חומות בלי תקווה – הקרב על הערמונית של אסיר עולם

שתף כתבה עם חברים

אחרי שריצה 31 מתוך 33 שנות מאסר שריצה ללא חופשות, אסיר עולם שיושב על רצח מתמודד עם חשד למחלת הסרטן, אטימות שב"ס והמערכת הרפואית, ודחיית בקשתו לשחרור מוקדם. בקרוב בבית המשפט

אילוסטרציה: @macrovector מאתר freepik

אסיר עולם בן 70 אשר הורשע ברצח ועונשו נקצב ל-33 שנים, מתוכן ריצה 31 ונותרו פחות משנתיים לסיום מאסרו המלא, הגיש עתירה נגד ועדת השחרורים המיוחדת לאסירי עולם, המסרבת לקיים דיון חוזר בעניינו למרות ההידרדרות במצבו הרפואי.

נוכח חשש לגידול סרטני שהתגלה בבלוטת הערמונית שלו, האסיר יוצא ובא לבדיקות בבתי חולים, ומוחזק באגף הקשישים החולים בכלא מעשיהו. זה מספר חודשים שהוא גם צמוד לצנתר (קטטר) במשך כל שעות היום, מוגבל בתנועותיו וזקוק לסיוע בפעולות יומיומיות פשוטות.
השבוע נלקח האסיר לבית חולים אסף הרופא, לכאורה לצורך עריכת ביופסיה לצורך האבחון האם מדובר בגידול סרטני (24 אוקטובר). זאת בהמשך לסדרת בדיקות רפואיות מקדימות ונוספות בחודשים האחרונים. מתאמת האשפוזים בכלא מעשיהו הסבירה לו כי מדובר בהליך כירורגי קצר, אולם כאשר הגיע לבית החולים – האורולוג המומחה הסביר לו שההליך אחר מזה שהוסבר לו בבדיקות הקודמות ובבית הסוהר, וכי נוכח האבחון הוא צריך להיכנס לניתוח כריתת חלק מהערמונית באופן מיידי, מה שיצריך אשפוז של כשבוע.

האסיר היה המום. אף אחד לא הכין אותו לניתוח הזה ולא צייד אותו בחוות דעת חד-משמעית המאשרת גידול סרטני. במהלך דין ודברים עם האסיר, עבר הכירורג שוב על סדרת הבדיקות, ואז נוכח לדעת כי עבר זמן מבדיקת הסי.טי באזור הגידול, ולפיכך יש לבצע בדיקה מעודכנת וחוזרת בטרם כניסה לחדר הניתוח.
לאחר הסצנה בבית החולים הוא הוחזר לבית הסוהר מבולבל, "תלוי באוויר", מבלי שבוצעה לבסוף פרוצדורה רפואית כלשהי. כעת, האסיר שוב מחכה לקביעת תור לסי.טי, וגם לתור חדש לכירורג.

סדרת הבדיקות מורטת העצבים נמשכת מספר חודשים. חלק מהטרטורים, היעדר תיאום והדחיות בתהליך קשורים כנראה גם לבעיות במערכת הרפואה הציבורית, ולא רק בשב"ס, אך פרקליטיו של האסיר מתארים את "תרומת" שב"ס לעניין – בין היתר בכל הקשור לדחיית בדיקת סי.טי קודמת שתואמה, ונדחתה. זאת לטענתם, משום שבעיצומו של יום אשר כלל בדיקות נוספות, האסיר הוחזר מבית החולים לבית הסוהר עקב אי הקצאת סוהר מלווה לשעות שהייה נוספות עם האסיר בבית החולים.

על רקע הסיטואציה הרפואית המורכבת שהתפתחה בחודשים האחרונים, היזקקות האסיר לקטטר באופן קבוע והעברתו לאגף החולים בבית הסוהר מעשיהו, בולטת החלטת ועדת השחרורים מחודש אוגוסט האחרון, שדחתה את בקשת האסיר לקיים בעניינו דיון חוזר בשאלת השחרור ה"מוקדם" אחרי 31 שנות מאסר מתוך 33. הוועדה המיוחדת לאסירי עולם, בראשות השופטת בדימוס יהודית שיצר, דחתה בקשה קודמת של האסיר לפני שנה וחצי (מאי 2020), ושבה ודחתה את הבקשה החוזרת על הסף. בהחלטתה קבעה הוועדה כי האסיר "אינו משתלב בהליכי שיקום", ולכן אינו ראוי לשחרור מוקדם.

כלא מעשיהו (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מורכב ועייף
פרקליטיו של האסיר, עו"ד מוריה סימן טוב בנימין ועו"ד קובי דהן, טוענים בעתירה שהוגשה לבית משפט המחוזי מרכז, כי הוועדה התעלמה לחלוטין משינוי הנסיבות הקיים מאז דחיית בקשתו הקודמת של האסיר לקיצור עונשו, לפני שנה.
לפי הדוח הסוציאלי המעודכן שהוגש בחודש יולי לוועדה, האסיר עבר מבית הסוהר רימונים לאגף אסירי עבודה במעשיהו, על מנת להשתלב בתעסוקה ובהליכי שיקום. אלא שאז, לפי דו"ח העו"סית במעשיהו, "עלה מדיווחי גורמי הרפואה, כי בשבועות האחרונים חלה הרעה במצבו הרפואי". לפי הדוח, האסיר "ממתין לניתוח ומצפה לחזרה לתפקוד מלא אחריו. בשל מצבו הרפואי, הועבר באופן זמני לאגף קשישים. התנהגותו חיובית וללא עבירות משמעת משנת 2013. מוסר בדיקות שתן נקיות ללא שרידי סם. נמצא בקשר מעקבי עם עו"ס, משתף פעולה בשיחות. ההתרשמות מאדם מורכב, אשר עייף ממאסרו הממושך ומעוניין לשקם את חייו".

בעתירה נטען כי הוועדה בראשות השופטת שיצר לא התייחסה בהחלטתה כלל למצב הרפואי, ויתכן כי לא קיבלה דיווח מלא עליו. הפרקליטות כהרגלה, הצטיינה בהצגת מידעים מודיעיניים שליליים על התנהלות האסיר, בהרחבה.
הוועדה אמנם דחתה את המידעים בנימוק ש"אינם משמעותיים דיים", אולם מצד שני חרצה כי "האסיר לא הרים את הנטל" להוכיח כי הוא ראוי לשחרור – "בהיעדר טיפול". השופטת שיצר נימקה שמאז הוועדה הקודמת ב-2020, "האסיר לא השתתף בקבוצות טיפוליות נוספות… אנו מפנים את תשומת ליבו של האסיר לכך שאם ברצונו לקדם את עניין שחרורו, עליו להירתם בצורה רצינית ומעמיקה לטיפול".

בעתירה לבית המשפט המחוזי כנגד הוועדה, טוענים עורכי הדין סימן טוב-בנימין ודהן כי הוועדה התעלמה משורת נתונים המבססים שינוי נסיבות חד, ולא רק במצב הרפואי בלבד: "בחודשים האחרונים הגדרת האסיר כסג"ב (בסיכון גבוה לבריחה) הוסרה. הוסרו המידעים המודיעיניים בעניינו, ולא נרשמו לחובת העותר רישומים שליליים או עבירות נוספות".
"החלטת המשיבה לוקה בשרירותיות וחוסר סבירות", מוסיפים וטוענים עורכי דינו של האסיר. "מאז הוועדה הקודמת (2020) העותר ביקש לשלבו בתוכנית שיקום. לאור התפשטות נגיף הקורונה, שילובו לא היה אפשרי. לאחר שהועבר מבית סוהר רימונים למעשיהו, לא נמצאה לו תוכנית המתאימה לצרכיו הרפואיים. בהודעות העדכון (של העו"ס) ניכרת התייחסות לשינוי בעמדותיו של העותר, ולעובדה כי נוכח מצבו הרפואי טרם הוחלט מהי התכנית המתאימה עבורו. העותר אינו מסרב להשתלב בתכנית שיקום – אלא, לא נמצאה כזו שתותאם לצרכיו עד כה".

"התנהגותו הכללית טובה. המשיבה לא התייחסה לעובדה כי העותר הועבר לאגף חולים ומחובר לצנתר (קטטר), נוכח החשש לגידול סרטני, דבר המונע ממנו מלהשתלב בתכנית שיקום בין כתלי בית הסוהר", ציינו עורכי הדין. "הוועדה לא התייחסה אף לתכנית שיקום פרטית (באמצעות עו"ס מורן דוידיאן) שהציג העותר, אשר נותרו לו שנתיים בלבד עד מועד שחרורו המקורי, מתוך 33 שנים שנגזרו עליו. נוכח המצב הרפואי, יש קושי להכריז על 'מסוכנותו'. גופו חלש ביותר, והוא בקושי מסוגל לנוע. המצב הנוכחי יביא לכדי כך שלבסוף ישוחרר ללא שיקום (סוציאלי-נפשי) כלל".

עורכי הדין מוריה סימן טוב בנימין וקובי דהן

מדברים אל הקיר
לדברי עו"ד סימן טוב-בנימין, המקרה מבית החולים אסף הרופא מראה עד כמה שחרורו של האסיר מתבקש. "קביעת הניתוח ודחייתו הוסיף על הבלבול שלו ועל אי הוודאות. האסיר מרגיש שהוא לא מקבל את הטיפול הרפואי הנאות, יש סחבת אינסופית. גם אנחנו, כעורכי הדין שלו, מרגישים לפעמים כמי שמדברים אל הקיר. הוא בן 70, בקושי עומד על הרגליים. יכול להיות שהוא מעורר אנטגוניזם בשב"ס, משום שהוא עומד על זכויותיו ומרבה בעתירות. כשאושפז בבית חולים בהזדמנויות קודמות, עתר נגד כבילת שתי רגליו למיטה".

העתירה נגד ועדת השחרורים נקבעה לחודש נובמבר.
משב"ס נמסר בתגובה: "מדובר באסיר פלילי אשר סובל מבעיה כירורגית ונמצא במעקב תדיר – הן של צוות המרפאה והן של גורמי הטיפול בקהילה. האסיר יוצא לבדיקות עיתיות על פי זימון. לבדיקה המצוינת בכתבה יצא על פי זימון ובמהלכה החליט הכירורג על ביצוע הניתוח. מכאן שהמלצות לניתוח ואשפוזו לצורך זה היו בהחלטת הרופא המומחה ועליו חלה החובה לתת במקום הסבר לאסיר. יחד עם זאת, במידה והאסיר מעוניין במידע נוסף, יוכל לפנות לצוות מרפאת היחידה. להדגיש כי דחיות של בדיקות נעשות על ידי בית החולים ואינן יזומות על ידנו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות