פשע תרבותי: מי הבא בתור של פוטין?

שתף כתבה עם חברים

סרט דוקו סנסציוני חושף את סיפור הרעלתו של אלכסיי נבלני, האופוזיציונר האפקטיבי ביותר נגד ולדימיר פוטין

נבלני. ראש בראש נגד פוטין (צילום: באדיבות 8HOT)

ב-17 אפריל 2003 נורה מחוץ לפתח ביתו במוסקבה סרגיי יושנקוב, פוליטיקאי שהנהיג את המפלגה הליברלית שמתנגדת לקרמלין;
ב-7 אוקטובר 2006 נורתה העיתונאית-אקטיביסטית הרוסיה אנה פוליטקובסקאיה בפתח ביתה במוסקבה.
ב-16 נובמבר 2006, הורעל ומת אלכסנדר ליטוויננקו בלונדון. ב-16 בנובמבר 2009 הוכה בכלא במוסקבה האופוזיציונר סרגיי מגניצקי, עד שנפח נשמתו.
ב-27 פברואר 2015 נורה בוריס נמצוב, בכיר האופוזיציה ברוסיה, ליד בניין הקרמלין במוסקה.
ב-14 מרץ 2018 הורעלו בסולסברי, אנגליה, סרגיי קריספל ובתו יוליה, אך נותרו בחיים.
ב-20 באוגוסט 2020 הורעל האופוזיציונר אלכסיי נבלני ואושפז במצב קשה בבית חולים באומסק, כשהוא סובל מתסמיני הרעלה חמורים, לאחר שדווח שחש ברע במהלך טיסה מטומסק בסיביר למוסקבה. בהמשך, בעקבות לחץ בינלאומי של בית הדין האירופי לזכויות אדם, הוטס נבלני לטיפול בבית החולים בברלין, כשהוא עדין בתרדמת עמוקה. ב-17 ינואר 2021, אחרי שעבר תהליך ריפוי יסודי, חזר נבלני לרוסיה, נעצר בשדה התעופה, ונשפט על עבירה זניחה מעברו, בגינה נגזרו עליו 3.5 שנים במושבת עונשין במחוז ולדימיר, 200 ק"מ מזרחית למוסקבה.

באמצעות שימוש בחומרי ארכיון נדירים, פלוס ראיונות שהעניק נבלני לפני מאסרו, נחשף סיפור עלייתו ונפילתו של האופוזיציונר המפורסם והאפקטיבי ביותר ברוסיה, שמאסרו הממושך במושבת עונשין, פותח צוהר לדיקטטורה חסרת מעצורים, הנשלטת על ידי ולדימיר פוטין 21 שנים רצוף, שלא בוחלת בשום אמצעי, כולל הקמת מעבדת רעל סודית, והפעלת יחידות חיסול סודיות, במטרה ל"הוריד" את מתנגדי המשטר הבולטים ביותר.

ה"אקדח המעשן" מגיע בסוף הסרט, כשנבלני חוקר, תחת זהות מזויפת, את אחד ממחסליו, שנחשף על ידי יחידת ביון בריטית. בהקלטה "מזמר" המחסל חופשי, ומסביר מדוע נכשל מבצע חיסולו של נבלני. פעם ראשונה בתולדות העבריינות, שרוצח מודה בפני הקורבן שניסה להרוג אותו.

מעבר לתגליות המרעישות הנחשפות בסרט, כולל חשיפת גז העצבים נוביצ'וק שהודבק לתחתוניו של נבלני, זהו סיפור מכונן ופותח ראש על אדם שסיכן את חירותו, משפחתו וחייו, כדי להילחם על צדק, שוויון, דמוקרטיה ומדינה בלי שחיתות. האם יצליח? נכון לרגע כתיבת שורות אלו התשובה שלילית. אבל, כידוע, שום דבר בעולם הזה הוא לא לנצח, וסופן של כל הדיקטטורות – כך לימדה אותנו ההיסטוריה – ידוע מראש. גם אם מועד נפילתן נותר בלתי ידוע.
"האיש שפוטין לא הצליח להרוג". שלישי, 19.10, 22:00, 8HOT ו-HOTVOD

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות