הסדר אי-הרשעה לרואת חשבון שביצעה 1,300 חיפושים במחשבי ביטוח לאומי

שתף כתבה עם חברים

שלוש רואות חשבון ממשרד ליאון אורליצקי שנתנו שירותים לביטוח לאומי, ניצלו נגישותן למערכות כדי לחפש מידע אישי על מאות אזרחים. מחלקת התביעות בלהב הסכימה לבקשת ההגנה לסיים ההליך באופן שלא יפגע בנאשמות

אילוסטרציה: @mindandi מאתר freepik

הסדר טיעון בתיק של רואות החשבון ממשרד רואי חשבון ליאון אורליצקי, הנאשמות בעבירות רבות של פגיעה בפרטיות עקב חיפושים פרטיים על אזרחים במערכות המידע של המוסד לביטוח לאומי, במסגרת עבודתן.
בפברואר 2021 הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בירושלים, נגד שתי רואות חשבון אשר ביצעו ביקורות במחשבי ביטוח לאומי. שתי רואות החשבון הן עובדות משרד ליאון אורליצקי, אשר העניק שירותי דוחות כספיים ומנהלה למוסד לביטוח לאומי. משרד אורליצקי הוא ממשרדי רואי החשבון הגדולים בארץ, ובין מייסדיו ושותף בו עד 2016 היה ראש עיריית ירושלים כיום, משה ליאון.

המשרד נתן שירותים לביטוח הלאומי מאז שנת 2010 – כולל פעולות ביקורת על נתונים אישיים המופיעים במערכות המידע על אזרחי ישראל. בכתב האישום אשר הוגש על ידי מחלקת התביעות בלהב 433, נטען כי רואות החשבון ביצעו חיפושים אסורים למטרות גילוי מידע על אזרחי ישראל, למטרותיהן הפרטיות ולשם מסירתם לאחרים, שלא במסגרת ההרשאה שניתנה להן לצורך עבודתן.

אחת הנאשמות, רואת חשבון בכירה אשר הופקדה במשך שנים על העבודה במערכות הביטוח הלאומי, ביצעה 1,300 חיפושים אסורים על אזרחים לפי שמות. הנאשמת הוציאה מידע על 476 אזרחים. לפי האישום, היא עשתה זאת לעתים לפי בקשת קרובי משפחה שביקשו ממנה מידע על אנשים שונים. לעתים, כך נטען, התעניינה הנאשמת בנתונים אישיים של אנשים שונים לצורך התאמת "שידוכים" והכרויות, כנראה גם לקרוביה, לצורך איתור מספרי טלפון ולמטרות נוספות. הנאשמת השנייה, אף היא מהמשרד, ביצעה חיפושים דומים ב-104 הזדמנויות.

כדי לסבר את האוזן, במסגרת עבודתן כרואות חשבון במערכות המידע, נחשפו הנאשמות למידע דמוגרפי ופיננסי של אזרחי ישראל – כולל מצב משפחתי, עיסוק, קרובי משפחה, נתוני שכר חודשי, שהייה בחו"ל, נכות, נתונים פיננסיים ועוד.
בחודש האחרון הוגש כתב אישום נוסף בפרשה נגד עובדת שלישית במשרד רו"ח אורליצקי – הפעם מנהלת מחלקה שביצעה 13 חיפושים אסורים, מהם הצליחה להוציא מידע על תשעה אזרחים, הכולל פירוט קצבאות לקרובי משפחה.
בימים האחרונים הודיעה התביעה המשטרתית המנהלת את התיק, כי הגיעה להסדר עם סנגוריהם של שלוש הנאשמות, עו"ד אייל בסרגליק ועו"ד ירון לונדון.

עו"ד בסרגליק ועו"ד ליזה בנאיון ממשרדו מייצגים את רואת החשבון הבכירה שהודתה ביותר מאלף חיפושים במאגרים, על פי עובדות כתב האישום. בהתאם להסדר שהוצג לשופט אביחי דורון, על פי ההסכמות בין תביעות להב להגנה, יסתיים ההליך באי-הרשעתה של הנאשמת – הודייתה בעובדות ללא הרשעה וזאת למרות מספר החזרות הרב על העבירה. הנאשמת תבצע 400 שעות לתועלת הציבור (של"צ).

עו"ד בסרגליק

הנימוק המרכזי לאי ההרשעה, הוא כדי שלא לפגוע בעבודתה של הנאשמת כרואת חשבון, וזאת נוכח הנזק הטמון בכך והנסיבות בתיק. בהקשר זה, בכתב האישום המקורי נטען כי בכירים יותר מהנאשמות במשרד ליאון אורליצקי ידעו ואף ביקשו מהן בכמה הזדמנויות לבצע בדיקות אסורות מטעמם במערכות המידע לכאורה למטרות של המשרד, אך טענה זו נמחקה מכתב האישום המתוקן.

התביעה ציינה כי סיום ההליך כפוף גם להגשת תסקיר של שירות המבחן אשר יכין את תוכנית השל"צ. גם שתי הנאשמות הנוספות המיוצגות על ידי עו"ד לונדון, ואשר הודו במספר חיפושים קטן יותר יבצעו כ-100 שעות לתועלת הציבור ללא הרשעה.

מעורכי הדין בסרגליק ובנאיון מסרו בתגובה: "תיק זה החל בחשדות חמורים ביותר, לגבי הפללת הלקוחה שלנו בכניסה למחשבי ביטוח לאומי, פגיעה בפרטיות ועבירות נלוות. בסופו של יום ההסדר, שהושג לא בנקל, משקף את הפרופורציה האמיתית של הדברים; מעשה שטות, שלא היתה מאחוריו כל כוונה פלילית, ושעליו הובעה חרטה עמוקה. מרשתנו תצא לדרך חדשה בעזרת השם לאחר שיסתיימו ההליכים כנגדה ללא הרשעה".
עו"ד לונדון מסר כי הסדר הטיעון "הגון וראוי בנסיבות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות