סער פירסם תזכיר חוק יסוד חדש: "זכויות האדם בחקירה ובמשפט"

שתף כתבה עם חברים

החוק יקבע זכויות יסוד של נחקרים, כגון הזכות להיוועצות מיידית עם עו"ד בחקירת משטרה – אשר מופרת תדיר על ידי חוקרים לפי דוחות הסנגוריה הציבורית

גדעון סער (פלאש 90)

שר המשפטים גדעון סער פרסם את תזכיר חוק-יסוד: זכויות בחקירה ובמשפט הפלילי. מדובר במהלך שנועד להקנות מעמד חוקתי לזכויות יסוד של חשודים, נאשמים וגם נפגעי עבירה – זכויות בהליכי מעצר, חקירה ומשפט.
בהצעת החוק נכתב כי היא מוסיפה "נדבך נוסף במגילת זכויות האדם של מדינת ישראל", 30 שנה אחרי פרסום חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו.

כל הזכויות הכלולות בחוק היסוד החדש של זכויות בחקירה ובמשפט, מעוגנות מזה שנים בפסיקת בית משפט העליון, רובן עוגנו גם בחקיקה של הכנסת, ועתה הן "משודרגות" למעמד חוקתי. בדברי ההסבר לחוק היסוד נכתב כי מטרתו "להגן על העצור, החשוד או הנאשם מפני כוחה העודף של המדינה ושל רשויות השיטור והאכיפה שלה, בעת שהוא נמצא במצב פגיע ומוחלש כמושא של חקירה או משפט פליליים".

בין היתר מוצע לעגן את הזכות להליך הוגן, המהווה עקרון מרכזי בהליך הפלילי, ואת זכותו של חשוד/נחקר לייצוג, ולהיוועץ בעו״ד במהלך חקירה פלילית "ללא דיחוי". בנושא זה כיום, לפני חקיקת החוק, המציאות הנוהגת טעונה שיפור: מדוחות הסנגוריה הציבורית עולה כי החוקרים בתחנות המשטרה אינם מקפידים על מתן אפשרות לנחקר להתייעץ עם עו"ד לפני תחילת חקירתו, וכי בכ-50 אחוז מהמקרים מתחילה חקירה תוך הפרת זכותו של החשוד להיוועצות, בעיקר במקרים בו אין הוא מיוצג מראש על ידי סנגור פרטי.

חוק היסוד מעגן גם עקרונות יסוד באחריות פלילית  –  כגון  איסור על חקיקה פלילית רטרואקטיבית, ועיקרון החוקיות , לפיו כל מעשה שאינו אסור מפורשות בחקיקה מותר, ואדם לא יישא באחריות פלילית בשל מעשה או מחדל, אם בשעה שביצע אותם לא היו המעשה או המחדל אסורים בחוק או לפיו. בדברי ההסבר נכתב כי "יש לקבוע איסורים פליליים בחקיקה בלבד ולא במשתמע, ולפרסמם לציבור הרחב; על האיסורים להיות בתוקף בעת ביצוע ההתנהגות האסורה; ועל האיסורים להיות בהירים וברורים דיים, באופן שיהיה בהם להכווין את התנהגות הציבור".

בהקשר זה, למען ההמחשה ניתן להזכיר את טענות הנאשם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, כי המעשים המיוחסים לו כמתת שוחד לכאורה בגין קבלת סיקור תקשורתי מועדף או מוטה לכאורה, הם קונסטרוקציה משפטית חדשנית שאין או לא היה עליהם איסור פלילי. הפרקליטות דחתה טענה זו ועמדה על כך כי הפסיקה מפרשת שוחד בדרכים מגוונות של קבלת טובות הנאה.

חוק היסוד מונה עקרונות יסוד נוספים של המשפט הפלילי – חזקת החפות, הזכות להימנע מהפללה עצמית, זכויות קטינים בחקירה, זכויות נחקרים בעלי מוגבלות ועוד. תזכיר החוק נכתב במחלקת ייעוץ וחקיקה בהובלת המשנה ליועמ״ש עו"ד עמית מררי.

השר סער מסר: "למהלך החוקתי חשיבות עליונה בשמירה על זכויותיו הבסיסיות של האזרח שמצוי בפערי כוח מול המדינה ומערכותיה.  בחוקותיהן של המדינות המתקדמות בעולם מעוגנות זכויות היסוד של האדם בהליכי חקירה ומשפט. אני מתכוון להביא את הצעת החוק לאישור הממשלה והכנסת עוד במושב הכנסת הנוכחי״.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות