עו"ד פישלר על שוטרים החודרים למאגרי מידע לצרכים פרטיים: "דרושים הליכים פליליים"

שתף כתבה עם חברים

פישלר פנה לפרקליט המדינה על מנת שיעמיד לדין פלילי שוטרים המנצלים נגישות למערכות המסווגות כדי לשלוף מידע לצורך ניהול סכסוכים פרטיים. "מדובר במכת מדינה, העונשים במסגרת המשטרה מגוחכים"

עו"ד פיני פישלר

בדצמבר האחרון הרשיע בית הדין למשמעת של המשטרה, שוטר במרכז הדיווח המבצעי של אגף התנועה, שביצע שורה של בדיקות והוצאת מידע ממערכות המידע המשטרתי המסווגות, כדי לברר פרטים חסויים על חברו ועל אדם אחר שהיה בסכסוך כספי עם חברו. השוטר חיפש מידע פלילי על חברו והאדם האחר, לרבות מידע על תיקים פתוחים, סגורים והרשעות, ונתוני מידע דמוגרפי, מידע על קשרי משפחה, כתובות, כלי רכב.

בית הדין למשמעת בראשות ניצב משנה אברהם פרנקל הזכיר בפסק הדין כי  "שליפת מידע לצרכים פרטיים ממערכות המחשוב שבידיה הנאמנות של המשטרה, מהווה בנוסף להיותה עבירת משמעת גם עבירה פלילית לפי חוק המרשם הפלילי ופגיעה בפרטיות". אחרי יציאה-ידי-חובה שבאזכור חומרת העבירה, הסתפק בית הדין בנזיפה לשוטר ובהורדה בדרגה למשך 6 חודשים – על תנאי, אם יעבור עבירות נוספות תוך שנה.

בחודש יולי הורשע שוטר אחר, רב סמל בכיר המשמש כמזכיר אחת מיחידות התביעה של המשטרה, ב-34 עבירות של שימוש לרעה בסמכות שקיבל לצורך מילוי תפקידו – בכדי להוציא מידעים על אזרחים לסיפוק ענייניו וצרכיו הפרטיים. בית הדין קבע כי כי "הנאשם עשה שימוש בתפקידו כמש"ק משפטי בשלוחת התביעות, תפקיד המאפשר לו גישה למערכות מידע משטרתיות רבות". בצד זאת, בית הדין חס על הנאשם, שתפקידו כאמור הוא ביחידת תביעה המגישה כתבי אישום כנגד אזרחים בעניינים שונים – והסתיר את שמו של הנאשם, כמו גם את יחידת התביעות בה מדובר.

מפסק הדין עולה כי אחיינו של השוטר סיפר לו ששניים איימו עליו. בעקבות כך, ערך השוטר בדיקות במאגר המשטרתי על החשודים ובני משפחתם. השוטר "הריץ" עשרות שאילתות גם על קרובי משפחתו, כולל דוד של בת זוגו, שהיה חשוד בתיק. בית הדין דן אותו להורדת דרגה למשך שלושה חודשים בפועל.

שוטרת אחרת הורשעה עקב חיפוש מידע משטרתי או אישי חסוי על מאהבת של בעלה שבגד, והדוגמאות רבות. לעומת זאת, נדירים המקרים בהם שוטרים שהוציאו מידע לצרכיהם האישיים, הועמדו לדין פלילי, ונשאו בעונש של ממש, חרף הדגש שניתן לכאורה במערכת המשפטית ל"החמרת הענישה" בעבירות של פגיעה בפרטיות.

עורך הדין פנחס (פיני) פישלר מתריע על תופעת "היד הקלה" של השוטרים על מאגרי המידע החסויים וניצול הרשאות הכניסה למערכות המסווגות, מזה שנים.

פרקליט המדינה עמית איסמן

היום (27 ינואר) פנה עו"ד פישלר לפרקליט המדינה עמית איסמן, בבקשה להכבדת האכיפה והעלאת הרף לענישה פלילית על עבירות דומות. "מדובר בתופעה רחבת היקף", כתב פישלר. "המעיין בפסיקות בית הדין המשמעתי, יווכח כי התופעה בולטת, חוזרת ונשנית, שעניינה במגרש הפלילי ולא בדין המשמעתי.

"שוטרים וקצינים המחזיקים בהרשאה להיכנס למאגרי המידע לצרכי עבודתם, מנצלים את נגישותם למחשב המשטרתי ועושים שימוש אסור, פסול, פלילי במאגרים המשטרתיים, על מנת לחטט במידע הסודי על אזרחים שונים, תוך ניצול תפקידם, שימוש לרעה בכוח המשרה והפרת אמונים", כתב עו"ד פישלר.

"מהפסיקה עולה כי שוטרים רבים עושים שימוש לרעה בחדירה למאגרים, פעם אחר פעם, בכניסות רבות במועדים שונים. בשלה העת כי פרקליט המדינה יורה למח"ש כי עניינים חמורים, פסולים, נפסדים כגון אלו יבואו על פתרונם לא בהליך משמעתי, אלא בהליכים פליליים על מנת לבער את הנגע, ותופקע סמכותה שחל מחלקת המשמעת במשטרה לפעול נגד השוטרים-הקולגות – כאשר מדובר בתופעה פלילית מעיקרה".

פישלר מוסיף, כי ראוי להפנות תשומת לב לענישה בהליכי המשמעת – "מגוחכת, מינורית, חסרת כל הרתעה. השוטרים לומדים כי המחיר לפעולה הפסולה – הוא בגדר זוטות. בשלה העת לשים קץ לתופעה העבריינית מסוג זה. מאגרי המשטרה אינם הפקר. מקום בו שוטרים רומסים ברגל גסה את הוראות החוק, יש להורות להפעיל סנקציה פלילית, במיוחד כאשר מדובר בתופעה בולטת, וחוזרת על עצמה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות