הפרקליטות דורשת להחזיר לכלא את זאור חנקישייב בתיק הסחיטה המינית

שתף כתבה עם חברים

הוא כבר הספיק להשתחרר ממאסר על צילום פרטנר במהלך קיום יחסי מין וסחיטתו, אבל הפרקליטות מערערת על קולת העונש: "יש סודות שהם בבחינת 'סודות ליבה' של האדם"

זאור חנקישייב (צילום: פלאש 90)

הפרקליטות מבקשת להחזיר למאסר את זיו חן, המוכר כזאור חנקישייב (33), שמו הקודם, מפרשת הבר-נוער בה גוייס כזכור כעד מדינה ולאחר מכן הורשע בבידוי ראיות, עקב ניסיון הנפל להפליל את חגי פליסיאן ברצח הנערים במועדון הלהט"ב.

בדצמבר 2020, שנה אחרי ששוחרר ממאסר של חמש שנים וחצי באותו תיק טראומטי, נעצר חן שוב והוגש נגדו כתב אישום בפרשה חדשה של סחיטה מינית, אשר פרטיה פורסמו לראשונה באתר "פוסטה". בחודש מאי אשתקד הוא הורשע על פי הודאתו בעבירות סחיטה באיומים ופגיעה בפרטיות, ונדון ל-15 חודשי מאסר. בשבועות האחרונים הוא אפילו הספיק להשתחרר בשחרור מנהלי, מספר שבועות לפני תום ריצוי מלוא עונשו.

ואולם עכשיו, כך נודע ל"פוסטה", הפרקליטות דורשת במסגרת ערעור שהגישה לבית המשפט המחוזי בלוד, להחמיר דרמטית את עונשו בתיק הסחיטה, לגזור עליו עונש של עד שלוש שנות מאסר ולהחזירו מאחורי סורג ובריח.

במה דברים אמורים? מעובדות כתב האישום המתוקן בהן הודה בחודש מאי האחרון, עולה כי חן בן ה-32 החליט לצלם את הפרטנר שלו לקיום יחסי מין בן ה-20, ללא ידיעתו. המתלונן הגיע לביתו לפני מעט יותר משנה, כאשר חן אסיר משוחרר. חן החביא אמצעי צילום, והפעיל מצלמה במהלך קיום היחסים עם בן הזוג.

שלושה ימים מאוחר יותר, פנה חן אל המתלונן ודרש ממנו כי יעביר לו פרטי לבוש, שעון, שרשרת, 500 שקל ועוד – אחרת, איים חן, הוא יפרסם את הסרטון האינטימי שצילם. המתלונן שגם כך נמצא "בארון", ושומר בסוד את נטייתו המינית, הגיב בהלם ופחד, אמר לחן כי הדבר יהרוס את חייו – אבל אזר אומץ ופנה למשטרה.

עקב עברו הפלילי, חן נעצר עד תום ההליכים, מה שהיווה מנוף להסדר טיעון מהיר בתיק. חן הודה בעובדות כתב האישום. סנגורו, עו"ד חי הבר ביקש להקל בעונשו והסביר כי הסחיטה לא הייתה מעשה עברייני מתוכנן, אלא תגובה "ספונטנית" של חן לדברים שהמתלונן אמר לו.

"נכון", הודה חן, "הפעלתי מצלמה וצילמתי את בן הזוג ללא ידיעתו, כמו שצילמתי פרטנרים אחרים, אבל לא הייתה לי כוונה לעשות שימוש בסרטון ולהפיץ אותו, גם לא הייתה לי כוונה לסחוט". לפי גרסתו של חן, לאחר המפגש המיני, הפרטנר שלח לו "הודעה פוגענית",  פנה אליו בצורה משפילה בעניין יחסיהם – ולכן חן החליט לנקום בו. עו"ד הבר הסביר כי זו הייתה תגובה של רגע, מחוסר מחשבה, ו"אי אפשר להשוות סחיטה של מאות שקלים לסחיטה של מאות אלפים".

"אותי בעצמי סחטו בגיל 16 והוציאו אותי מהארון, הוריי הוציאו אותי מהבית בגלל זה", אמר חן לשופטת אליאנא דניאלי, בבית משפט השלום בפתח תקוה לפני מתן העונש. "עברתי חיים לא קלים, רוב שנותיי הייתי בבית סוהר", הוסיף. "בשנה האחרונה התחלתי לעבוד בחנות, ופיטרו אותי מהעבודה כשגילו מי אני".

עו"ד חי הבר

בעניין הצילום האינטימי והסחיטה אמר חן: "המתלונן ידע לשחק איתי, היו לו התבטאויות לא יפות. הגעתי מרקע שונה לחלוטין, שכונת פשע, ואני לרגע לא מצדיק את המעשים שלי". לדבריו, הפרקליטות ממשיכה לרדוף אותו בגלל פרשת הבר נוער. "אם לא היו קוראים לי ככה, לא הייתי עצור בתיק הזה, ממשיכים לסגור איתי חשבון".

הפרקליטות דרשה עוד בבית משפט השלום לגזור עליו עונש חמור (במתחם של 18-36 חודשי מאסר, וברף העליון), וציינה לחומרה את הרקורד הפלילי העשיר שלו בעבירות רכוש, איומים, הצתה, החזקת נשק, והמאסר האחרון בפרשת הבר נוער עקב בידוי ראיות, עליו שילם ב-65 חודשי מאסר, מהם שוחרר שנה בלבד לפני מעצרו בתיק זה.

מתסקיר שירות המבחן עלה הרקע הקשה של המצוקה האישית שבה צמח הנאשם. עלה עם הוריו מאזרבייג'ן בגיל 8, עזב את הבית בגיל 12, התגורר ברחוב, היה מעורב במקרי אלימות ו-ונדליזם. את מאסרו הראשון ריצה עוד בגיל 17.  בשנה מאז השתחרר מהמאסר הקודם חזר לבית הוריו בפרדס כץ ועובד בסופרמרקט.

השופטת דניאלי קבעה כי על הנאשם יוטל עונש של 15 חודשי מאסר,  כחצי מדרישת הפרקליטות, ופיצוי של 7,000 שקל למתלונן. לעונש זה צורף תיק נוסף, שהוגש נגד חן עקב החזקת סמים לשימוש עצמי בכלא, בתקופה הקודמת בה היה אסיר. ב-ב-30 למאי 2018,  כאשר היה בכלא איילון, הוא פלט מגופו זרג חשיש במשקל 4 גרם. עו"ד הבר הסביר כי חן היה כלוא ארבע שנים בתנאי הפרדה, עקב נטייתו המינית,  והוא עשה שימוש בסם מתוך מצוקה נפשית, מבלי שיש לו עבר בתחום הסמים. בתיק זה נגזרו עליו עוד חודשיים מאסר במצטבר לתיק הסחיטה.

כאמור, לפני שבועות אחדים שוחרר מעט לפני מועד המאסר הרשמי, בשחרור מנהלי, אבל הפרקליטות לא השלימה עם העונש המתון ודורשת להחמיר בעונשו עקב הסחיטה המינית, גם כשפירוש הדבר הוא החזרתו למאסר.

בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי לפני הרכב הערעורים בראשות השופט אברהם טל, אמרה הפרקליטה עו"ד מיטל אילן כי העונש על חן אינו מבטא את חומרת המעשה: "העונש חורג לקולה באופן קיצוני". לדבריה, העובדה שחן איים לחשוף את נטייתו המינית של המתלונן היא עילה לחומרה, אף מעבר לתיקים בהם המתלונן על סחיטה מינית אינו מקהילת הלהט"ב. "יש סודות שהם בבחינת 'סודות ליבה' של האדם שהפגיעה בהם בעלת עצימות גבוהה ויש בהם לטלטל את עולמו הפנימי והחיצוני", אמרה הפרקליטה.

הסנגור עו"ד הבר הגיש ערעור נגדי על חומרת העונש שחן כבר ריצה. "הוא עלה על דרך הישר מאז שוחרר ממאסר בתיק הבר נוער, התחיל לעבוד בצורה מסודרת ומנסה לשקם את חייו. בתיק הסמים בכלא, בית המשפט נתן לו הזדמנות למסלול שיקומי, שירות המבחן שילב אותו בטיפול, ובדיוק אז הוא נעצר בתיק הזה… אני מכיר את המערער משנת 2009, ליוויתי אותו במספר תיקים, הוא מנסה לעשות שינוי,  ובית המשפט נותן משקל יתר לעבר הפלילי".

בשבוע הבא יכריע בית המשפט המחוזי בערעורי שני הצדדים בעניינו של זיו חן.

עו״ד הבר מסר: "דווקא בימים אלה שכל ערוצי התקשורת מוצפים בפרסומים אודות פרשת הריגול החמורה שבוצעה על ידי משטרת ישראל והשיח סביב האפשרות כי הדברים נעשו בידיעת הפרקליטות , התיק הזה מקבל משמעות מיוחדת ומחדד את הטענה לאכיפה בררנית ולדין שאינו שווה לכולם. שלא יהיה כל ספק, לו לא היה מדובר בעד המדינה מפרשת הבר-נוער כלל לא היה מוגש כנגדו כתב אישום בתיק, ודאי ולא ערעור על קולת העונש החמור שהושת עליו על ידי בית משפט השלום. בסופו של יום, מדובר היה באישום שבבסיסו פגיעה בפרטיות, כאין וכאפס ממה שנעשה, על פי הפרסומים, על ידי משטרת ישראל. אין לי ספק שבית המשפט ידחה ערעור המדינה ויתן למרשי להמשיך בחייו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות