העונש לעבריין תנועה סדרתי שנתפס נוהג שוב בשלילת רישיון

שתף כתבה עם חברים

התביעה טענה כי יש להשית עונש מאסר על הנהג ש"החלטות בית המשפט לא נר לרגליו", אך תסקיר המבחן היטה את שיקולי השופטת לעונש הסופי

בעל עבר תעבורתי מכביד (צילום ארכיון להמחשה בלבד: דוברות המשטרה)

בית המשפט לתעבורה בחיפה גזר בתחילת השבוע שבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות לנאשם שנתפס נוהג בשלילה. ישראל ליסובסקי (51) מחיפה הואשם בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה עם רישיון נהיגה שתוקפו פקע ועברו מעל שנתיים ממועד הפקיעה, שימוש ברכב שנאסר לשימוש, ועבירת נהיגה ברכב שרישיונו פקע בתקופה העולה על שנה.

על פי עובדות כתב האישום ב-20 במרס 2021 סמוך לשעה 15:47, נהג ליסובסקי ברכבו ברחוב נחל הגיבורים בעיר, וזאת בהיותו בפסילה. בנוסף הנאשם נהג ברכב שנאסר לשימוש, כשרישיון נהיגתו ורישיון רכבו פקעו, כמפורט לעיל, וללא ביטוח.

במקביל לכתב האישום, הוגשה בקשה למעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו ופסילתו עד לתום ההליכים. בבקשה נטען בין היתר כי הנאשם נוהג משנת 1996 ולחובתו 20 הרשעות קודמות. בין היתר בגין עבירות של נהיגה בזמן פסילה ועבירות של פסילת רישיון. בנוסף תלויים ועומדים נגד הנאשם תיקים נוספים ומאסר על תנאי משנת 2019 של חצי שנה למשך שלוש שנים. בחודש דצמבר 2021 הוחלט לשחרר את הנאשם למעצר בית.

בחודש אפריל האחרון הורשע הנאשם על פי הודאתו. הוא נשלח לתסקיר מבחן שם צוין כי הוא נטל אחריות מלאה על מעשיו, ונמצא מתאים להשתלב בקבוצה טיפולית במסגרת שירות המבחן וכי קיים צורך בהמשך השתתפותו של הנאשם בהליך הטיפולי אותו החל. שירות המבחן התרשם כי ההליך המשפטי הנוכחי, ובפרט מעצרו של הנאשם מאחורי סורג ובריח, ולאחר מכן המעצר בפיקוח אלקטרוני ומעצר הבית היוו עבורו גורם מרתיע משמעותי. התסקיר המליץ על צו מבחן או מאסר בעבודות שירות.

במסגרת הדיון לטיעונים לעונש, התובעים עו"ד חני דגן ועו"ד שאנל בן סימון ציינו כי לנאשם יש עבר תעבורתי מכביד וכי "מדובר במי שהחלטות בית המשפט אינן נר לרגליו". כך, שבטרם "יבשה הדיו" שבמסגרתו הורשע הנאשם בעבירה דומה, נתפס הנאשם נוהג שוב, וזאת חרף פסילת רישיונו בגין עבירה דומה וחרף העובדה כי רישיונו אינו בתוקף מאז שנת 2002. על כן ביקשו התובעים להטיל עונש של מאסר בפועל שלא יפחת מ-18 חודשים וזאת תוך הפעלת המאסר המותנה במצטבר וכן פסילת רישיון הנהיגה שלו לתקופה שלא תפחת מ-10 שנים.

סנגורו של הנאשם עו"ד ולדי טטלבוים, טען כי הנאשם נטל אחריות למעשיו בהזדמנות הראשונה, צירף תיקים נוספים ובכך חסך זמן שיפוטי יקר. על כן ביקש הסניגור לאמץ את המלצות שירות המבחן, ולהורות על הארכת המאסר המותנה התלוי ועומד נגדו. הסניגור גם ביקש כי תישקל האפשרות לביטול הרשעתו של הנאשם, ולו באחד התיקים שהורשע. הסניגור טען כי הטלת מאסר, גם אם ירוצה בדרך של עבודות השירות, תפגע בשיקומו של הנאשם וביקש להתחשב בתקופה בה היה הנאשם עצור מאחורי סורג ובריח ובעובדה שהיה נתון במעצר בית כשנה.

סגנית הנשיא, השופטת מיכל דוידי, אמרה כי "מחד לא אוכל להיעתר לבקשת המאשימה להטיל על הנאשם עונש פסילה לתקופה שלא תפחת מ-10 שנים, ומאידך, לא מצאתי לנכון להיעתר לבקשת ב"כ הנאשם לבטל את הרשעתו של הנאשם, ולהורות על הארכת המאסר המותנה התלוי והעומד נגדו".
על כן גזרה השופטת על הנאשם עונש של שבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, קנס בסך של 1,500 שקל, 60 חודשי פסילה שיחלו מסוף חודש מרס 2021.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות