"דינו של קצין בכיר אינו כדין חייל מהשורה"

שתף כתבה עם חברים

תא"ל מרדכי כהנא אגר ב"מחסן פרטי" נשק שלל, אמל"ח וציוד אזרחי בערבוביה. הפצ"ר החליט להעמידו לדין משמעתי. עו"ד אלון ארז סבור כי טר"ש היה נענש קשה הרבה יותר

תא"ל מרדכי כהנא 

מפקד מערך הגנת הגבולות וקצין האיסוף הקרבי הראשי לשעבר, תא"ל מרדכי כהנא, יעמוד לדין משמעתי בגין מספר עבירות של התנהגות שאינה הולמת, נטילת ציוד שלא כדין ואי-קיום הוראות המחייבות בצבא. כך החליט הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק.

תא"ל כהנא הושעה ולאחר מכן הודיע על פרישתו מהצבא בחודש אוקטובר, בעקבות חקירת מצ"ח בה עלו חשדות לכך שקיבל, החזיק ואגר לאורך תקופה ממושכת במכולה בבסיס צבאי, בערבוביה וללא דיווח, אמל"ח, ציוד צבאי וציוד אזרחי, בניגוד לנהלים ובאופן בלתי תקין. נהגו האישי של הקצין דיווח למשטרה הצבאית על המכולה, וגם דיווח עליו לכרמלה מנשה, שחשפה את הסיפור ברשת ב'.

במכולה נמצאו בין השאר רובה קלצ'ניקוב ואקדח, שנלקחו שלל. הקלצ'ניקוב נתפס ממחבל שכהנא נתקל בו בעזה. לפי פקודות הצבא, צריך לדווח על נשק שלל לגורמים בצבא, ולהעבירו או לטפל בו בדרך מוסדרת. יש מפקדים שתולים "שלל" מסוג זה על הקיר בלשכתם, לאחר קבלת אישור. אקדח שלל נוסף שנמצא במכולה של כהנא, קיבל לדבריו ב"ירושה" מקודמו בתפקיד שהחזיקו במגירה במשרד.

עוד נמצאו במכולה של כהנא תחמושת ואמצעי לחימה – מחסניות, כוונות ואמצעי ראיית לילה – חלקם שלל  מפעילות צבאית , חלקם ציוד השייך לצה"ל והוחזק על ידו גם כן ללא אישור וחלקם  ציוד פרטי. כן נמצאו פריטי לבוש כגון מעילי פליז, תיקים לחיילים ועוד ציוד אזרחי – שמקורם על פי חקירת מצ"ח בתרומות שקיבל הקצין מחברות וגורמים שונים באופן לא מוסדר. מדובר בין היתר בתרומות אזרחים שניתנו לאחר מבצע צוק איתן, ונראה שנשארו "עודפים" אצלו. המחסן הפרטי נדד עם הקצין מבסיס לבסיס. ממסקנות החקירה עולה כי כהנא "פעל באופן בלתי הולם בממשקים שקיים עם חברות אזרחיות", מעבר לעבירות החזקת האמל"ח בניגוד לפקודות הצבא ולאורך זמן רב.

נראה כי תא"ל כהנא עמד לפני פרישה בכל מקרה. הוא היה אמור לסיים את תפקידו בקיץ הקרוב, כתפקיד אחרון.

הסנגור, אל"מ רן כהן 

הפצ"ר קבע כי חומרת המעשים נובעת מהעובדה שבוצעו על ידי קצין ומפקד בכיר מאוד ומנוסה, אשר אמור לשמש בהתנהגותו דוגמה אישית ליישום קפדני של פקודות הצבא. עם זאת, קבע תא"ל אפק, כי במרבית הציוד לא נעשה שימוש פרטי מעבר לאחסונו, ולאור לקיחת האחריות ופרישת הקצין, הורה הפרקליט הצבאי הראשי על טיפול פיקודי והעמדתו של תא"ל כהנא לדין משמעתי.

אל"מ רן כהן, הסנגור הצבאי הראשי, וסגן אריאל חברון, שייצגו את הקצין, מסרו: "אנו מברכים על ההחלטה לסגור את תיק החקירה בצעדים משמעתיים בלבד. אנו משוכנעים שגם הליך זה, שבמהלכו ישמיע תא"ל כהנא את עמדתו המלאה, יסתיים באופן ראוי והולם. כבר בתחילת החקירה נטל תא"ל כהנא אחריות על הדברים ועל טעויות מסוימות שביצע, אך הובהר שלא היה בהם, חלילה, היבט פלילי כלשהו. תא"ל כהנא השלים שירות מפואר ורב פעלים של כמעט 30 שנים במערכי השדה והפיקוד. החלטתו לפרוש מצה"ל מעידה, כפי שעשה לאורך כל שירותו, על נטילת אחריות אישית".

עו"ד אלון ארז

"חייל היה נשפט למאסר"

עו"ד אלון ארז המייצג בהליכי מעצר והליכים פליליים, בין השאר במערכת המשפט הצבאית, סבור כי "חייל שהיה עושה אותם דברים, היה יושב חודשים רבים בכלא צבאי, אם לא למעלה מכך".

לדברי עו"ד ארז, לפי חוק השיפוט הצבאי שימוש בכלי נשק צבאיים שלא למטרות צבאיות נושא עונש של עד חמש שנות מאסר. כמו כן, לקצין יוחסו עבירות נוספות כמו הדחת הנהג, לכאורה, שלא לדווח על המכולה. "זה עוד תיק שמוסיף כוח למי שטוען שדינו של קצין בכיר אינו כדינו של חייל מן השורה", אומר עו"ד ארז. לדבריו, "אי אפשר להתעלם מכך שבכמה מקרים בשנתיים האחרונות, גם במקרה תא"ל בוכריס וגם במקרה ראש אכ"א לשעבר אלוףחגי טופולנסקי (שמחשבו נגנב), הדרגה הכריעה לא רק את שאלת העונש, אלא הכריעה גם את שאלת האפיק המשפטי אליו נותב התיק. מצד שני, כפי שנאמר, אי אפשר להתעלם מהעבר המפואר של הקצין, מתרומתו  ומהעובדה כי הוא נאלץ לסיים את שירותו הצבאי בטונים צורמים מעט, בשל תיק המצ"ח שנפתח נגדו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות