הפרקליטות לוחצת לשינוי חוות דעת התומכת בשחרור אסיר הסובל מדמנציה

שתף כתבה עם חברים

רופא ופסיכיאטר מחוזי של שב"ס המליצו על שחרור מיוחד לאסיר השפוט על עבירות מין, אחרי פחות ממחצית מאסרו, עקב מצב רפואי חמור – אבל הפרקליטות חזרה בה מהסכמה עקרונית לשחרור וכעת היא דורשת מגורמי הרפואה חוות דעת חוזרות   

כלא השרון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

הפרקליטות חזרה בה מהסכמה לשחרור מוקדם מטעמים רפואיים של אסיר בן 69, חולה אלצהיימר ודמנציה. רופא שב"ס במחוז מרכז וראש ענף פסיכיאטריה בשב"ס המליצו בחוות דעת שמסרו לוועדת השחרורים במחוז מרכז, בראשות השופטת דניאלה שריזלי, לשחרר את האסיר עקב "מצב דמנטי מתקדם" לפי חוק שחרור על תנאי.

הקרפ"ר (קצין הרפואה) וראש ענף פסיכיאטריה קבעו כי לאסיר ירידה קוגנטיבית חמורה, עד כדי אי-התמצאות בזמן ובמקום, איבוד זכרון וקושי לדאוג לעצמו ולבצע פעולות תפקודיות בסיסיות, כמו דאגה להגיינה ונטילת תרופות. דמציה מתקדמת היא אחת התנאים שנקבעו בחוק לשחרור מוקדם מיוחד מטעמים רפואיים.

חוות דעת גורמי הרפואה בשב"ס נמסרו לוועדת השחרורים בחודש שעבר, וגם הפרקליטות הביעה כבר את הסכמתה העקרונית לשחרור, בדיון שנערך בוועדה, ואולם לאחר מכן חזרה בה וכעת היא דורשת מהקרפ"ר ומפסיכיאטר שב"ס לתת חוות דעת נוספות על אף המלצתם הקודמת.

מדובר באסיר השפוט למאסר ראשון, למשך שמונה שנים בגין עבירות מין, והחל לרצות את מאסרו לפני שלוש שנים. כאמור, הוא בן 69, וסובל ממחלות כרוניות, אלא שבשנה האחרונה לפי אבחנת גורמי הרפואה הידרדר מצבו. על פי דו"ח אבחון של שבס, האסיר "לא מבצע באופן עצמאי כמעט שום פעולה יום-יומית בסיסית, כמו הכנת אוכל או שתייה, החלפת מצעים או שליחת בגדים לכביסה, נטילת תרופות וכדומה, וזקוק להשגחה של 24 שעות ביממה". בשלב זה הוצמד אליו "אסיר תומך" המלווה אותו ומשגיח עליו, שכן על פי האבחון והעדויות, האסיר מתקשה לשלוט בצרכיו ברמה היומיומית. בנוסף, דוחות שב"ס ציינו התנהגות ביזארית.

הסנגורים עורכי הדין אביגדור פלדמן וימימה אברמוביץ', אשר הגישו את הבקשה לשחרורו של האסיר על פי התבחינים הקבועים בחוק, קיבלו לידיהם את תיקו הרפואי, ובנוסף צירפו לוועדת השחרורים חוות דעת מטעם הפסיכיאטר פרופ' שמואל פניג, לשעבר מנהל המרפאות במרכז לבריאות הנפש "שלוותה". בסיכום חוות הדעת של פרופ' פניג נקבע: "הנבדק סובל מתהליך דמנטי מתקדם עם ירידה משמעותית בזיכרון, ירידה בתפקודים הניהוליים, וכן אפטיה והזנחה והתפרצויות זעם". עוד צויין כי "מדובר במחלה חשוכת מרפא, והירידה בתפקודים היא מתמשכת, עד המוות". עוד קבע המומחה כי האסיר "נכנס לעימותים עם חבריו לתא בגלל מחשבות שווא פרנואידיות, והאשמות בלתי סבירות הקשורות למחלתו היסודית. גם כיום איננו מתמצא בזמן, מתבלבל בין יום ולילה וכמעט ואיננו יוצא מחדרו…בתנאי כלא ההחמרה היא מהירה יותר, ומחוץ לכלא ישנה אפשרות למעטפת משפחתית ורפואית שתספק את מכלול התנאים להם זקוק האסיר…" הוסיף המומחה.

בדיון ראשון בועדת השחרורים שנערך בחודש שעבר, הצהיר נציג המדינה כי הפרקליטות נתנה הסכמתה העקרונית לשחרור האסיר מהטעמים הרפואיים, על יסוד המלצת שב"ס,  ולאור אבחנת "המסוכנות המינית" בדרגה בינונית עד נמוכה. ואולם לפני החלטה סופית ביקש הפרקליט להזמין לוועדה את  נפגעת העבירה, אשר האסיר הורשע בפגיעה מינית בה. בנוסף, התבקשה עמדת רש"א (הרשות לשחרור האסיר) לצורך התקנת איזוק אלקטרוני במקום שהייתו של האסיר במעצר בית.

בינתיים, התברר כי הרשות לשיקום האסיר (רש"א) מערימה קשיים, ובעמדתה לוועדה מסרה כי "אין אפקטיביות" לאיזוק אלקטרוני של אסירים דמנטיים, שכן עקב מצבם הרפואי והירידה בתובנה הקוגנטיבית – צפויות הפרות רבות של הפיקוח האלקטרוני.

גם הפרקליטות החליטה לשקול מחדש את עמדתה שתמכה בשחרור המיוחד, ועתה היא דורשת מראש ענף פסיכיאטריה ומקצין הרפואה המחוזי בשב"ס, להגיש חוות דעת נוספות עם תיקונים והבהרות. בפנייה לשב"ס, טענה הפרקליטות כי חוות הדעת של גורמי הרפואה בארגון – אשר האחרונה בהן נמסרה רק לפני חודש –  היו "דלות" וחסרות בפרטים. בנוסף ביקשה הפרקליטות לעיין בכל מסמכי התיק הרפואי, שעל בסיסן ניתנו חוות הדעת המקצועיות. על פי עמדת הפרקליטות, חרף עמדת גורמי הרפואה, יש לוודא כי מתקיימים "כל התנאים המשפטיים להגדרת דמנציה".

עו"ד אברמוביץ' התריעה בינתיים כי האסיר אינו מקבל את כל הטיפול הרפואי לו הוא זקוק, ומצבו הפיזי והמנטלי ירוד. "התנהלות המדינה אינה ראויה. מדובר באסיר חולה מאוד, אשר שב"ס בעצמו אישר לשחרר אותו מטעמים רפואיים. התנהלות המדינה משולה להתעללות בחסר ישע. אני מצפה שהאסיר ישתחרר בהקדם האפשרי", מסרה הסנגורית. דיון נוסף בועדת השחרורים ייערך בחודש הקרוב.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות