שר המשפטים סער מקדם את "חוק הפרוטקשן החדש"

שתף כתבה עם חברים

התיקון לחוק קובע כי התביעה לא תהיה חייבת להוכיח קשר ישיר לארגון פשיעה כדי להכפיל את העונש על העבירה, ומספיק יהיה להוכיח כי העבריין פעל בהשראת הארגון

גדעון סער (פלאש 90)

שר המשפטים גדעון סער פרסם להערות הציבור תזכיר (הצעה) לתיקון חוק המאבק בארגוני פשיעה. התיקון נועד להטלת עונשים חמורים, כפולים, על עבריינים המזוהים עם ארגוני פשיעה, אשר היה קיים קושי להוכיח כי עבירות שביצעו, למשל בתחום סחיטת דמי חסות (פרוטקשן) היו בקשר ישיר עם הארגון ולא רק עם העבריין עצמו.

חוק המאבק בארגוני פשיעה קובע "כפל עונש" על עבירות במסגרת ארגון פשיעה, אך עד היום המחוקק דרש להוכיח קשר ישיר בין העבירה שבוצעה – למסגרת הארגון כתנאי להכפלת העונש. התיקון לחוק של שר המשפטים מציע כי כפל העונש יחול לא רק על מי שביצע עבירה בקשר ישיר עם ארגון הפשיעה, אלא גם עם מי שפעל "בזיקה לארגון" ובהשראתו.

בדברי ההסבר שכתבה המשנה ליועמ"ש עמית מררי, בהקשר להצעת החוק נכתב כי "הניסיון לימד כי לעתים עבירות מבוצעות בזיקה לארגון פשיעה ולא כחלק מפעילותו השוטפת של הארגון. כך למשל, במצבים בהם אדם הפעיל בארגון פשיעה משתמש בשם הארגון על מנת להטיל מורא ולסחוט בעלי עסקים לטובת דמי חסות, וקיים קושי להוכיח כי עבירת הסחיטה נעשתה במסגרת פעילות הארגון – אם משום שהסחיטה התבצעה לתועלתו האישית, או משום שיש קושי להוכיח כי התשלומים שהתקבלו משמשים את ארגון הפשיעה".

איור להמחשה

לפי דברי ההסבר, "בשני המקרים קיימת הצדקה לקביעת נסיבה מחמירה, משום המסוכנות היתרה הגלומה בשימוש בשם ארגון הפשיעה, על ידי מי שיש לו זיקה לארגון זה (ובתנאי שיש לו זיקה כזו). ההגדרה של 'זיקה לארגון פשיעה' נותנת ביטוי לקשר של עובר העבירה לארגון, ולממד האיום הנלווה בביצוע עבירות 'בשם' ארגון הפשיעה, מבלי להידרש לצורך בהוכחת קרבת העבירה לליבת פעילות ארגון הפשיעה".

השר סער הדגיש בהודעתו את המטרה: "להחמיר עונשו של עבריין שביצע עבירות סחיטה באיומים, תוך שהוא מציג עצמו כמי שפועל מטעם ארגון פשיעה. וזאת, גם אם לא הוכח שהכספים הועברו ישירות לארגון הפשיעה… באופן הזה, התביעה לא תידרש לעמוד ברף הראיות הנדרש כיום לצורך הכפלת הענישה בצד העבירה".
השלב הנוכחי של פרסום התזכיר להערות, קודם לאישור הצעת החוק בממשלה ובכנסת. במצב הנוכחי של הקואליציה ספק אם גם יש אופק לחקיקה, אבל "יריית הפתיחה" בעניין נשמעה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות