"קרטל הסביח" של אלירן לוי: בוטלו התנאים המגבילים של הנאשמים

שתף כתבה עם חברים

שופט בית המשפט השלום בחדרה יניב הלר גער במשטרה ובפרקליטות שמתחמקות מהעברת חומר הראיות להגנה ואת פרטי תעודת החיסיון על הפעלת דוכן הבורקס הפיקטיבי באמצעות סוכן סמוי * המשטרה: "מנהלים תיקי חקירה באופן מקצועי"

השופט הלר: "אלירן לוי התגרש ומביע מצוקה מכך שילדיו אינם רוצים להגיע ולשהות איתו במעצר בית"

שנה לאחר הביקורת השיפוטית של בית המשפט על "מבצע הסביח" של משטרת חדרה, שבמסגרתו הופעל שוטר סמוי אשר הביא להפללה לכאורה של העבריין אלירן לוי ושניים אחרים בתיק סחיטה באיומים של בעלי דוכני מזון שכנים, השופט יניב הלר מבית משפט השלום בחדרה ביטל את כל התנאים המגבילים נגד הנאשמים, תוך שהוא שב ומותח ביקורת נגד הפרקליטות והמשטרה.

כתב האישום הוגש נגד לוי, שהיה מנהל הדוכן סמוך למושב מאור, וכן נגד הבעלים של הדוכן ליאור שר ונגד מי שסייע בתפעול יצחק כץ מטירת כרמל. בכתב האישום נטען, כי השלושה נהגו לסחוט באיומים בעלי עסקים מתחרים לממכר מזון באזור חריש ופרדס חנה. בעיצומה של החקירה החליטו בלשי תחנת חדרה לנקוט בתרגיל חקירה מקורי במיוחד: הם הציבו דוכן לממכר בורקס בצידו השני של הכביש, מרחק 15 מטרים מעגלת הסביח של לוי ושות', ומי שהפעיל את דוכן הבורקס "המשטרתי" היה שוטר סמוי".

בערב חג השבועות אשתקד התברר כי התרגיל הוכיח את עצמו לכאורה, הוא בכל מקרה הביא למעצרם של השלושה ולהגשת כתב אישום נגדם, בו נטען כי סחטו באיומים את בעל דוכן הבורקס, את הסוכן הסמוי כאמור. לצד כתב האישום הוגשה נגד השלושה בקשה למעצר עד תום ההליכים.
לפני כשנה, השופט הלר קיבל את עמדת הסנגורית, עו"ד עינב יתח, והורה על שחרורם של השלושה, "לא ברור לי עד רגע זה מה הטעם היה להפעיל סוכן משטרתי, למרות עברם הפלילי".
לימים, הוקלו התנאים ובתקופה האחרונה השלושה היו רק במעצר בית לילי.

במהלך השנה האחרונה התעכבה המדינה שוב ושוב בהעברת חומרי החקירה להגנה לאחר שחלו עיכובים חריגים בהוצאת תעודת חיסיון. עד שבחודש מאי השנה הסבלנות של שופטת המעצרים בתיק רקפת סגל מוהר פקעה והיא הורתה לפרקליטות להעביר לעיון ההגנה את כל חומרי החקירה.
באופן מפתיע, זמן קצר לאחר מכן הוגשה תעודת חיסיון ולהגנה הועברו רק חומרי חקירה שאינם נמצאים תחת תעודת החיסיון.

בעקבות המהלך הזה, בתחילת חודש יוני הגישה הסנגורית בקשה לעיון חוזר לביטול תנאי השחרור. בהמשך לכך, לפני ימים אחדים דן השופט המרכזי בתיק, יניב הלר בבקשה של הסנגורית. "כבר בהחלטות קודמות נתתי התייחסותי המפורטת לטענותיהם של המשיבים, כי הראיות נגדם נאספו תוך הפעלת שוטר מוסווה באופן שיש בו למצער כדי לתהות על דרך הפעולה, על המוטיבציה ועל האפשרות שבית המשפט יראה בכך סוג של סוכן מדיח, וישקול קבלת החלטה על בסיס של הגנה מן הצדק".

השופט הלר נימק בפירוט מדוע הוא החליט לשנות את תנאי השחרור, תוך שהוא מבקר את המשטרה ומלמד סנגוריה על הנאשמים.
"חלפה למעלה משנה מאז הופיעו לפניי המשיבים לראשונה, ומשפטם טרם החל בפועל. הסיבה העיקרית לכך היא עיכוב בלתי פרופורציונלי שגם כעת איני מצליח להבין אותו, בנוגע להוצאת תעודות החיסיון. עומס על המדינה או על פרקליט מסוים, זה בהחלט דבר שניתן להבין, אולם כאשר מן הצד השני של העומס יש עינוי דין, עינוי ממש כפשוטו של הביטוי, הרי שאין בכך די.. משך החודשים הארוכים שבהם המתינו החשודים לחתימה על תעודת החיסיון ותחילת המשפט הם שהו בתנאים מגבילים קשים, שאומנם הקלתי בהם לאט ובאופן הדרגתי.. אלא שחופשת הקיץ בפתח, מצבם האישי והמשפחתי של המשיבים בכי רע..

"אחד החשודים אלירן לוי התגרש בינתיים והוא מביע מצוקה הנובעת מכך שילדיו אינם רוצים להגיע ולשהות איתו בפועל בכלא.
"חשוד אחר (לאור שר) שמעתי בדיונים קודמים עד כמה תפקידו כגבאי בית כנסת בקהילתו חשוב לו, הפסיק להיות גבאי נוכח קשייו וגם הוא מטופל בילדים ואינו יכול להיות נע ונד ולטפל בהם בתקופת החופש הגדול.
"הנאשם האחרון, יצחק כץ, חלק מעבודתו בתחום הכדורגל, יש לו אחריות על פיתוח הנוער של קבוצת מכבי חיפה אלופת המדינה, והוא מספר איזה קושי עבורו להסביר מדוע הוא אינו יכול להיפגש עם סוכני כדורגלנים מקבוצות צמרת בארץ ובחו"ל ולהסביר להם שהוא חשוד בעבירות חמורות ושוהה בתנאים מגבילים, בני משפחתו של משיב זה עד כמה שאני מבין כעת מתגוררים באילת".

בסיכום דבריו אמר השופט: "הגיעה העת לומר את האמת. מעבר למחדלים משמעותיים לכאורה בחקירתם של החשודים שעוד ידונו במשפט, הסבר של ממש במחדל של הוצאת תעודת חיסיון לא ניתן. בניגוד לעמדת המדינה כי הפרה של החלטותיי אינה ראייה ולא יכולה לשמש לטובתם של הנאשמים, עמדתי שונה. שלושתם, לפחות ככל הידוע לי לא הפרו ולו החלטה אחת… אני מאמין כי מצוקתם גדולה ואני מאמין כפי שכבר קבעתי בעבר כי כאשר בית המשפט קשוב גם למצוקתו של חשוד, עצור או שוהה בהליכים מגבילים הדבר אינו בהכרח מסכן בטחון הציבור, אלא ההיפך".
לאור קביעות אלו קבע השופט: "באיזון הקיים כיום אל מול מחדלים בלתי מוסברים אני סבור כי הגיעה העת לבטל את ההגבלות המוטלות על הנאשמים".
נוכח כל אלו, ביטל השופט את כל התנאים המגבילים לאלתר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "תיק החקירה הועבר לבחינת הפרקליטות שהחליטה על הגשת כתב אישום. מטבע הדברים אנו מנועים מלהתייחס לפרטי מקרה הנידון במסגרת הליך משפטי אך נציין כי ככלל, המשטרה מנהלת תיקי חקירה באופן מקצועי ובכפוף לדין ולנהלים. יחד עם זאת, ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית הרי שהיא נלמדת ומופקים הלקחים הנדרשים בהתאם".

דוכן הסביח של שר ואלירן לוי, שהפעיל מנהל מחלקת הנוער של מכבי חיפה בכדורגל (צילום: משטרה)

 

הדוכן הפיקטיבי שהציבה משטרת חדרה (דוברות המשטרה)
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות