הכנסת אישרה: חובה ליידע שופט על אסיר או עצור המוחזק באזיקים באולם

שתף כתבה עם חברים

אי קיום חובת היידוע על ידי אנשי המשטרה ושב"ס, עשויה להקים לעצורים עילת תביעה. החוק אושר בשיתוף פעולה נדיר בין חברי כנסת ממרצ וש"ס

אזיקים ברגליים (צילום ארכיון להמחשה: דוברות המשטרה)

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית הערב תיקון לחוק המחייב את אנשי המשטרה והסוהרים של יחידת נחשון להודיע לשופט באולם בית המשפט על כל אסיר או עצור המובא כבול לאולמו.
"חוק כבילת עצורים ואסירים – חובת יידוע" מטיל על שב"ס והמשטרה, כשמו, חובה ליידע את השופט על אסיר או עצור הכבול באזיקים באולם בית המשפט. לאחר מכן, כפי שכבר קובע החוק כיום, יהיה רשאי השופט להורות על המשך או שחרור האסיר מאזיקים באולם בית המשפט.

יוזמי הצעת החוק הם חברי הכנסת משה ארבל וינון אזולאי מש"ס, וגבי לסקי ממרצ. החוק אושר תוך שיתוף פעולה נדיר בין הקואליציה לאופוזיציה.
מדברי ההסבר שהובאו בהצעת החוק עולה, כי חוק המעצרים ופקודת בתי הסוהר קבעו ברירת מחדל לפיה עצורים ואסירים לא יהיו כבולים באזיקים במקום ציבורי, כדי לא להביא לפגיעה בכבודם, אלא במקרים חריגים. זאת, רק כאשר מדובר בחשודים ונאשמים בעבירות חמורות ומסוכנים לסביבתם, ויש חשש להימלטות, לגרימת נזק לגוף או לרכוש, או לפגיעה בראיות.

מנתוני יחידת נחשון בשירות בתי הסוהר המלווה את העצורים והאסירים לבתי המשפט עולה כי כ-90 אחוז נותרו כבולים ברגליהם וידיהם באולמות המשפט במהלך הדיונים בעניינם. זאת גם כשמדובר בעצורים לראשונה בחייהם, נעדרי עבר פלילי. פעמים רבות השופטים אינם נותנים דעתם בעניין זה.
המשמעות לכך שקיימת חובה ליידע שופט לפני כל כניסה של עצור אזוק לאולם – היא כי אי-ידוע מהווה הפרת חובה חקוקה, וזוהי עוולה נזיקית העשויה להקים לאסירים ועצורים בעתיד עילה לתביעת פיצויים.

עו"ד יהונתן רבינוביץ, לצד ח"כ ארבל, היה בין הגורמים אשר העלה מודעות לנושא כבילה בלתי מוצדקת בבתי המשפט, באמצעות עתירות שהגיש לבג"ץ ותלונות לנציב התלונות על שופטים.
חברת הכנסת ועורכת הדין לסקי ממרצ, מיוזמי החוק אמרה הערב: "כבילה במרחב הציבורי היא משפילה ופוגעת בכבוד האדם, ועל אף שהחוק מתיר כבילה רק במקרים בודדים, השב"ס והמשטרה מביאים עצורים ואסירים רבים כבולים לבית המשפט בניגוד לדין. חוק זה בא להבטיח שהאיזוק יתבצע רק כשיש מסוכנות, או חשש ממשי להמלטות, ובכך לשמור על כבודם של העצורים והאסירים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות