כנס בסרגליק למשילות ודמוקרטיה: סילמן הבעל בחש בקלחת וחיים רמון טען (שוב) שתפרו לו תיק

שתף כתבה עם חברים

בית משפט העליון הועמד לדין בכנס המיוחד שנערך בתל אביב, בעוד המארח בסרגליק עידית סילמן וגלעד שרון תקפו את המערכת שהשתלטה על הפוליטיקה, ח"כ ולדימיר בליאק ממפלגת השלטון (יש עתיד) התעקש שיש לנו מערכת משפט מצוינת * חיים רמון בא חשבון עם עו"ד באומהורן מהפרקליטות לשעבר, על התיק שהרס לו את הקריירה הפוליטית

הפאנל בכנס משילות ודמוקרטיה | צילום: פוסטה

בכנס "משילות ודמוקרטיה" שיזם עו"ד אייל בסרגליק ניכר ניחוח פוליטי (12 מאי).
עו"ד בסרגליק, יו"ר הפורום הפלילי (במשותף) בלשכת עורכי הדין אשר מתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת הבאה, קיבץ רשימה נאה של אנשי מקצוע ופוליטיקאים, שהתייחסו לשלל הסוגיות הבוערות במציאות הישראלית – המשפטית והפוליטית.

אחת הדוברות המסקרנות בכנס היתה ח"כ עידית סילמן (ימינה) שלאחרונה פרשה בסערה מהקואליציה של ממשלת השינוי. איתה התייצב גם בעלה, שמוליק סילמן, מי שנחשב ל"אדריכל" הפרישה של אשתו מהקואליציה, היועץ האולטימטיבי שלה. במהלך הכנס הוא נצפה מסתודד עם חלק מהמשתתפים, ולא היה מרוצה מכך כשכתב "פוסטה" תיעד אותו מסתודד עם איש הליכוד גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון שאף הוא מתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת.

מעבר לפוליטיקה, בית משפט העליון (בג"צ) היה במוקד הדיונים, ורוב חברי הפאנל טענו כי הוא אינו מייצג את רצון העם. עו"ד בסרגליק אמר בפתיחת הכנס: "בית משפט שאף אחד לא בחר בו הופך להיות הריבון, כאשר היועץ המשפטי לממשלה הוא האיש החזק ביותר במערכת הפוליטית והמשפטית, הוא גם ממליך מלכים וגם מגיש כתבי אישום".
בסרגליק הדגיש שצריכה להיות הפרדה בין משפט למשילות, "יש ואקום שלטוני בישראל ולכן נכנסתי לפוליטיקה".

העיתונאית נווה דרומי הנחתה ושאלה את השאלות בפאנל.
ח"כ סילמן, אמרה כי "אני חושבת שאנחנו חיים במדינה שקודם כל צריכה להיות יהודית ודמוקרטית…כל השיקולים שלי ודרך חיים שלי יוצאת מנקודה זו. הדוגמה של החמץ היא בדיוק דוגמה למדינה יהודית".

שמוליק סילמן וגלעד שרון | צילום: פוסטה

לטענת סילמן, בג"צ רוצה להקים מדינה נפרדת. אנשים הנמצאים בדעת מיעוט, לשיטתה, עותרים לבג"צ לאחר שהם לא מצליחים להשפיע בכנסת. לטענת סילמן, רבים המגישים עתירות לבג"צ (כמו בפרשת החמץ שבעקבותיה לכאורה פרשה סילמן מהקואליציה, ד"א) – הם עותרים ששמו לעצמם מטרה 'לרמוס את המדינה היהודית'".
עוד הוסיפה סילמן: "כל פעם שזה לא מצליח בזירה הדמוקרטית זה מגיע לבג"צ". במהלך דבריה של סילמן ניתן היה לראות את בעלה מצלם אותה ומסתודד עם פעילים שהיו בכנס.

מנגד, אמר ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד): "אני חושב שהמערכת שנבנתה לאורך השנים היא מערכת מופתית ואני אעשה הכל כדי לשמור על מערכת משפט חזקה ועצמאית". בליאק השיב לדבריה של ח"כ סילמן בנושא החמץ: "פעם לא היו חנויות שמכרו חזיר. עד שהגיע חוק לאיסור מכירת חזיר…אני חילוני שאוכל חמץ בפסח. אבל לא היה עולה בדעתי להביא חמץ בפסח לבית החולים. יש מנהגים חברתיים, זה נשבר במקום שבו מופיעה הכפייה. במקום שאין חוק כמו ביום כיפור אף אחד לא נוסע".

סילמן השיבה לדבריו של ח"כ בליאק: "למה לשבור את זה?".
ח"כ בליאק: "במקום שיש כפיה דתית יש תגובה מנגד.. אף אחד לא הביא חמץ לבית החולים".
ח"כ סילמן: "יש כפייה חילונית".
ח"כ בליאק: "יש אנשים שמרגישים שהכפייה הדתית חונקת אותם".

נווה דרומי בשאלה לח"כ בליאק: "אם יש רשות מחוקקת למה בג"צ פוסל חוקים?".
ח"כ בליאק: "במדינה שאין חוקה, בג"צ מגן על האזרח החלש. מי שייפגע זה לא הפוליטיקאים ומי שייפגע זה האזרח הפשוט".
ח"כ סילמן: "אתם משתמשים בבג"צ כשנוח וטוב לכם. אני לא רוצה אנשים שלא נבחרו על ידי העם. כנסת ישראל היא מלכות ישראל".
גלעד שרון הצטרף לדברים: "אי אפשר כל היום ללכת ולהאשים את בג"צ. יש בעיות בעיקר בפרקליטות, יש אכיפה סלקטיבית".

נווה דרומי: "האם הפרקליטות מפלה בין יהודים ללא יהודים?".
גלעד שרון: "האכיפה היא לא שוויונית בתחום הבנייה. מי שמקים בית על גבעה מפונה תוך שעה. מי שבדואי זה אחרת.. גם עם בית המשפט יש בעיות. כשבג"צ אומר למגן בתים (בשדרות)…מה זה עניינם של בג"צ אם להחזיר גופות או לא. יש חוסר משילות ואכיפה בררנית".

עו"ד אייל בסרגליק מימין, ח"כ ולדימיר בליאק מיש עתיד וח"כ לשעבר יוסי אחימאיר (צילום: פוסטה)

ח"כ לשעבר יוסי אחימאיר הצטרף לדברים: "הבעיה היא האקטיביזם של מערכת המשפט וחוסר אקטיביזם של המערכת הפוליטית". עם זאת אחימאיר גינה בתקיפות את דבריו של ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) שאמר בשבוע שעבר שהחלום שלו הוא לעלות עם די-9 על בית המשפט. "צריך לחזק את מערכת המשפט והיא צריכה לדאוג לאזרח הקטן". עם זאת לטענת אחימאיר, "הציבור מאבד אמון במערכת המשפט לא מאמין לפסיקות".

עו"ד בסרגליק סיכם את המושב: "זה לא סוד שהפרקליטות הפכה להיות פוליטית.. זאת הבעיה של המשילות, אם מדינת ישראל לא תתנהג כאילו היא מושלת במדינה שלה לא יהיה לנו שום דבר.. היועמ"ש צריך לשרת את הממשלה. מצאנו את עצמנו כשהיועמ"ש מתנהל באג'נדות שלו".
נווה דרומי לעו"ד בסרגליק: "יכול להיות שמי שאשם בזה הם מקבלי ההחלטות?".
עו"ד בסרגליק : "אני ב-20 שנה האחרונות מגן על מערכת המשפט".
סילמן: "לפני שנה אף אחד לא ידע מה זו מועצת השורא. כיום כולם יודעים מי היא מועצת השורא. בסופו של דבר הפכנו להיות ריבון שנתן את המדינה היהודית…המלחמה על זהותה היהודית של מדינת ישראל היא ללא בבג"צ, היא בכנסת".

בחלק השני היו לצד עו"ד בסרגליק שר המשפטים לשעבר חיים רמון, ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) ממייסדי התנועה למשילות ודמוקרטיה, ועו"ד אירית באומהורן, לשעבר פרקליטה בפרקליטות.
הדברים עלו לטונים גבוהים כאשר השר לשעבר חיים רמון טען כי בפרשת הנשיקה לחיילת שהרסה את הקריירה הפוליטית שלו תפרו לו תיק.
עו"ד באומהורן, מהפרליטות לשעבר, הזכירה לו כי הוא הורשע בסופו של דבר, אבל רמון התעקש להשיב כי הוא הורשע בעבירה ללא קלון.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות