דרישה להחריג את עורכי הדין מחוק צמצום השימוש בכסף מזומן

שתף כתבה עם חברים

החוק החדש נועד למאבק בהון השחור, אך לטענת לשכת עורכי הדין עשוי למנוע ייצוג ותשלום שכר טרחה ממי שרכושם נתפס בהליכים פליליים * הלשכה פועלת בתיאום עם שרת המשפטים איילת שקד

הלשכה מברכת על הצעת החוק. אפי נוה ואורי קינן (צילום: יחצ הלשכה)

הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין אישר קידום הצעת חוק להחרגת שכר הטרחה של עורכי הדין מהחוק המגביל שימוש בכסף מזומן (15.5).

בחודש מרץ אישרה הכנסת את החוק, שנועד לטפל בהון השחור. עסקת מזומן בין אדם פרטי לעוסק מורשה הוגבלה לסכום של 11 אלף שקל, או למקדמה של 10 אחוז עד לאותה תקרה, על סכום גבוה יותר. ביצוע עסקאות במזומן מעבר לסף, ייחשב עבירה פלילית ויחשוף את שני הצדדים לעסקה לסנקציות כספיות, שעשויות להגיע לגובה של 90 אחוז מהתשלום שבוצע בניגוד לחוק. לצורך האכיפה יוקם מערך מפקחים, ודינו של העובר על החוק הינו שלוש שנות מאסר.

החוק, שייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019, עורר סערה בין עורכי דין ממגוון תחומים, פלילי ואזרחי, ויוזמה ראשונה לתיקונו הופצה לפני יותר מחודש על ידי עו"ד נעמה אלחדד, בין מאות קולגות. לפני מספר שבועות התכנס בלשכה דיון משותף לראשי הפורום הפלילי, פורום עורכי הדין העוסקים בהוצאה לפועל, וגם ועדות הלשכה העוסקות במסים והלבנת הון. בדיון נשמעה הערכה משותפת לכל הסקטורים על כי הגבלות כה חמורות על תשלום שכר טרחה במזומן עשויות לפגוע בזכות הייצוג ובנגישות של לקוחות לשירות משפטי, ודווקא כאלה המצויים במצוקה. זאת, בין אם מדובר בחייבי הוצאה לפועל שחשבונות הבנק שלהם מוגבלים, ובין אם חשודים בפלילים שאמצעי התשלום שלהם הוקפאו כבר משלב המעצר.

עו"ד אלחדד עו"ד פינקלשטיין עו"ד פלוס עו"ד גולדמן

החשש הוא כי אי הסדרה עלולה לגרום לחשיפת עורכי דין ולקוחותיהם לפעולות שנאסרו על פי חוק. ראש ועדת איסור הלבנת הון עו"ד גיל דחוח, ועורכי הדין שחר חצרוני ותמיר סננס, השתתפו בגיבוש התיקון, עד להנחת הצעת חוק ואישורה בוועד המרכזי של הלשכה. מפרטים שנמסרו עולה כי תיאום ראשוני בוצע מול שרת המשפטים איילת שקד.

בעקבות הדיון המשותף בלשכה הוקם צוות משימה, שמנה את עו"ד יוסף ויצמן, המשנה לראש הלשכה; עו"ד אלחדד; עו"ד אורי גולדמן, סגן יו"ר ועדת איסור הלבנת הון; עו"ד ליה פלוס; עו"ד איתן פינקלשטיין; עו"ד טל עצמון ועו"ד חיה ציון זכאי. במכתב לאפי נווה, יו"ר הלשכה, כתב הצוות כי חוק המזומן, על פי הנוסח שאושר בכנסת, מנסה לאזן בין צרכי הציבור לבין הצורך למנוע הלבנת הון, פשע והעלמת מס. ואולם, לפי הצוות, "האיזון הופר תוך פגיעה בקבוצת האזרחים הזקוקים לייעוץ משפטי ואין להם דרך לשלם אלא במזומן. ראוי לאפשר לאנשים אלה לממש את זכותם לקבל יעוץ משפטי ולשלם לעורך הדין במזומן על ידי תיקון חקיקה שיבהיר נקודה זו".

הצעת החוק שאושרה על ידי הלשכה נכתבה על ידי ד"ר עו"ד איתן פינקלשטיין, סנגור פרטי שהיה עד לפני שנה אחראי על תחום הלבנת הון בפרקליטות מחוז מרכז. לפי הנוסח, מטרת התיקון לאזן "בין התכליות בבסיס החוק למניעת פגיעה בייצוג…בסיטואציה בה האזרח זקוק בדחיפות לסיוע משפטי". בדברי ההסבר נאמר כי "עובר לחקיקת החוק, היה האדם משתמש ביתרות המזומנים שבידיו לתשלום לעורך הדין, או לחילופין מוכר כלי רכב, תכשיטים וכדומה. לפי החוק הקיים, במקרה של תפיסה לצורך חילוט, הפתרון היחיד שיהיה לאזרח, אף אם יש לו סכומי מזומנים משמעותיים, יהיה פניה לקבלת ייצוג של הסנגוריה הציבורית". זאת, בניגוד למדיניותה של שרת המשפטים שהודיעה על כוונתה למנוע מצב בו חשודים בעבירות כלכליות, בעלי אמצעים, יפנו לייצוג על חשבון המדינה.

עו"ד סננס עו"ד חצרוני עו"ד דחוח

לפי הנוסח שאושר על ידי הוועד המרכזי של הלשכה, ההגבלות על שימוש במזומן לא יחולו אם עורך הדין יפקיד בחשבון הבנק תוך שלושה ימים כספי שכר טרחה במזומן, ויציג לבנק עותק של החשבונית שהוציא עם פרטי המשלם. באופן זה יינתן מענה גם לצרכי המדינה והבנק יוכל להעביר דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון. ההחרגה מהחוק תחול על שכר טרחה, אך לא על כספים הנמסרים לעורך הדין בנאמנות עבור ביצוע רכישת נכס והשקעות.

עו"ד אפי נוה והמשנה לראש הלשכה עו"ד אורי קינן מסרו כי ״חוק המזומן הוא חוק שיצר עיוותים בנוגע לזכות הייצוג ולאחר שהנושא נבחן מצאנו לנכון לדרוש את החרגת עורכי הדין מהחוק. חשוב לא פחות, הציבור יוכל להסתייע בשירותים משפטיים ללא כל חשש לעבירה על החוק״.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות