חריג: שופטת שלום ביטלה החלטת שופט מחוזי לשחרר עצור בתיק עוקץ אשראי

שתף כתבה עם חברים

השופטת אילה אורן קבעה כי החלטת שחרור שניתנה 24 שעות קודם על ידי בימ"ש מחוזי בתיק הונאה אינה מחייבת, משום שבינתיים הוגש כתב אישום נגד האיש, עובד עיריית טייבה הנאשם בעוקץ אשראי

בית המשפט השלום הפך את החלטת המחוזי (אילוסטרציה)

שופטת מעצרים בבית משפט השלום בפתח תקוה קיבלה בקשה של תובע משטרתי, וביטלה החלטת שחרור שנתן שופט של בית המשפט המחוזי באותו התיק, פחות מ-24 שעות לפני.
ההתרחשות החריגה היתה בתיק של עובד עיריית טייבה, שאוקי גבארה (42), שנעצר בחשד לביצוע עבירות הונאה ועוקץ בכרטיסי אשראי מזויפים. ביום שני השבוע הוגשה הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגד החשוד כתב אישום. אתמול (11 מאי) קיבל שופט בית המשפט המחוזי מרכז עוז ניר-נאוי את הערר שהגיש סנגורו של האיש, עו"ד דרוויש נאשף, על המשך מעצרו. השופט המחוזי קבע כי החשוד ישוחרר למעצר בית, למרות שהוגשה הצהרת תובע ובתוך 24 שעות אמור להיות מוגש כתב אישום.

לדברי השופט ניר-נאוי, "הרחקתו ממקום עבודתו, הימצאותו בחלופת מעצר הרמטית בפיקוח ואיסור שימוש באמצעים אלקטרוניים, כל אלה צריכים לתת מענה למסוכנות הנשקפת מהעורר. הערר מתקבל", סיכם שופט בית משפט המחוזי אתמול בצהריים. עם זאת הורה כי השחרור בפועל יתבצע לאחר שבית משפט השלום אשר התיק ישוב לפניו – יבחן ויאשר את המפקחים-ערבים בתיק. "אין מניעה שהדיון ייקבע אף למחר בשעות הבוקר" (כלומר היום 12.5), סיכם השופט.

בהתאם להחלטת המחוזי, התכנס דיון הבוקר באולמה של שופטת המעצרים היומיים בפתח תקוה, השופטת הבכירה רחל קרלינסקי. בינתיים, התביעה המשטרתית מיהרה והגישה את כתב האישום בתיק ולצדו בקשה למעצר עד תום ההליכים – למרות שבית המשפט המחוזי, הערכאה הגבוהה יותר, הורה על שחרורו של האיש יום קודם, בידיעה כי כתב האישום יוגש, ולמרות הגשתו.

התובע, פקד ברק חיים לקס מיחידת התביעות במרחב שרון, טען כי החלטת בית המשפט המחוזי 24 שעות קודם – פשוט הפכה "אות מתה" ללא משמעות, ואין צורך לקיימה. "משהוגש כתב האישום – נימוקי בית המשפט אשר הורה על שחרור המשיב בשלב מעצר הימים – אינם רלוונטיים עוד!", כתב התובע (אשר הוסיף את סימן הקריאה במקור). פקד לקס דרש מהשופטת קרלינסקי לבטל את הדיון שכינסה באולמה בהנחיית בית המשפט המחוזי כדי לאשר מפקח על עצור הבית. הקצין טען כי מאחר שהגיש בקשה למעצר עד תום ההליכים יחד עם כתב האישום (כלומר בפועל בקשה לאשר מעצרו של הנאשם, אשר מסיבות טכניות טרם השתחרר, בשנית) – יש להשאיר את הדיון וההחלטה לשופטת התורנית הדנה בבקשות מעצר שאחרי הגשת כתב אישום.
השופטת קרלינסקי אמרה כי "יש טעם" בטענות סנגורו של החשוד עו"ד נאשף, אשר טען כי התביעה עושה פלסתר מהחלטת שופט מחוזי. יחד עם זאת השופטת נכנעה לדרישת התובע – והעבירה את הדיון לשופטת אילה אורן אשר דנה בתיקי מעצר עד תום ההליכים לקבלת החלטה.

התובע המשטרתי טען בפני השופטת אורן כי "אמנם ניתנה החלטה בדבר שחרורו של המשיב ממעצר בהליך הימים (יום לפני כן, ז"ק), אך כעת ולאחר שהוגש כתב אישום, השתנתה 'נקודת האיזון' ויש מקום להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו".

השופטת אורן, שכיהנה שנים ארוכות כתובעת בכירה בפרקליטות, קיבלה את טענת התובע וכתבה כי היא מתבססת על תקדימים קודמים. "איני סבורה כי החלטת בית המשפט המחוזי (שחרור לאחר הצהרת תובע) מחייבת החלטה זהה בהליך שלפניי", אמרה השופטת אורן. "על כן, אני מורה על מעצרו של המשיב עד להחלטה אחרת". עו"ד נאשף הנדהם מחה תוך כדי דבריה: "גברתי מבטלת את המושג של כיבוד ערכאות" – לאחר מכן התנצל ומיהר להגיש ערר חריף לבית המשפט המחוזי. עדכון (שישי 13 במאי): שופטת בית המשפט המחוזי מיכל נד"ב דחתה את הערר, והנאשם יישאר במעצר לפחות שבוע נוסף.

עובד העירייה נאשם בהונאות בחצי מיליון שקלים
במהלך ימי החקירה בתיק, המשטרה טענה כי העצור, עובד עיריית טייבה כאמור, ביצע לפי החשד הונאות בחצי מיליון שקל. כך גם פרסמה המשטרה בהודעה שהוציאה לתקשורת היום. אולם, עיון בכתב האישום שהוגש גם היום, מעלה כי המציאות שונה והיקף ההונאה המיוחס לנאשם על ידי התביעה המשטרתית עומד על 90 אלף שקל.

העוקץ עצמו נראה כמתוחכם. הנאשם גבארה, עבד במוקד הטלפוני של העירייה. לפי כתב האישום שהוגש בעקבות חקירת יחידת ההונאה במחוז מרכז, גבארה שילם עבור חידוש רשיונות הרכב של עשרות אנשים, להם הציע את השירות, באמצעות כרטיסי אשראי מזויפים שהחזיק.
כך עבדה השיטה: בעירייה, בסמוך למשרדו של גבארה, יש מכונה של משרד הרישוי לתשלום עבור חידוש רשיונות רכב. לפי הנטען, גבארה פרסם מודעה ברשתות החברתיות, פייסבוק וטיקטוק, על הצעה לחידוש רשיונות רכב במחיר מוזל, תמורת תשלום במזומן.
בתגובה למודעה, קיבל גבארה פניות מאנשים שרשיון רכבם פג, או מסוחרי רכב, שביקשו לחדש את הרשיון לפי ההצעה – בהנחה ובקומבינה, תמורת תשלום לידי שליח מטעמו של גבארה במזומן.

קיבל פרטי אשראי של עובדי מפעל מקריית גת (אילוסטרציה: אילוסטרציה: rupixen מאתר Unsplash)

גבארה שלשל לכאורה את הכספים לכיסו. במקביל, לפי כתב האישום, הוא עסק בשכפול וזיוף של כרטיסי אשראי, באמצעותם ביצע את התשלומים בשם האנשים למשרד הרישוי.
בביתו של גבארה נתפסו עשרות כרטיסי אשראי משוכפלים, על בסיס כרטיסים אשר לדברי המשטרה שייכים במקור לעובדים תמימים ממפעל אינטל בקרית גת. לפי כתב האישום, גבארה קיבל את פרטי האשראי של עובדי אינטל מאדם אחר, ועל בסיס הפרטים באמצעות ציוד לשכפול כרטיסי אשראי לכאורה, צרב את הנתונים על גבי כרטיסים מגנטיים חדשים, ויצר כרטיסי אשראי מזויפים, באמצעותם שילם במכונה האוטומטית של משרד הרישוי המוצבת בעיריית טייבה, עבור חידוש רשיונות הרכב של האנשים האחרים אשר שילמו לו במזומן.

הסנגור עו"ד נאשף טען כי לא מדובר בעבירות כה מתוחכמות, נוכח זאת שהנאשם צולם במקום העבירה, על ידי מצלמות האבטחה בעיריית טייבה – עת ביצע תשלומים במכונה. השופט ניר נאוי כאמור הסכים עם הסנגור, לאחר הצהרת תובע, ואולם החלטות שיפוטיות נוספות הפכו את התמונה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות