השעיית רישיון לפסיכיאטר שסייע לחיילים להונות את צה"ל ולהשתחרר משירות

שתף כתבה עם חברים

ד"ר מיכאל ינקו ערך מסמכים רפואיים כוזבים שסייעו לחיילים להשתחרר על רקע נפשי. סנגורו תקף את השופט סטרשנוב שהתלה את רישיונו: "נוהג כאילו הוא עדיין שופט צבאי"

ד"ר מיכאל ינקו. צילום מסך כאן 11
ד"ר מיכאל ינקו. צילום מסך כאן 11

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את התליית רישיונו של פסיכיאטר הילדים, ד"ר מיכאל ינקו, למשך שנה עקב מתן אישורים כוזבים לחיילים על בעיות נפשיות ופסיכיאטריות, שבאמצעותם סייע לחיילים לקבל פטור עקב אי התאמה ולהשתחרר מהשירות הצבאי בפרופיל 21.

כך למשל, חיילת בשם ל' פנתה לד"ר ינקו וביקשה ממנו שיסייע לה להשתחרר מהצבא, כדי שתוכל לסייע לאימה מבחינה כלכלית. ינקו נענה לבקשתה, וערך מסמך רפואי בו כתב כי: "ל' מטופלת במרפאה מזה חצי שנה. סובלת מדיכאון מג'ורי ומטופלת תרופתית… לא יוצאת מביתה ולא יוצרת קשרים עם אנשים".

בפועל, החיילת ביקרה במרפאתו של הפסיכיאטר פעמיים בלבד, ומעולם לא נטלה תרופות ואינה סובלת מקשיים חברתיים. תמורת הרשומה הרפואית הכוזבת, שילמה החיילת לד"ר ינקו סך 10 אלף שקלים. הפסיכיאטר העביר את הרשומה הרפואית לקצין בריאות הנפש בצה"ל. החיילת זומנה לוועדה רפואית, ובהסתמך על חוות הדעת שוחררה מהצבא בפרופיל 21.

חייל בשם גבריאל פנה אל הפסיכיאטר במרפאתו וביקש ממנו סיוע ביצירת מצג שווא לפיו, הוא סובל מבעיות נפשיות. בו ביום ערך הפסיכיאטר רשומה רפואית בה ציין כי החייל טופל אצלו בפגישות רבות, הוא סובל מהליך חשיבה איטי, מחשבות שווא של רדיפה ומחשבות אובדניות. תמורת חוות הדעת הכוזבת שילם החייל סך 5,000 שקלים.

ד"ר ינקו הורשע בגין עריכת חוות דעת עבור ארבעה חיילים ונדון לארבעה חודשי עבודות שירות, לאחר שכתב האישום רוכך במסגרת הסדר טיעון, והוא הודה בעבירות של הפרת חובה חקוקה וקשר להשגת מטרה כשרה בדרך פסולה.

בעקבות הרשעתו בפלילים, הגיש המשנה למנכ"ל משרד הבריאות קובלנה משמעתית נגד הפסיכיאטר, שעבד במרכז הקהילתי לבריאות הנפש ביפו, לצד ניהול קליניקה פרטית, וביקש את התליית רישיונו למשך שנתיים.

חייל (צילום להמחשה:, פלאש 90, למצולם אין קשר לכתבה)

ועדת המשמעת של משרד הבריאות שבהרכבה נציגי ההסתדרות הרפואית לצד נציג היועמ"ש, דנה בבקשה אך המליצה להטיל על ד"ר ינקו השעיה של שלושה חודשים בלבד, לאור חלוף הזמן מביצוע העבירות ו"בשים לב לכך שלא הורשע בעבירות זיוף או קבלת דבר במרמה".

ועדת המשמעת היא גורם ממליץ בלבד, וענייננו של הפסיכיאטר הגיע אל השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, בבית הדין של משרד הבריאות. השופט סטרשנוב הכפיל פי ארבעה את עונש ההשעיה עליו המליצה הוועדה, בנוסף מתח סטרשנוב ביקורת על הסדר הטיעון בתיק הפלילי שריכך את נוסח העבירה: "לא ברור לי באיזו 'מטרה כשרה' מדובר, שכן שחרור מצה"ל בדרכי מרמה רחוק מלהיות מטרה כשרה", כתב השופט בדימוס סטרשנוב.

"מדובר בפעילות עבריינית שיטתית, בה מסייע הנקבל בידי חיילי צה"ל לקבל שחרור משירות צבאי, בהסתמך על אישורים רפואיים כוזבים לחלוטין שהוא עורך עבורם, ושאין כל קשר בינם לבין המציאות. כל זאת עשה הנקבל תמורת בצע כסף, שהסתכם בעשרות אלפי שקלים". השופט קבע כי רישיון הרופא יותלה לשנה.

השופט אמנון סטרשנוב (צילום ארכיון: הרשות השופטת)

הדיון הגיע לאחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לאחר שד"ר ינקו ערער על החלטת השופט סטרשנוב. פרקליטו של הפסיכיאטר, עו"ד עופר רחמני, תקף את החלטת סטרשנוב ואמר כי הוא "לקח את המקרה ודן בו כאילו ישב עדיין על כיסא של שופט צבאי" (סטרשנוב צמח במערכת המשפט הצבאית וכיהן גם כפרקליט צבאי ראשי, ז"ק).

עו"ד רחמני טען כי לא ראוי למצות את הדין עם הפסיכיאטר, אחרי שעברו שמונה שנים מתחילת החקירה, שנתיים מההודאה בתיק הפלילי והליכים משפטיים כה ארוכים. לדבריו ד"ר ינקו מטפל כיום בילדים אוטיסטים ובנפגעי פוסט טראומה של צה"ל.

שופט בית המשפט המחוזי גרשון גונטובניק דחה בסוף הדיון את הערר ואמר כי אינו רואה מקום להתערב בהחלטת בית הדין, והתליית הרישיון תקבע על שנה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות