מבזקים+
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
עו"ד חיים אוחנה
משפט פלילי | פשיעה חמורה | קטינים | מעצרים וחקירות
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות
עו"ד שרון קינן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | אסירים | מנהלי | נוער | צבאי
עו"ד זיו קדוש
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים

הסנגוריה הציבורית נגד חוק ארדן להפללת צרכני קנאביס

דוח הסנגוריה השנתי תוקף את גרסת השר ל"אי הפללה" שאושרה בכנסת: החוק יוביל לאכיפה מוגברת, "עדיפה לגאליזציה חלקית או מלאה" * הדוח מצביע על ענישה חמורה בבתי הסוהר לנוער, וסוקר מחקרים על חלקן של ראיות פורנזיות חלשות בהרשעות שווא
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

המדינה מדברת בשני קולות על הקנאביס. השרים שקד ואריאל בחווה לגידול קנאביס ליצוא

הסנגוריה הציבורית פרסמה את דו"ח הפעילות השנתי שלה לשנת 2017. 

הסנגוריה הציבורית מביעה בדו"ח את התנגדותה לחוק קנסות הקנאביס, שאושר סופית בקריאה שנייה ושלישית בכנסת ביום חמישי האחרון לפנות בוקר. לפי החוק, שייכנס לתוקף ב-1 באפריל 2019, אדם שייתפס עם קנאביס בכמות של שימוש עצמי ישלם קנס של אלף שקל בפעם הראשונה ואלפיים שקל בפעם השנייה. אפשרות תשלום קנס תינתן רק למי שאינו בעל רישום פלילי קודם. מעבירה שלישית ייקבע רישום פלילי והתיק ייסגר בהסדר מותנה, העשוי לכלול קנס מוגדל. בעבירה הרביעית יוגש כתב אישום.

הסנגוריה הציבורית סבורה כי "רפורמת אי-ההפללה" לכאורה של השר גלעד ארדן לוקה בחוסר קוהרנטיות. לדעת הסנגוריה, החוק שאושר כהוראת שעה לשלוש שנים, "יחמיר את המצב כיום, שכן הוא מביא לכך שבתפיסה ראשונה ושנייה – סיטואציה בה כיום לא מוגש כלל כתב אישום בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה – יוטלו על האזרחים קנסות משמעותיים. ההסדר אף מעורר חשש לאכיפת-יתר כלפי אוכלוסיות מוחלשות החשופות יותר למפגשי שוטר-אזרח".

עם אישור החוק נדחו כל ההסתייגויות שהגישו חברי כנסת – להורדת סכום הקנס, למחיקת רישומים פליליים קודמים בגין שימוש עצמי ולביטול האכיפה בתוך בתים פרטיים. לפי החוק שאושר, מי שיגיש בקשה להישפט ויורשע – ישלם אף קנס גדול פי שלושה לפחות.

ארדן. כל ההסתייגויות נגד החוק נדחו

הסנגוריה הציבורית מתנגדת לעירוב בין עבירת קנס מנהלית להמשך מסלול ההפללה. הדוח קובע כי "השימוש בקנאביס הוא תופעה חברתית נפוצה בקרב מאות אלפים… ואין הצדקה למדיניות המדרגת את אופן האכיפה לפי מספר הפעמים בהן אדם נתפס, שכן השימוש עשוי להיות מתמשך". לדעת הסנגוריה, הרפורמה היתה צריך להישאר במסלול המנהלי בלבד, או לעבור ללגאליזציה מלאה או חלקית, תוך הסדרה של גידול ומכירה של קנאביס. "מדינות מערביות רבות צועדות בנתיב זה בשנים האחרונות, ונדמה כי בינתיים לא מתממשות הנבואות השחורות של מתנגדי המהלך", נכתב בדוח.

בינתיים, למרות הירידה במספר כתבי האישום שהוגשו בשנים האחרונות, אלפי אזרחים עדיין נחשפים להליכים פליליים ואזרחים נורמטיביים עומדים לדין על החזקת כמויות קטנות מאוד של סם, כאשר לעתים, כפי שמציינת הסנגוריה, השימוש בקנאביס בא על רקע בעיות רפואיות או מצוקות אישיות חריגות. כך למשל, הוגש כתב אישום על תפיסת 0.7 גרם קנאביס בחדרו של צעיר בן 19, שסובל מפוסט טראומה בעקבות תקיפה מינית שעבר.

עונש המאסר למשתמשי קנאביס לא בוטל

גילוי דוחות חסויים

כבכל שנה, דוח הסנגוריה עוסק בעוולות רבות במערכת האכיפה והמשפט ובפגיעה בזכויות יסוד של חשודים ונאשמים.

ריבוי מעצרים: בשנה האחרונה הגישה הסנגוריה הציבורית ליועץ המשפטי לממשלה הצעה לתיקון חוק המעצרים, באופן שיחייב שימוש מידתי בכלי המעצר, והצעת חוק נוספת בעניין דוחות חסויים. הסנגוריה הציבורית מבקשת לקבוע כי הדוחות המוגשים לשופט במעמד צד אחד, יימסרו להגנה לאחר הגשת כתב אישום כחלק מחומר החקירה, באופן שיאפשר ביקורת בדיעבד על המעצר.

חולשת מח"ש: במהלך השנה החולפת, הוגשו למח"ש על ידי הסנגוריה 251 תלונות על אלימות שוטרים – עלייה של 25% משנה קודמת. רק בשבע תלונות הוחלט לאחר חקירה להעמיד את השוטרים לדין פלילי או משמעתי. בתוך כך, הסנגוריה הציבורית מבקשת לקדם תיקון שיצמצם הפללת שווא כנגד אזרחים בשל תקיפת שוטר. לפי ההצעה, הטיפול בתיקים הכוללים עבירות תקיפת שוטר, הפרעה לשוטר והעלבת עובד ציבור שהינו שוטר, יעבור לסמכותה של הפרקליטות. כיום מרבית התיקים האלה מנוהלים על ידי התביעה המשטרתית באופן היוצר ניגוד עניינים מובנה.

ענישה משמעתית דרקונית כלפי קטינים בכלא: הסנגוריה מתריעה על שימוש מוגבר באמצעי ענישה קיצוניים בכלא אופק. בחסות החוק, שאינו מבחין לעניין זה בין קטינים לבגירים, הוטל עונש בידוד על יותר מ-70% מהקטינים שיוצגו על ידי הסנגוריה הציבורית בשנת 2017. עונש של שלילת ביקורי משפחה הוטל על יותר מ-60% מהקטינים הכלואים. בפנייה רשמית לנציבת שב"ס עפרה קלינגר וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ביקשה הסנגוריה הציבורית להורות על ביטול עונש הבידוד ביחס לקטינים ואי-שלילת ביקורי קרובים מדרגה ראשונה.

אגף ההפרדה בכלא אופק

הערכת יתר לראיות מדעיות

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה לאחרונה על הקמת ועדה ציבורית, בראשות שופט בית המשפט העליון לשעבר יורם דנציגר, בעניין הרשעות שווא ועיוותי דין במערכת המשפט. ועדת דנציגר תבחן את הדרכים לאיתור ותיקון הרשעות שווא, ואת כל נקודות התורפה הידועות ובכלל זאת הודאות בפני חוקרים ומדובבים.

גם בסנגוריה הציבורית הוקם פורום העוסק באיסוף והפצת ידע מהעולם בתחום הרשעות השווא. דוח הסנגוריה מציין כי הפורום עוקב אחרי הידע שמצטבר בעניין ראיות פורנזיות, ומתברר כי הערכת-יתר שלהן היא גורם מרכזי בהרשעות שווא. בעוד שבעולם גוברת המודעות למוגבלותן של הראיות המדעיות, בישראל לא מתקיים כמעט שום דיון על תקפותן.

"בעשורים האחרונים נחשפו טעויות רבות הקשורות לראיות פורנזיות. פרויקט החפות בארצות הברית חשף 356 הרשעות שווא ו-45% מהן התבססו, בין היתר, על ראיות פורנזיות", צויין בדוח. באחד המקרים הידועים, משנת 2004 המוכר כ"פרשת ברנדון מייפילד", מומחי ה-FBI חיוו דעתם שטביעת אצבע של מייפילד זהה לטביעת אצבע שנמצאה על אריזת חומרי נפץ ששימשה לביצוע פיגוע במדריד. חוות דעת זו התגלתה כשגויה כעבור זמן, בזכות איתור המעורב האמיתי בפיגוע, שהותיר את טביעת האצבע אשר יוחסה בטעות למייפילד. ועדת בדיקה של משרד המשפטים האמריקאי הגיעה למסקנה כי הטעות נבעה מהדמיון רב בין טביעות האצבע, הטיות שונות ורצון לפענח את המקרה.

הסנגור הציבורי ד"ר יואב ספיר

בשנת 2008 הוקמה בבריטניה רשות חדשה ועצמאית – הרגולטור למדע פורנזי – על מנת לספק שירותים פורנזיים אמינים למערכת המשפט. בארה"ב פורסם בשנת 2009 דוח מקיף של האקדמיה הלאומית למדעים, הקובע כי אף אחד מתחומי הראיות הפורנזיות שנבדקו, למעט דנ"א, לא עבר תיקוף מבחינה מדעית. על פי מחקרים, גם בדיקות של תערובות דנ"א נתונות להטיות קוגניטיביות ומומחים שונים הגיעו לממצאים שונים ביחס לאותן דגימות.

גם בתחום זיהוי פנים, מציינת הסנגוריה הציבורית כי מחקרים חדשניים קובעים שהיכולת לזהות פנים נמוכה בהרבה ממה שנהוג לחשוב ושיעורי הטעויות מגיעים לעשרות אחוזים. כתוצאה מכך, נכתב בדוח, "אנו עדים לתופעות חדשות ומרתקות (בחו"ל): גורמי חקירה מפרסמים הודעות בדבר הפסקת שימוש במתודות שנמצאו בלתי אמינות; רשויות האכיפה יוזמות פתיחה מחדש של תיקים בהם נעשה שימוש בשיטות פורנזיות שקיים ספק לגבי אמינותן; ובחלק מיחידות התביעה הוקמו צוותים המופקדים על איתור ותיקון הרשעות שווא".

ובארץ? "בקהילה המשפטית בישראל לא מתקיים דיון על הצורך ברפורמה. יותר מכל, חסרים בישראל דוח מקיף ואובייקטיבי הסוקר את מצב הדברים בתחום הפורנזי ופרסום מסודר של נהלי העבודה השונים של הגופים העוסקים במדע פורנזי".

הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר: "הסניגוריה הציבורית פועלת מדי יום כדי לשמור על הגינותו של ההליך הפלילי ולמנוע הרשעות שווא, כמו גם מעצרים מיותרים ועוולות נוספות. אני מברך על כך שרפורמת ההליך ההוגן של שרת המשפטים יצאה לדרך, ואני מקווה שהיא תביא לשיפור המצב באשר לחלק מהבעיות עליהן אנו מתריעים".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן