מבזקים+
צווארון לבן
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים | צבאי
0502585250 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
פלילי | צבאי | מעצרים וחקירות
0505275828 מידע מורחב
עו"ד סימון חדאד
משפט פלילי | פשיעה חמורה | צווארון לבן
זנו – קרן, משרד עו"ד
פלילי | אסירים | כלכלי | נוער
עו"ד אמיר מסארווה
פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
עו"ד ליאור דוידי
פלילי | פשע חמור | צווארון לבן | אסירים
מוטאי-מצגר-גרבאווי
תעבורה | מיסים | נזיקין
משה אלון ושות'
פלילי | תעבורה | נדל"ן | משמעתי

סוכן אף.בי.איי חשף את עסקי גל הירש בגיאורגיה

תחקיר "פוסטה": סוכן אמריקאי הוא זה אשר גילה את מעורבות גל הירש וחברת דיפנס שילד בפרשת השוחד * האמריקאים פנו למחלקה הבינלאומית והמשימה הוטלה על מנהל המחלקה הפלילית ג'ואי אש, שפנה עם המידע ליועמ"ש וינשטיין אשר הורה לבדוק את הפרטים לפני שעודכן בהחלטת השר ארדן למנות את החשוד למפכ"ל * בלהב 433 גייסו שני עדי מדינה נגד הירש ואנשיו ובפרקליטות מכחישים את הפרסום של מרדכי גילת על סגירת התיק * זעם במשטרה על תיאוריות קונספירציה מופרכות של פרשנים בכירים
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

הסאגה של החקירה, הפארסה של המינוי. גל הירש (צילום: פלאש 90)

סוכן אמריקאי שהשתילה בגיאורגיה היחידה הבינלאומית של ה-אף.בי.איי למאבק בשחיתות העולמית הוא זה אשר חשף את הקשר בין חברת יצוא הנשק והציוד הבטחוני הישראלי, דיפנס שילד בשליטת גל הירש ואחרים, לבין משרד ההגנה של גיאורגיה.

כך נודע ל"פוסטה" בעקבות הפרסום על הסגירה הצפויה לכאורה של התיק נגד הירש, והטענות על כך שגורמים במשטרת ישראל הסתירו את המידע על הירש וחשפו אותו רק ברגע שנודע להם על מועמדותו לתפקיד מפכ"ל.

במשטרה טוענים שאין עדיין החלטה על סגירת התיק, וזועמים במיוחד על כך שמייחסים להם את "השמירה" על התיק באגף החקירות והמודיעין (אח"ם), שכן התיק הזה לא החל כלל במשטרה אלא במחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה וינשטיין.

עם כניסתו לתפקיד השר לבטחון הפנים בשנת 2015, גלעד ארדן לא שיתף את היועמ"ש ואת גורמי האכיפה בכוונה שלו למנות את הירש למפכ"ל המשטרה. הוא ערך אבחון שטחי בלבד, כאילו מדובר במינוי לתפקיד במשרד ממשלתי, לפני שהודיע על כך לממשלה ולתקשורת. אם היה משתף, כמקובל, אומרים במשטרה ובמשרד המשפטים, היועמ"ש ויינשטיין היה מעדכן אותו מיד בחקירה האמריקאית והגיאורגית וכל המהומה הזו היתה נמנעת.

בלשכת השר ארדן זוכרים היטב את סערת המינוי הכושל של הירש בחודש אוגוט 2015. מבחינה רשמית אומרים שם כי אין חובה להביא שם של מועמד למפכ"ל לידיעת היועמ"ש, שכן שאלת הכשירות נבחנת בוועדת טירקל. מהבחינה הלא רשמית גם הם אמורים להבין היום, שאם כל מינוי קצין בכיר מקבל אישור יועמ"ש, מוטב ליידע את היועמ"ש בשמות מועמדים למשרה בכירה ורגישה כל כך.

אבחון שטחי. ארדן והירש

אף.בי.איי בינלאומי

החקירה האמריקאית בוצעה במסגרת מדיניות ה-אף.בי.איי לאתר מוקדי שחיתות ציבורית בכל העולם מתוך הבנה שהכסף השחור מוביל להשקעות אסורות, שבסופו של דבר מגיעות לכלכלה העולמית, משחיתות אנשי עסקים וחברות, ומסבכות אותם בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, אחד החוקים המשמעותיים ביותר במערכת הכלכלית והמשפטית בארה"ב.

ה-אף.בי.איי נוהג לחשוף פרשות שחיתות ציבורית בעלות עניין, למשל, בהתאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א, חקירה שהובילה להדחת היו"ר המכהן ספ בלאטר ויו"ר אופ"א מישל פלטיני, וספיחיה מאיימים היום גם על קיום המונדיאל הבא בקטאר. במסגרת זו, ה-אף.בי.איי ומחלקת המדינה נוהגים לפרסם מידע על מוקדי שחיתות ברחבי העולם, עם הצעות ואזהרות לאזרחי ארה"ב כיצד יש לנהוג בעסקאות של סחר בינלאומי.

במקביל לכך שממצאי ה-אף.בי.איי עם חשדות לתשלומי שוחד של ישראלים לגורמים במערכת הביטחון הגיאורגית הובאו לפתחה של הממשלה המקומית שם, שר ההגנה הגיאורגי נמלט מהמדינה והסתתר בישראל ובמקומות נוספים בעולם.

מנטרים מידע על שחיתות ציבורית בכל העולם

על הרקע הזה, האמריקאים והגיאורגים העבירו להמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה שתי בקשות לביצוע חיקור דין של גורמים מחברת דיפנס שילד בישראל, והמשימה הוטלה על מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד ג'ואי אש, שעמד בראש צוות מיוחד לטיפול בבקשות מהסוג זה. הבקשות כללו מידע וממצאים מפלילים לכאורה נגד אנשי דיפנס שילד, בעבירות לכאורה של שוחד בתמורה לאספקת שירותים וציוד צבאי, ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

עו"ד אש העביר את המידע ללשכת היועמ"ש וינשטיין, שלפני מתן המענה לבקשות של האמריקאים והגיאורגים נתן לו אור ירוק לפתוח בבדיקה ראשונית של הטענות נגד הישראלים. עו"ד אש הפעיל את גופי האכיפה הרלוונטים, בשלב הראשון אלה היו המשטרה והרשות לאיסור הלבנת הון החולשת על מאגרי מידע רלוונטים בישראל ובעולם.

מתוך אלפי חקירות של אנשי ציבור זו אחת הפעמים היחידות שחקירה פלילית נגד דמות ציבורית הגיעה מהפרקליטות למעלה ולא מאנשי השטח של המשטרה למטה, אומרים גורמים במערכת אכיפת החוק ומפנים למחלקה של עו"ד אש אשר בה מרכזים ידיעות ובקשות מסווגות מכל העולם.

מחולל החקירה. עו"ד ג'ואי אש

"החקירה הזו הגיעה דווקא ממהפרקליטות, אבל בתקשורת הדביקו את זה למשטרה", אומר גורם במערכת אכיפת החוק ומכוון ל"אנשי הפרקליטות, שבכל המהומות סביב הנושא הם מסתתרים, לא אומרים שכולם טועים ולא לוקחים אחריות על הפתיחה בבדיקה ובחקירה נגד הירש".

שר ההגנה הגיאורגי לשעבר, דוד קזארשווילי, היה פעם נער ישראלי מאשדוד שחזר לארץ הולדתו ועשה שם חייל, תחילה כשר מיוחד לענייני כלכלה ובהמשך מונה לשר ההגנה אשר צבר כוח רב במערכת הפיננסית והציבורית. החקירה האמריקאית גיאורגית נגדו הגיעה למבוי סתום חרף מצוד בינלאומי שערכו בעקבותיו שלטונות גיאורגיה וארה"ב. צרפת ואנגליה סירבו לבקשות להסגיר אותו, עקב טענותיו לרדיפה פוליטית וחומר ראיות גולמי לא משכנע מספיק.

כאשר התחלפה הממשלה בגיאורגיה הוא שב מיוזמתו לארצו, שם הוא עמד למשפט בכמה פרשות שוחד, אחת מהן על ההתקשרות עם דיפנס שילד והירש, אולם באוגוסט 2017 הוא זוכה מכל האישומים נגדו.

חשף את מעורבות הירש ודיפנס שילד במכרז ניקוי נפלים בחופי ראשל"צ. חיים חבלין, "החדשות"
תיק עיריית ראשון לציון

על רקע הזיכוי של קזארשווילי, גם התיק הגיאורגי נגד אנשי דיפנס שילד והירש נחלש מאוד, אלא שבמקביל נחקר בלהב 433 תיק נוסף נגד אנשי החברה והירש: הטיית מכרז לקבלת פרויקט גדול של עיריית ראשון לציון, פינוי נפלים ומוקשים ברצועת חוף אשר שמשה פעם מתקן צבאי והועברה לשימוש אזרחי.

גם התיק הזה לא החל באגפי החקירות של משטרת ישראל, אלא בתחקיר של חיים ריבלין מ"החדשות" בחודש אוקטובר 2015. בתחקיר הטלוויזיוני נטען כי מנהלת הפרויקט מטעם עיריית ראשון לציון, ענת ברזילי, פעלה לקידום הזכייה של חברה בשם "אופק" אשר חברה לחברת דיפנס שילד.

נגד ברזילי נטען שהיא פעלה בניגוד עניינים בוטה לטובת הזכייה של אופק ודיפנס שילד על רקע היכרותה הקרובה עם גל הירש ואנשי דיפנס שילד, שותפיו עודד שכנאי, דרור שכנאי, יוסף אדם ויניב אדם, אביו של הזמר המפורסם. בהקשר זה נטען נגדה, כי היא העבירה מידע פנים לאנשי אופק (ודיפנס שילד) אשר סייע להם לזכות במכרז בהיקף 13 מיליון שקל.

הפרשנים מתגוללים על החומרים מהמגירה שלו. ניצב מני יצחקי

בעקבות התחקיר הטלוויזיוני נפתחה חקירת משטרה עד שבחודש אפריל 2017 הודיעה המשטרה: "יחידת להב 433 סיימה חקירתה בתיק. לפי החשד, דיפנסיב שילד של גל הירש זכתה במכרז בהיקף של כ-13 מיליון שקל. ראשיתה של החקירה בחשד שעלה בדבר הטיית מכרז לטובת חברת דיפנסיב שילד, וזאת על רקע היכרות עם לימור ברזילי – היועצת לענייני תיירות בעירייה, שניהלה את תיק פרויקט פינוי הנפלים.

"מחומר החקירה עולה כי לימור ברזילי פעלה בניגוד עניינים חמור, תוך שהיא מוסרת על פי החשד מידע רב למעוז איגר (בעל חברת "אופק"), באופן המאפשר לו לזכות במכרזים שונים, דוגמת מכרז פינוי הנפלים ובניית גדר ימית, כשהוא חובר לחברת דיפנסיב שילד, שבבעלות דרור שכנאי, עודד שכנאי וגל הירש. כלל נסיבות העניין מבססות תשתית ראייתית כנגד החשודים בתיק החקירה".

התיק נגד ברזילי ואיגר הועבר להחלטת הפרקליטות עם המלצות להעמדה לדין, ומאז נמשכה החקירה נגד אנשי דיפנס שילד, הירש, האחים שכנאי והאחים אדם, כולם משתייכים לאצולת מערכת הבטחון, התעשיות הבטחוניות, שב"כ, משטרה והחברות הציבוריות הגדולות במשק.

אנשי דיפנס שילד ללא אחריות פלילית?

מעבר לדמויות רבות העוצמה והמתוקשרות שעניינן נותר תלוי באוויר, מה שמעלה תהיות באשר להשתהות החקירה נגד אנשי דיפנס שילד הוא העובדה שבחקירה גויסו שני עדי מדינה אשר פרשו בפני החוקרים את התמונה המלאה. לדברי גורם במערכת אכיפת החוק, "כל הקבוצה של דיפנס שילדס הופללה בסיפור הזה, כל החבר'ה של גל הירש, בלי קשר להתפתחויות בגיאורגיה".

במשטרה מבקשים להדגיש כאמור, כי בניגוד לפרסומים תיק החקירה נגד הירש לא נסגר עדיין, וחוזרים ומציינים כי גם החקירה הזו לא נפתחה עקב "מזימה" שחרשו ראשי אגף החקירות והמודיעין ברוח "מסמך יצחקי", אלא בעקבות תחקיר של מהדורת החדשות המרכזית בישראל. "אבל שוב התיק נופל על חוקרי המשטרה כאילו מדובר בקונספירציה למניעת המינוי של גל הירש", אומר גורם בכיר.

מהמשטרה נמסר ל"פוסטה" בתגובה: "משטרת ישראל מנהלת תיקי חקירה על בסיס שיקולים מקצועיים במטרה לחשוף עבירות על החוק ולהגיע לחקר האמת, וכך גם התיקים נשוא הפנייה. מטבע הדברים אנו מנועים מלהתייחס לפרטי חקירה מתנהלת, לא כל שכן אודות אדם זה או אחר, יחד עם זאת, נדגיש כי בתיקים מורכבים מעין אלה נדרשות פעולות חקירה מורכבות ושת"פ עם גופי אכיפה נוספים בארץ ובחו״ל ואין באורך החקירה בכדי להצביע על דבר מלבד חתירה מתמדת למיצוי החקירה".

בתגובת הפרקליטות לא מכחישים את החשיפה של "פוסטה" על כך שסוכן אמריקאי חשף את הקשר בן דיפנס שילד לבין הגיאורגים, אבל הם כן מכחישים את הפרסום של מרדכי גילת על כך שהתיק נגד גל הירש נסגר. "החקירה בה נחקר גל הירש כחשוד נפתחה לפי החלטת היועמ"ש דאז, וזאת לאור מידע שהתקבל מגופים שונים. כפי שהבהרנו כבר אז, המידע הראשוני שהגיע אל היועץ המשפטי לממשלה, כלל לא הגיע מפנייה של משטרת ישראל. החקירה, המתמקדת בפרשת גיאורגיה עודנה מתנהלת, ובמסגרתה אף קיימות בקשות לחיקורי דין לקבלת מידע ממדינות זרות. לכן, פרסום לפיו החקירה הסתיימה, ואף כי התקבלה החלטה בעניינו של הירש, אינו נכון. לאור העובדה שהחקירה עודנה מתנהלת לא ניתן להוסיף מידע מעבר לאמור".

פליק פלאק לאחור? מפכ"ל רוני אלשייך

פובלציסטים להמונים

בשולי הדברים, קשה להתעלם ממטען האטימות ההתלהמות והבורות סביב שורשי חקירת גל הירש מאז פרסם לאחרונה מרדכי גילת ב"כאן 11" את הידיעה על כוונת המשטרה לסגור את התיק נגדו, החלטה שלדבריו קיבלה כבר את אישור המפכ"ל אלשייך.

מעבר לתהייה על עצם האישרור של מפכ"ל למסקנות חקירה פלילית בתיק בעל עניין ציבורי, נרשמה התנפלות של עיתונאים ופרשנים על המשטרה בנושא אחר לחלוטין. עיקר החצים הופנו לעברו של ראש אח"ם היוצא, ניצב מני יצחקי, ושוב יצאו מהארון הקלישאות העיתונאיות על השבר הנורא הנקרא "מסמך יצחקי", כאילו לא כל עיתונאי ועורך מהדורה מחזיק רשימה דומה ובה מידעים בוסריים על אנשי ציבור, מידעים אשר עוברים לבדיקת תחקירני העיתון ביום בו איש הציבור ממונה לתפקיד מסויים.

מקורן של הידיעות על כך שיצחקי אוסף פרטים מודיעינים על אנשי ציבור הוא במידע עויין ומגמתי אותו מפיצים כבר מספר שנים שני בני זוג מצמרת המשטרה, גיבורי התלונה נגד מפקד להב 433, ניצב רוני ריטמן. ראשון לפרסם את התיאוריה היה התחקירן המוערך שחר גינוסר ב"ידיעות אחרונות", שכבר במאי 2016 הטיל על יצחקי והמשטרה בהשראת בני הזוג את האחריות לחקירה הקונספרטיבית לכאורה של הירש. פרסום שני עם טביעות האצבע של אותו המקור שייך לעיתונאי קלמן ליבסקינד מ"מעריב", מנחה תוכנית הבוקר ברשת ב', שמיחזר את הסיפור בחודש יולי ב"מעריב סופהשבוע".

תנ"צ כורש ברנורתנ"צ ערן קמין

בכל מקרה, זה לא מה שהיה בתיקי גל הירש. כאמור, החקירה הגיאורגית נולדה באף.בי.איי ובמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, שם ניתנה ההוראה לאגף החקירות ולרשות לאיסור הלבנת הון לבצע בדיקה ראשונית של הבקשה האמריקאית, מבלי שידעו כלל על ההחלטה "החשאית" של ארדן, והפופוליסטית יש לומר, למנות את גל הירש למפכ"ל המשטרה.

תחקיר "החדשות" על עיריית ראשון לציון וגל הירש נולד ימים ספורים לאחר הודעת ארדן על המינוי הצפוי, ככל הנראה באמצעות מאוכזבי מכרז המוקשים בעיריית ראשון לציון, שהביאו את המידע על ניגוד העניינים של מנהלת הפרויקט אל מול קבוצת דיפנס שילד לידיעת התקשורת, וטוב שכך.

לפובליצסטים שאינם מעורים בעובדות וניזונים בכורסתם המרופדת מ"גוגל פלוס" מוטב להתעמק בשאלה כיצד זה עומד להיסגר התיק נגד הירש והאחיינים אדם, מאצולת מערכת הביטחון, בדיוק כפי שהתפוגגו ממצאי תחקיר "עובדה" על הדוד שמואל אדם מחברת חשמל.

והנה עוד נושא לדעתניים, מדוע ארדן ואלשייך מזיזים מתפקידם אחרי פחות משנתיים את מפקד יאח"ה, תנ"צ כורש בר נור, ואת ראש חטיבת החקירות, תנ"צ ערן קמין? השניים האלה, מהקשוחים והאיכותיים שבחוקרי משטרת ישראל, הממונים על חקירות ראש הממשלה ושריה, מועברים בימים אלה לתפקידים קהילתיים במשטרה, אבל את יעקב ברדוגו ובן דרור ימיני הדבר אינו מטריד כלל וכלל. אדרבה.

האם יכול להיות שהמינויים החדשים אשר מטלטלים גורמי חקירות בכירים במשטרה ומחוצה לה, קשורים לתקן השנה הרביעית של אלשייך? האם המפכ"ל, שגילה את האמת והצטרף לכוחות האור בחקירות המשטרה, חזר לימי הקומבינות החשוכות בשב"כ מתחילת הקדנציה, ומכאן נולדה בכלל ההדלפה על סגירת תיק גל הירש באישור לשכתו?

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן