החלטה: הפסילה הסתיימה למרות שהרישיון לא הופקד במזכירות בית המשפט

שתף כתבה עם חברים

בהתאם ל"הלכת ג'אבר" קבע בית המשפט, כי מאחר שרישיונו של הנאשם נלקח ממנו במעמד הפסילה המנהלית ולא הוחזר לו, הוא לא היה חייב להפקידו שוב לאחר גזר הדין

רישיון הנהיגה חזר (אילוסטרציה)

שופט בית המשפט המחוזי מרכז, אברהם יעקב, קיבל (רביעי, 6.6) ערעור שהגיש תושב בקה אל-גרביה וקבע כי רישיונו של האיש יוחזר לו והוא יוכל לשוב ולנהוג, מאחר שעונש פסילה אשר הוטל עליו הסתיים כבר בסוף השנה שעברה.

הנאשם, שנתפס נוהג בשכרות, עמד בפני שימוע שנערך ב-13 ביוני 2015. באותו שימוע רישיונו נפסל מנהלית ל-30 יום והוא זומן למשפט. בוחן תנועה לקח ממנו באותו מעמד את רישיון הנהיגה שלו.

מאחר שהנאשם לא התייצב לדיון, הוא נשפט בהיעדרו. בית המשפט הטיל עליו 24 חודשי פסילת רישיון בפועל, בניכוי 30 ימי הפסילה המנהלית שהוטלה עליו בשימוע. הוא הניח כי מאחר שרישיונו נלקח ממנו במעמד השימוע, אין הוא צריך להפקיד את הרישיון שוב, מאחר שגם כך הרישיון נמצא ברשות המשטרה.

הנאשם, שהיה ועודנו בחובות כבדים בהוצאה לפועל, החל לאחרונה בהליכי פשיטת רגל, ובין היתר ביקש לבטל הגבלה שהוטלה על רישיון הנהיגה שלו. ואולם, להפתעתו הרבה במשרד התחבורה נאמר לו כי אינו יכול לחדש את הרישיון מאחר שנפסל על ידי בית המשפט. כאשר ביקש ממזכירות בית המשפט אישור הפקדת רישיון (כדי להוכיח את ריצוי הפסילה בפועל), במזכירות סירבו, בטענה שלא הפקיד אותו.

בעקבות השתלשלות העניינים פנה פרקליטו של הנאשם, עו"ד אמיר מסארווה, בבקשה לבית המשפט לתעבורה בפתח תקווה וביקש להורות למזכירות להנפיק את אישור ההפקדה. עו"ד מסארווה הסביר בבקשתו כי רישיון הנהיגה של הנאשם כבר הופקד במשטרה במעמד הפסילה המנהלית, אולם השופט בועז אורן דחה את בקשתו.

עו"ד אמיר מסארווה

בערעור לבית המשפט המחוזי חזר עו"ד מסארווה והדגיש את "הלכת ג'אבר" שנקבעה בבית המשפט העליון, ולפיה, בין היתר, במידה ורישיון הופקד באותו תיק – אין מקום לחייב את הנאשם להפקיד שוב רישיון (או תצהיר, במידה והרישיון אבד).

גם בבית המשפט המחוזי המדינה התנגדה לבקשה, אולם השופט יעקב קיבל את טיעוני הנאשם במלואם, וקבע כי יש לחשב את תקופת הפסילה מיום גזר הדין (ה-2 בנובמבר 2011). לפיכך, קבע השופט, תקופת הפסילה הסתיימה כבר ב-1 בנובמבר 2017.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות