ואלה שמות – האחראים להרשעת אלישע חייבטוב

שתף כתבה עם חברים

נשיאת בית משפט רויטל יפה כ"ץ, מחברת פסק הדין השופטת ורדה מרוז, מפקד הצח"ם פקד משה משה, קצין החקירות איציק אלמוג, יסכה ליבוביץ, רחל אלמקייס, מירב עמר, והיו עוד כמה, בעיקר, עורכי הדין עו"ד חגית לרנאו ועו"ד דימטרי ורניצקי מהסנגוריה הציבורית שאחראים לזיכוי

 

בית משפט העליון זיכה את אלישע חייבטוב עקב "התנהגות בלתי נסבלת ושערורייתית וניהול חקירת משטרה שאינה מאפיינת מדינה דמוקרטית". רבות דובר ונכתב על פסק הדין הזה, זה שהרשיע במקור וזה המזכה של השופט אורי שהם לרגל פרישתו, באיחור ניכר של 11 שנה.

כעת נותר לנו ב"פוסטה" להפנות זרקור אל הנושאים באחריות לחקירה השערורייתית ולגזר דין של מאסר עולם. חוקרי המשטרה במחוז דרום של המשטרה שעשו ככל העולה על רוחם בחדרי החקירות ותאי המעצר תוך הפרת כל כלל בסיסי של החקירה. אנשי פרקליטות מחוז דרום, שבמקום לפקח על החקירה נתנו יד חופשית להפקרות המשטרתית. ומעל כולם, שופטי הרכב בית משפט המחוזי דרום בבאר שבע, בראשות השופטת רויטל יפה כ"ץ – עליה מוטלת האחריות על ההתעלמות במופגן מכתובת ה"הגנה מן הצדק" שנכתבה על הקיר בתיק הזה, אלא שבפסק הדין היא אפילו נזפה בהגנה בשל התקפתה ה"קיצונית" נגד המשטרה.

וכמובן קרדיט ליוצרי הסרט "הודאה תחת השפעה" (כאן 11), ארי פינס וגלי גינת, שהמחישו לשופטים כי מלבד סנגורים פליליים המוקצים מחמת מיאוס, עוד מישהו קלט ותיעד את מחדלי מערכת אכיפת החוק בתיק הזה, מה שהחיש את צעדי השופטים בבית משפט העליון, גם אם לא במהירות מספיקה.

לפעמים רואים את מערכת אכיפת החוק. מתוך הסרט "הודאה תחת השפעה", ערוץ כאן 11 

הגנה מן הצדק?

לפחות שש הפרות "הגנה מן הצדק", הגרסה הישראלית ל"פרי העץ המורעל" של האמריקאים, נענו בהפניית גב של בית משפט המחוזי דרום, אבל הם נמנו אחת לאחת בפסק הדין של השופטים אורי שהם, חנן מלצר ודפנה ברק ארז, מבית משפט העליון.

מעצר בלתי חוקי במשך למעלה משבועיים

ב-22 בינואר 2006 הועבר חייבטוב, שריצה מאסר על עבירת הצתה, אל תא המעצר בתחנת שדרות, לאחר שהתקבל מידע מודיעיני הקושר אותו לרצח שי אדרי במועדון סנוקר בשדרות, במהלך שוד שבוצע ארבע שנים קודם לכן. בדרך לתא המעצר הופגש חייבטוב ב"אקראי" בפוסטה עם המדובב, שבהמשך יושתל בתאו ויחלץ ממנו הודאה. במשך שבועיים הוחזק חייבטוב כעצור מבלי שמולא דו"ח מעצר, מבלי שאיש ידע על מעצרו. כל השבועיים האלה נמנעה ממנו כל התקשרות לעולם החיצון, והוא גם לא הובא בפני שופט. רק אחרי 10 ימים בשביתת רעב איפשרו לו חוקרי הצח"מ המיוחד בימ"ר דרום ליצור קשר עם בן משפחה ולקבל ציוד בסיסי של בן אנוש – תחתונים, גופיה, גרביים. בינתיים נאלץ להסתפק בתחתונים שהואיל לספק לו המדובב.

שלושה שבועות ללא עורך דין

בשבועיים הראשונים בהם הוציאו אותו מתא המעצר לחקירות על גניבה מהסנוקר כביכול, מבלי להטיח בו את החשד האמיתי, לא התייחסו כלל לבקשותיו להתקשר לעורך דין. אחרי שבועיים, כשראש הצח"מ פקד משה משה חקר אותו בפעם הראשונה באזהרה בחשד לרצח, הוא התעלם מהפתק שמסר חייבטוב עם שמו של עורך דין פרטי. כאשר הוחזר לתא המעצר הציע לו המדובב,  במניפולציה משותפת עם המשטרה, כאמצעי השהייה, את שירותיו של "עורך דינו" הבכיר, אביגדור פלדמן. חייבטוב המיואש אמר לו: "איזה צחוק יהיה אם אף אחד לא בא". למחרת, כשהובא לראשונה להארכת מעצר בבית המשפט, כפי שצפה ו"במפתיע", לא התייצב שם סנגור כלשהו. החוקר ונציג הימ"ר טוביה צלח טען בפני השופט בבית משפט השלום באשקלון כי חייבטוב סירב לפגוש סנגור ציבורי, שהוצע לו במקום.

שופט אורי שוהם. שיהוי בזיכוי

הסתרת פרטים משופט המעצרים

בהיעדר ייצוג, עבודתו של הטוען המשטרתי להטעות את בית המשפט היתה קלה. הוא הסתיר את מעצרו הקודם של חייבטוב במשך שבועיים, את אופן חקירתו, את ההגבלות שהוטלו עליו, ואת המניעה המתמשכת של הזכות להיוועצות עם סנגור. במהלך המשפט, כאשר עו"ד חגית לרנאו מהסנגוריה הציבורית שאלה את המדובב על העלאת שמו של עו"ד פלדמן במסגרת התרגיל להשהיית הייצוג, היה לו הסבר ספונטני: "מהניסיון שלי דבר ראשון שעורך דין אומר זה – תיזהר ממדובבים. כשאחד כזה חוזר מבית משפט, הוא נהפך לנעול ופחדן ומתחיל לחשוש, כי העורכי דין מסבירים מה קורה בתאים".

חייבטוב ראה עורך דין בפעם הראשונה רק בהארכת המעצר השנייה, אחרי שבוע נוסף בו היה עזוב לנפשו ובמהלכו חילץ ממנו המדובב את ההודאה הדרושה.  

צריכת סמים בתא באישור משטרתי

המדובב, עבריין סמים מבוגר יחסית, הריץ עם חייבטוב באופן חופשי קוק פרסי על נייר כסף, ועישן איתו חשיש כ"מבוא" להפשרת היחסים טרם גביית ההודאה ממנו, הכל תחת עיניהם הפקוחה של מפעיליו וצוות החקירה אשר צפו במתרחש בתא והאזינו לו מסביב לשעון. הפרקליטות, בנסיון להתנער מהפרת הכללים הבוטה, טענה כי השימוש בסמים היה על דעת ראש הצח"מ בלבד, ללא אישור בכירי התחנה או מלווה החקירה מהפרקליטות, חלילה.

התדריכים שניתנו למדובב לא תועדו

בהעדר כל תיעוד על כללי ההפעלה, בניגוד לכל כלל, גם לא יכולה להיות ראיה לזיהום על ידי המפעילים באמצעות חשיפת המדובב למידע מוקדם שאסור לחשוף בפניו. לראש הצח"מ לא היו הסברים גם למחדל הזה בבית המשפט. הוא אמר ש"טעה".

התגמול שהובטח למדובב חרג מהמותר

נוסף לתשלום עבור כל יום עבודה, המשטרה התחייבה לשלם למדובב בונוס חד פעמי אסור עבור חילוץ הודיה. לפי דרישת המדובב, החוזה נפתח והסכום שהובטח לו הוגדל. בנוסף, ראש הצח"מ הבטיח לסייע למדובב לקבל הקלה בעונש בתיק נהיגה בזמן פסילה שהתנהל נגדו. במקרה, ההסדר בתיק התעבורה של המדובב סוכם בדיון שהתקיים יום למחרת חילוץ ההודאה מחייבטוב.

בהמשך הכתבה אנו סוקרים את בעלי התפקידים המרכזיים בתיק השערורייתי, ומה הם עושים היום.

 ראש הצח"ם, רפ"ק משה משה קצין אח"ק, נצ"מ איציק אלמוג

שוטרים בצרות

פקד משה משה – מפקד צוות החקירה במרחב לכיש, שעזב בינתיים את תחום החקירות והיה לקצין התחבורה של המחוז הדרומי בדרגת רב פקד.

נצ"מ איציק אלמוג – קצין החקירות והמודיעין של מרחב לכיש, מפקדו של ראש הצח"מ. באוגוסט 2016 אלמוג קודם משמעותית לתפקיד נציג המשטרה בארצות הברית במקומו של נצ"מ אילן מור, שפרש עקב שערוריית הטרדה מינית בגינה הורשע בדין משמעתי.

מאיר אברג'ל – מגייס המדובב של חייבטוב ומפעילו. היום רכז החקירות בתחנת שדרות.

שפירא כהן – מפעיל נוסף של המדובב, היום מבצע תפקיד לוגיסטי במחוז דרום.

חוקר אריק תורג'מן – היום ראש משרד החקירות בתחנת אופקים.

החוקרים רומן פיירמן ואיציק חליווה – מוצבים כיום בימ"ר לכיש, שהוקם בתקופה מאוחרת לחקירת חייבטוב, עקב פירוק ימ"ר דרום לאחר פרשת פריניאן.

טוביה צלח – חוקר בכיר בתיק והטוען מטעם הצח"מ שהופיע בבית המשפט. נפטר.

מיוני אלזם ועד אלישע חייבטוב. עו"ד חגית לרנאו 

פרקליטות לא מפקחת

עו"ד יסכה ליבוביץ – פרקליטת מחוז דרום דאז אשר הגנה בחירוף נפש על השוטרים המעורבים בפרשת פריניאן, אבל רגע לפני פרישתה לגמלאות נחשפה בשערורייה אחרת שנגזרה מהפרשה: תמיכה בהתנהלות פלילית של מנהלת המחלקה הפלילית במחוז, חנה מגד, שלצורך דיוני ועדת החקירה בפרשה שכרה את שירותיו של הסנגור אליהו ביתן (כיום שופט מחוזי) ובתמורה הקלה עם לקוחותיו. מעבר לתמיכה הגדולה של ליבוביץ במגד, התקבלו תלונות על התעמרות של פרקליטת המחוז ליבוביץ במי שחשפה את ההתנהלות הפסולה של מגד, הפרקליטה המוערכת תהילה גלנטה.

עו"ד רחל אלמקייס – התובעת שניהלה את התיק בבית המשפט, סגנית בכירה בפרקליטות מחוז דרום.

עו"ד מירב עמר – הפרקליטה שהגישה את כתב האישום, מכהנת כיום כתובעת במחלקה הפלילית של פרקליטות מחוז דרום.

עו"ד חגית לרנאו ועו"ד דימטרי ורניצקי – הסנגורים של חייבטוב מטעם הסנגוריה הציבורית לכל אורך הדרך. דרשו לפסול את ההודאה של הנאשם, עקב הפרת זכויות היסוד החוקתיות, הזלזול בחוק ואופן הפעלת המדובב. הסנגורים הסתמכו בין היתר על הלכת אלזם, אותה ציין גם בית המשפט העליון – זיכוי יוני אלזם ז"ל מתיק רצח חנניה אוחנה, הודאתו נפסלה רק לאחר מותו עקב חתירת המדובבים תחת זכויותיו הבסיסיות, זכות השתיקה וזכות ההיוועצות. עו"ד לרנאו היא כיום המשנה לסנגור הציבורי הארצי.

 

שופטים קטגוריאלים

שופטת רויטל יפה כ"ץ – ישבה בראש הרכב בית המשפט המחוזי בבאר שבע שהרשיע את חייבטוב ב-28.4.11 ושלח אותו למאסר עולם. אז היא כיהנה גם כסגנית נשיא בית המשפט, והתקדמה בינתיים לתפקיד נשיאת בית משפט המחוזי דרום. איתה בהרכב ישבו השופטים אריאל ואגו, המכהן עדיין במחוזי דרום, והשופטת ורדה מרוז, שקודמה לתואר שופטת בכירה ועברה לבית משפט המחוזי מרכז.

שופטת ורדה מרוז – כתבה את פסק הדין במחוזי ומתחה ביקורת נוקבת על ההגנה: "הביקורת החריפה שהטיחה ההגנה בחוקרי המשטרה – קיצונית בתוכנה ובמהותה. הקביעה כי החוקרים סטו מ'הגבולות הנורמטיביים' וקידמו את האפשרות של קבלת הודאת שווא – אינה ראויה ומוטב היה שלא להעלותה".

עכשיו היא מתארת בפסק הדין מה שלמעשה חושבים שופטים על מדובבים וסוכנים באופן אוטומטי כמעט. "אין ספק שהמדובב היה שחקן ראשי בהצגה שהתרחשה בתא המעצר. ניכר עליו, כי נהנה מתפקידו ושיחק אותו היטב. אין בביקורתה של ההגנה כדי ללמד על תחבולות אסורות בהן נקט המדובב". מרוז ציינה כי חלק מהשיחות עם חייבטוב התקיימו בלחישות, הסתודדויות ואפילו ב"פנטומימה", ההקלטות היו משובשות, ועדות המדובב סייעה ל"השלמה" הדרושה.

המדובב, עבריין סמים ערבי עם רזומה עשיר, הזדהה בפני חייבטוב כ"ראש ארגון הפשע, יאסר ג'רושי". בפסק הדין הוא צוטט בשיחה שניהל עם אחד הקצינים, בה התגאה על עבודתו: "תשמע, פיענחתי להם תיק רצח, אתה שומע? זה תיק כמו שלומדים בבית ספר… ארבע שנים הבן אדם ישב בבית סוהר (על תיק אחר) ואין להם עדים, והבן אדם בא והודה ברצח. חסר לי רק להביא את הנשק".

מחברת פסק הדין, שופטת ורדה מרוז

בתגובה לטענת הסנגורים לרנאו ו-ורניצקי, שהמדובב הדיח ושיקר, ואף ביקש מהחשוד לרצוח אנשים נוספים, השופטת מרוז כתבה בפסק הדין: "מלכתחילה, שירותיו נשכרו בידיעה כי הוא עבריין, נרקומן, אדם שאינו אמון על ערכי טוהר ומוסר. אכן, נטייתו להגזים, לפאר ולהעצים את מעשיו – ניכרת".

על מניעת זכות ההיוועצות הממושכת כתבה מרוז, בהסכמת ואגו ויפה כ"ץ: "התנהגות חוקרי המשטרה התגלתה כבלתי ראויה ולא נאותה. לאורך החקירה התעלמו החוקרים מדרישותיו של הנאשם לשוחח עם עורך דין. גרסת ראש הצח"מ משה, לפיה איש לא מנע מהנאשם להתקשר לעורך דין, מיתממת ומתחכמת.  דרישותיו להפסיק חקירות עד שישוחח עם עורך דין נתקלו בחומה בצורה", כתבה מרוז. 

אבל בסופו של דבר, קבעה מרוז, "אין מדובר בפגיעות קיצוניות וחמורות המגיעות כדי כרסום בתקינותו של ההליך… השאלה העומדת להכרעה הינה אם הפגיעה בזכות ההיוועצות חמורה ובלתי מידתית". תשובתה שלילית, מאחר שחייבטוב נמנע ממתן עדות במשפט ואף לא שיתף פעולה עם סנגוריו, ולכן, לדברי שופטי בית המשפט המחוזי, "אין לדעת כיצד השפיעה עליו הפגיעה בזכותו להיוועץ בעורך דין".

לפי שופטי בית המשפט בבאר שבע, משבחר נאשם בזכות השתיקה, "נשמט היסוד לכל טענות ההגנה".

הרשיעו פה אחד

לשימוש המשותף בהרואין בתא בחרו שופטי המחוזי להתייחס ב-176 מילים בלבד, שלוש פסקאות מתוך 350 בכל פסק הדין: בהתייחסותם המינורית, שכן מדובר בעניין שכיח יחסית, הם קיבלו את גרסת המדובב לפיה הסם אזל מספר ימים לפני מתן ההודאה בפועל. הם ציינו רק כי "אין להכשיר את השימוש שעשו השניים בסם", ונמנעו מהכרעה באשר לשאלה מי החדיר את הסם לתא.

"לא כל מחדל חקירתי מוביל לזיכויו של נאשם", כתבו השופטים לסיכום, "אין להרחיק לכת ביחס להשלכותיו, ובודאי שאין לייחס לכל מחדל כוונת זדון. יש לשמור על האיזון הראוי, בין הפגיעה בזכויות הנאשם לבין הפגיעה באינטרס הציבורי. אם ישוחרר הנאשם בלא משפט, חרף העבירות החמורות בהן הוחשד, ולמרות הראיות המוצקות שנמצאו לביסוסן, יהא בכך משום פגיעה בלתי מידתית באינטרס הציבורי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות