שופטת חוקרת מצרפת ערכה חיקור דין לישראלי צרפתי מהרצליה

שתף כתבה עם חברים

יחד עם חוקרים נוספים מצרפת בסיוע המחלקה הצרפתית בלהב 433 נחקרו בשבוע שעבר מספר ישראלים החשודים בעוקץ קריפטו ו"הנדסה חברתית", בשווי 16 מיליון אירו

מספר ישראלים החשודים בעבירות הלבנת הון והונאה בצרפת נחקרו בשבוע שעבר במשרדי להב 433, במסגרת חיקור דין שעשו רשויות צרפת בארץ, בסיוע משטרת ישראל (24 נובמבר).
החקירה מתבצעת במסגרת בקשה לעזרה משפטית בין מדינות ולצורך הכנת בקשת הסגרה. לארץ הגיעו שופטת חוקרת ומספר חוקרים צרפתים על מנת לחקור ישראלים החשודים בהלבנת הון בינלאומית.

לפי גורמים זרים, החקירה מבוצעת על ידי המשרד המרכזי לפשיעה פיננסית חמורה (OCRGDF), היא החלה באפריל 2019 עם מעצרו בפריז של גבר בן 32 כשברשותו 900 אלף אירו במזומן. "מהר מאוד הבנו שאנחנו מתמודדים עם מערכת של הלבנת הון והונאות שבוצעו על ידי כנופיה מאורגנת", אמרה נציבת המשרד, אן-סופי קולבואה.
לפי פרסום מצרפת, במסגרת חקירה שהחלה שם לפני שנתיים, נחשפה רשת עבריינית מתוחכמת המעורבת בהונאות מסוגים שונים, שהלבינה לפי החשד 16 מיליון אירו כספי עוקץ באמצעות העברות כספים בינלאומיות. לפי פרסום בצרפת, אחד מראשי הארגון או ה"מוח" הוא ד"א, אזרח ישראלי וצרפתי המתגורר בהרצליה, בשנות ה-40 לחייו אשר "מוכר היטב" לרשויות בצרפת.

ההונאות שביצעה לפי החשד הרשת העבריינית הן מסוג הנפוץ בצרפת ומכונה "הנדסה חברתית" או "עוקץ הפרזידנט". התרמית כוללת התחזות למנכ"ל תאגיד מוכר או ספקים – ומתן הוראה לעובדי התאגיד להעביר כסף לחשבון חדש כחלק מהתנהלות שוטפת או עבור עסקאות פיקטיביות. עוד עולה חשד כי הרשת עקצה כספים ממשקיעים באמצעות פלטפורמות השקעה פיקטיביות במטבעות קריפטו.
בצרפת פורסם כי על פי חומרי החקירה, אנשי קש של הרשת פתחו חברות קש בהונגריה ורומניה, וחשבונות בליטא אשר קלטו את כספי ההונאה. משם המשיך לפי החשד מסלול הכסף, אשר לצורך טשטושו הועבר לחשבונות באסיה.

לפי החשד, אנשי הרשת קיבלו בחזרה את הכספים, לאחר הלבנתם, באמצעות אנשי קשר בקהילה הסינית באזור פריז, העוסקים בחלפנות כספים בשיטת ה"חוואלות" (החלפת כספים בין מדינות מחוץ למערכת הבנקאית). על פי הפרסומים מצרפת, כאמור אחד המרכזיים ברשת אם לא המוח העיקרי הוא צרפתי אשר עלה לישראל. חוקרים צרפתים הגיעו בשבוע שעבר כדי לחקור אותו וכמה ממקורביו, בסיוע לוגיסטי של משטרת ישראל. בצרפת מתעתדים להגיש בהמשך בקשת הסגרה רשמית. נכון לעכשיו, החקירה טרם הסתיימה, וככל הידוע הנחקרים בישראל שוחררו בשלב זה בתנאים מגבילים.
לפני כשנה כבר פשטו חוקרים על ביתו של החשוד המרכזי בהרצליה, אז ייחסו לו חשד לעבירות של סחר בסמים. אז, ללא תוצאות בתחום הזה. הפעם הוא נחקר, נעצר ושוחרר בתנאים, וצרפת מתכוונת לבקש את הסגרתו.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות