבר הדיון להסדרים מותנים. תנ"צ דדו זמיר, ראש התביעה המשטרתית אמר כי בכל שנה יחידות התביעה של המשטרה עורכות כ-6,000 הסדרים לסגירת תיק בקנס והודאה, כ-15 אחוז מהתיקים המטופלים בתביעות. "מדובר במודל מוצלח מבחינת מהירות ויעילות", הסביר זמיר.
לדבריו יש כוונה להגמיש יותר את התנאים לכניסת נאשמים למתכונת של הסדר מותנה, למשל לא ידרשו מחשוד עבר נקי של חמש שנים כמו עכשיו אלא יסתפקו בשלוש שנים בלבד. עוד נבחנת הוספה של כמה עבירות מסוג פשע למתכונת של הסדר מותנה.
עו"ד אדי אבינועם אמר בהקשר זה, כי "העומסים הבלתי נסבלים הגיעו כבר גם ליחידות ההסדרים המותנים. תיקים שבעבר היו נסגרים בתחנות המשטרה, מופנים כיום לא פעם לתובע ביחידת ההסדר המותנה".

"בהליך גישור יש על פי חוק פחות משקל לנפגעי עבירה". עו"ד סוזי עוזסיני ארנייה

האח הגדול הכלכלי
עו"ד אורי גולדמן ממשרד עורכי דין גולדמן ושות' המתמחה בעבירות מס פליליות ובתחום הכלכלי, הציג את האלטרנטיבות להליכים הפליליים הקיימות היום בעבירות מתחום המס.
בראשן, הליך כופר על העלמת מס תמורת סגירת התיק. בעבר הגבול העליון להליכי כופר היה בעבירות של כמיליון שקלים, כיום הגבול התרחב לעבירות של עד 3 מיליון.
עו"ד גולדמן ציין כי בעבר, שמות העומדים לפני ועדות הכופר היה חסוי, אך בשנים האחרונות רשות המסים מפרסמת את שמותיהם, זאת בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ. בכל מקרה, גם זה עדיף על פני משפט פלילי.
עו"ד גולדמן סבור כי יש מקום שרשות המסים תחדש גם את הליך "הגילוי מרצון" שהופסק לפני שנתיים, והעקרון שלו הוא שהאזרח מוזמן לדווח שביצע עבירת מס, לפני שתיפתח חקירה. בהליך, האזרח מדווח על מקורות כספיים שהעלים (כמו חשבונות בחו"ל) ומקבל פטור מהליך פלילי. לדברי עו"ד גולדמן, חידוש "הגילוי מרצון" נחוץ לאור כוונת רשות המסים להרחיב את חוק צמצום השימוש במזומן, ולקבוע איסור על החזקת מזומנים בסכום של מעל 200 אלף שקל.

"בעבר הגבול העליון להליכי כופר היה כמיליון שקלים, כיום זה עד שלושה מיליון". עו"ד אורי גולדמן

עו"ד ליה פלוס אמרה כי תיקי הלבנת הון הפכו ל"בייבי" של הפרקליטות בשנים האחרונות, "שם נרדף להחמרה בענישה". לדברי עו"ד פלוס, בשורת האלטרנטיבות להליך הפלילי טרם הגיעה לעולם עבירות הלבנת ההון, שם התנועה הפוכה עם הרחבת בתי המשפט הכלכליים והצעות החוק להרחבת סמכויות המדינה בתחום החילוט.
עו"ד ד"ר אילנה מודעי
ליפסקר מרשות ניירות ערך הציגה את האכיפה המנהלית בעבירות בניירות ערך. לדבריה, העיצומים הכספיים על הפרות מנהליות מגיעים עד מיליון שקל לנושאי משרה, ומיליוני שקלים לחברות.

מושב בנושא "המהפכה השקטה: אלטרנטיבות להליך הפלילי"

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות