כנס אילת 2022 – פרקליט המדינה: בין אובדן אמון הציבור להפסקת הציות

שתף כתבה עם חברים

כנס אילת 2022 – עמית איסמן: "האזרח הממוצע אשר נחשף לביקורת לא עניינית, יתקשה מאוד, ובצדק מבחינתו, להאמין בהחלטות היוצאות מבתי המשפט, או בפעולותיהן של התביעה הכללית ומשטרת ישראל"

פרקליט המדינה איסמן בכנס לשכת עורכי הדין באילת 2022 (צילום: פוסטה)

פרקליט המדינה עו"ד עמית איסמן התייחס בכנס לשכת עורכי הדין באילת (23 מאי) על אמון הציבור במערכות אכיפת החוק והזהיר בדבריו כי "המרחק מאובדן אמון הציבור במערכת, בתקינות פעולותיה, באובייקטיביות ובמקצועיות שלה, לחוסר ציות, עלול להיות קצר. כולנו עוקבים בדאגה אחר מה שנראה כירידה מתמשכת באמון הציבור במערכת אכיפת החוק כולה – בתי המשפט, התביעה הכללית ומשטרת ישראל, כמו גם בכל רשויות השלטון והמוסדות הציבוריים".

איסמן הוסיף כי כל אחת מחוליות המערכת מאבדת את אמון הציבור בגין פעולותיה שלה. "מאחר שהציבור מתקשה לא פעם להבחין בין החוליות השונות של המערכת, הרי שירידת אמון הציבור בחוליה אחת של המערכת, משפיעה ככל הנראה על אמון הציבור גם בחוליות האחרות. אפשר להאשים תיק כזה או אחר בירידה באמון הציבור", אמר אייסמן ברמז לתיקי נתניהו, "אך לטעמי הדברים מורכבים יותר.

"מהצד האחד, תקלות של המערכת אשר גוררות ביקורת מוצדקת ועניינית, ומהצד השני ביקורת מגמתית. האזרח הממוצע אשר נחשף לביקורת לא עניינית, יתקשה מאוד, ובצדק מבחינתו, להאמין בהחלטות היוצאות מבתי המשפט, או בפעולותיהן של התביעה הכללית ומשטרת ישראל.

"חשוב לומר –  זוהי זכותו של כל אזרח להשמיע ביקורת כנגד כל גוף, ובכלל זה כנגד מערכת אכיפת החוק. הדברים אחרים כאשר הביקורת מכוונת לפגוע באופן אישי ולא ענייני בפרקליטים או בשופטים או באנשי משטרה. עלינו לזכור גם שהסתה, מילים, יכולות להרוג. מעטות ההחלטות אותן מקבלת הפרקליטות אשר זוכות לאהדה גורפת, או, לגינוי מקיר לקיר, של כלל הציבור".

איסמן אמר כי אחד התחומים בהם המערכת רוצה להשתפר היא לקצר את משך הזמן עד לקבלת החלטות בתיקים פתוחים בכלל, ושל נבחרי ציבור בפרט. ברמז לתיק גל הירש, אמר איסמן: "לא פעם, תיקים רחבי היקף מתעכבים מסיבות שאינן תלויות כולן בפרקליטות או ברשויות החקירה. מורכבות החקירה, היקף החקירה, סוגיות משפטיות סבוכות, הצורך בביצוע חיקורי דין, שימועים ארוכים ומורכבים ועוד גוזלים זמן רב. בסופו של יום, אנחנו ערים לביקורת הנשמעת בעניין זה, אולם לא ניתן לזנוח חשדות חמורים רק בשל התמשכות החקירה".

דבר נוסף אליו התייחס הפרקליט הוא המאבק בפשיעה בחברה הערבית. "מיגור הפשיעה בחברה הערבית הוא אינטרס של כלל החברה הישראלית. פרקליטות המדינה על כל יחידותיה מגויסת באופן מלא למבצע "מסלול בטוח", למיגור הפשיעה בחברה הערבית", אמר איסמן. "בשבעת החודשים האחרונים הובילה הפרקליטות כשבעים מבצעי אכיפה אזרחית משולבת והוגשו כתבי אישום כנגד כחמישים יעדים כולם בחברה הערבית. מאחורי כל אלה עומדים פרקליטות ופרקליטים שלמרבה הצער לא תמיד זוכים להערכה הרבה המגיעה להם. מיד עם קבלת התיקון לחוק העונשין הקובע עונשי מינימום לעבירות נשק, תוקנה הנחיית פרקליט המדינה בהתאם והפרקליטות והפרקליטים הונחו לטעון על פיה ואף להגיש ערעורים במידת הצורך".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות