ראש עיריית טבריה לשעבר רון קובי ישלם פיצויי דיבה לחבר מועצה חרדי

שתף כתבה עם חברים

ערוץ התעמולה של קובי בפייסבוק הציג את חבר המועצה דוד אוחנה כ"מושחת, זייפן, מסוכן, נוכל, קומבינטור" ועוד. בית המשפט קבע: גם מערכת בחירות אינה מכשירה פייק ניוז ודיבה

רון קובי (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

חבר מועצת עיריית טבריה דוד אוחנה זכה בתביעת דיבה נגד ראש העיר לשעבר רון קובי, ונגד אחיו וגיסתו של קובי, שניהלו קבוצת פייסבוק בשם "מרימים את טבריה מהקרשים".

אוחנה, איש הרשימה המשותפת של דגל התורה וש"ס במועצת העיר, היווה יעד מרכזי להתקפותיו הפרועות של קובי והשתלחויותיו. הפרסומים המכפישים בגינם הגיש אוחנה את התביעה באמצעות עו"ד רון לוינטל, היו בתקופה בה רון קובי הכין את הקרקע להתמודדות על ראשות העיר, בשנת 2017, לאחר שכשל בבחירות לפני כן.
דף הפייסבוק תחת הכותרת "מרימים את טבריה מהקרשים" שהיה ערוץ תעמולה של קובי, הפך ל"כר להשתלחויות פרועות", כדברי בית המשפט, לעשרות פרסומי לשון הרע ופייק ניוז כנגד דוד אוחנה וחבריו לרשימה החרדית.

כמה "דוגמיות" על קצה המזלג שיצאו ממקלדתו של קובי:
"גנבים, נבלות ברשות התורה, אנשים נוכלים שבאו לטבריה ומצאו פה קרקע פוריה למעשי מרמה"
"שדדו את העיר, עושים פה בנכסים האלה מה שהם רוצים"
"כל האנרגיה שלהם מושקעת בעשיית רווחים אישיים.. עוד מעטפה ועוד דירה… המושחתים שמכרו את טבריה. קומבינת הפשע"
"היום ב-9 בערב נחשוף את המאפיה, את הקומבינות של… ודוד אוחנה שנהיו מליונרים מהעיר שלכם. מצאו פה מטמון, מצאו פה מלוכה… לקחו את העיר לסיבוב של בצע כסף".
"דוד אוחנה, ספר לו כמה מזומן רץ שם כמה תרומות שנעלמות… הנוכלים האלה ישבו בבית סוהר"
"מגלים את השחיתויות… זגדון ודוד לקסוס אוחנה, מחקו חובות… הם בפאניקה שעלינו על הקומבינה, מדובר בתהליך פלילי".

עו"ד רון לוינטל

בתביעה באמצעות עו"ד לוינטל, טען חבר המועצה כי מדובר ב"מכונת דיבה" באמצעותה רון קובי "יורה בקצב אש" סדרה אינסופית של אמירות דיבה כלפיו וכלפי אחרים, לקהל יעד של עשרות אלפי תושבי העיר. המכונה המתלהמת פולטת פייק ניוז, מציגה אותו כ"עבריין" שפעילותו הציבורית מושחתת ללא כל ביסוס. כדי לייצר לו את "התדמית המתאימה" קובי נהג להצמיד לשם התובע את הכינוי "דוד לקסוס", למרות שלטענת חבר המועצה, מכונית הלקסוס שלו היתה מדגם בן שבע-שמונה שנים.

הנתבע קובי טען בכתב ההגנה כי האמירות הנ"ל שפרסם נגד חבר המועצה הן ביקורת ציבורית לגיטימית, שמטרתה "לחשוף ולהילחם במעשי שחיתות". קובי לא טרח להתייצב למתן עדות בתביעה, אולם הגיש תצהירים וסיכומים.

שופט בית משפט השלום בתל אביב אביים ברקאי פסק: "לפנינו מעשה מחושב של רצף פרסומים אשר נועד להכות פעם אחר פעם בתובע… שנועד להטמיע בלב הקוראים את ההנחה לפיה התובע הוא גנב, שותף לקומבינת פשע… המציגות אותו כמושחת, עבריין, מסית, מסוכן, זייפן, שונא מדינה, נוכל, גנב, קומבינטור, מוחק חובות, שודד, איש של רוע, מעלים תרומות ועוד.
"האמירות חזרו על עצמן, פעם אחר פעם ומכאן הן עולות כדי לשון הרע", כתב השופט. "התובע מוצג כאיש מושחת שמועל בכספי הציבור, ייחוס ביצוע עבירות פליליות לאדם מהווה לשון הרע".

השופט אביים ברקאי

השופט קבע כי הביטויים של קובי לא נהנים מכל הגנה בחוק. "הנתבעים לא הצליחו להוכיח כי יש אמת בפרסום. לא הוכח כי התובע מחק חובות, מחלק מבנים, העלים תרומות, ביצע זיוף מסמכים. כל אלה לא הוכחו. אין לקבל את טענת ההגנה לפיה מדובר בביקורת לגיטימית". אמנם, ברקע שטף ההכפשות, עמד הקמפיין של קובי לראשות העיר, ואולם לדברי השופט, גם רקע של בחירות אינו מקנה "תעודת הכשר להשתלחויות ולבדיית עובדות שאינן נכונות".

עו"ד לוינטל ביקש לחייב את קובי ואת אחיו וגיסתו שהיו מנהלים-שותפים בקבוצת הפייסבוק, בכפל פיצוי לכל פרסום כפי שמקנה החוק כאשר מדובר בלשון הרע "בזדון ובכוונה לפגוע". השופט דחה את הבקשה אף שקבע כי מדובר ב"פרסום שנועד כל כולו לפגוע, להעליב ולבזות" – ובסופו של דבר פסק כי קובי ישלם לתובע פיצויים של 40 אלף שקל וכן 12 אלף שקל הוצאות משפט. האח והגיסה לשעבר חוייבו ב-10,000 שקל, יחד עם קובי, מתוך סכום הפיצויים הכולל.

עו"ד לוינטל מסר בתגובה לפסק הדין: "בית המשפט קבע שרון קובי השמיץ ללא כל ביסוס את דוד אוחנה, בלי בדל הוכחה, בלי הגנה כלשהי. הוא פרסם פרסומי דיבה רבים, יחד עם אחיו וגיסתו, והלכה למעשה – פרסם פייק ניוז. הוא עשה זאת בציניות מוחלטת, באדישות לתוצאה, כחלק מתעמולת הבחירות שלו. מאחר וסכום הפיצוי, לטעמנו, אינו משקף את מלוא הנזק וגם לא מהווה הרתעה כנגד קובי, שפרסומי דיבה הם אסטרטגיית הבחירות שלו, יוגש ערעור על גובה הסכום. לטעמנו, ניתוח בית המשפט, לאורך כל דפי פסק הדין, פשוט אינו מצוי בהלימה עם הסכום שנפסק, ויש להניח כי ערעור יוביל להגדלת הסכום באופן משמעותי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות