תאונת העבודה הקטלנית של "החייל" בדרך לחיסול מפקד כלא אשל

שתף כתבה עם חברים

בלשים של ימ"ר נגב התחזו לשליחים של אסיר העולם אדם איטל והפלילו את "החייל" הנוסף ירדן אסייג, נגדו הוגש כתב אישום

נהרג מהפיצוץ. סרגיי שיימן (פייסבוק)

בלילה שבין ה-11 ל-12 בנובמבר נשמע קול פיצוץ ברחוב יהודה שטיינברג בבאר שבע. כוחות מד"א ומשטרה שהוזעקו למקום איתרו צעיר בן 32 מבאר שבע כשהוא סובל מפגיעה קשה ומחוסר הכרה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לצעיר טיפול רפואי ולאחר ניסיונות החייאה נאלצו לקבוע את מותו. התברר כי מדובר בצעיר בשם סרגיי שיימן.
ממצאים בזירה העלו חשד אצל חוקרי המשטרה, לפיו שיימן התכוון לזרוק את הרימון לעבר ביתו של מפקד כלא אשל המתגורר בסמוך. בתום הערכת מצב שערך במקום סגן מפקד משטרת מרחב נגב, ניצב משנה אייל אזולאי, החקירה הוטלה על היחידה המרכזית של המרחב.

עם התקדמותה של החקירה עלה החשד כי מלבד שיימן היה עם החשוד אדם נוסף – ירדן אסייג (24) מבאר שבע. במשטרה חשדו כי אסייג ושיימן נשלחו על ידי אדם אחר לזרוק את הרימון על בית מפקד הכלא, והעריכו כי מדובר באסיר העולם אדם איטל (39).

איטל מרצה ארבעה מאסרי עולם בלתי קצובים ו-15 שנות מאסר על רצח הנערים איתן אזימאילוב ורולסאן קובייב בפיצוצייה בבאר שבע, וניסיון רצח נוסף של חברם שהפך לנכה. כמו כן הוא הורשע בחיסולם של שני עבריינים בדואיים בבאר שבע.

כדי לנסות ולאמת את החשדות, חוקרי הימ"ר ביצעו פעולות חקירה גלויות וסמויות, שכללו גם תרגילי חקירה מתוחכמים. כך למשל, לאתר "פוסטה" נודע כי השוטרים יצרו קשר עם אסייג והציגו את עצמם כעבריינים מטעמו של איטל. הם קבעו להיפגש איתו, ביקשו ממנו לקחת אותם לביתו של מפקד הכלא ולהסביר להם מה ניתן לעשות נגד הקצין הבכיר ובאיזה אמצעים ניתן לפגוע בו.
החוקרים חששו כי במידה וייווצר קשר בין איטל לבין אסייג התרגיל שלהם ייהרס. ככל הנראה, זו היתה הסיבה לכך שבסוף חודש נובמבר "נשלף" איטל במפתיע מתאו בכלא השרון והועבר לבית המעצר "ניצן", מבלי שנמסרו לו פרטים לגבי סיבת המעבר.
יממה לאחר מכן נשלח לאחת מעורכי דינו, עו"ד שני מורן, מכתב בו עדכן שב"ס על מניעת ביקורים וטלפונים, כולל עם עורכי דינו. במכתב של שב"ס נכתב: "על סמך מידע שהובא בפני נציבת בתי הסוהר, קיים חשד ממשי, כי קיום מפגש וקשר טלפוני עם האסיר אדם איטל, עולה לכדי העילות המנויות לפקודת בתי הסוהר, ובפרט עולה חשד ממשי, כי יהיה בכך לאפשר ביצוע עבירה המסכנת את ביטחונו של אדם, את ביטחון הציבור, או את בטחון בית הסוהר".
חלפה עוד יממה, ואסייג נעצר. מלבדו נעצרה גם דניאל איטל, אשתו של אדם, בחשד היתה זו שחיברה שיחות טלפון בין בעלה לבין חשודים בפרשה.

תרגיל חקירה. ירדן אסייג (פייסבוק)

video
מלבד אסייג, המשטרה עצרה את יהודה הוד (26) מבני עייש. מעצרם של השניים הוארך מעת לעת, עד שב-19 בדצמבר החליטו החוקרים לעצור גם את איטל עצמו, וגם את אשתו, דניאל איטל, בחשד שקישרה בשיחות טלפון בין בעלה לבין חשודים אחרים.

בהקשר זה אפשר לציין, כי לאתר "פוסטה" נודע שבידי החוקרים ככל הנראה הקלטות שיחות בהן מבקש איטל מאסייג למצוא עורך דין כדי שיכתוב מכתב ויגיש תביעה נגד מפקד כלא באר שבע, ובשל כך הם צריכים את כתובת ביתו.

במהלך הדיונים בבית המשפט, המשטרה ייחסה לחשודים, כל אחד על פי חלקו, עבירות ניסיון רצח, ניסיון לחבול בחומר נפיץ, קשירת קשר לפשע ועוד. בשלב מסוים שוחררה אשתו של איטל, אבל החוקרים הוסיפו לחקור חשדות לפיהם מעבר לרימון שיועד לפגוע בבית מפקד הכלא – החשודים תכננו להטמין גם מטעני חבלה. זאת מפני שלפי החשד, אסייג, שיימן ואחרים, ביצעו פעולות הכנה וסיורי שטח סמוך לבית.
כל אותה עת, החשודים שיוצגו על ידי עורכי הדין אליז קסנטיני, מוטי אזולאי, רפי ליטן וגיא זהבי, הכחישו את המיוחס להם.

אבל התפתחות נוספת חלה בחקירה לאחר שלתאו של אסייג הוכנס מדובב, ולטענת המשטרה והפרקליטות – אסייג מסר לו פרטים מפלילים. הראיה המכריעה הזו, כמו גם ראיות נוספות, הובילו את הפרקליטות להגיש אתמול הצהרת תובע נגד אסייג (29 דצמבר).

אדם איטל (צילום מסך ערוץ 12)

כתב האישום
כאמור וכמובטח בהצהרת התובע, היום הוגש כתב האישום נגד אסייג, המייחס לו עבירות נשיאה והובלה של נשק, חבלה בכוונה מחמירה, היזק בחומר נפיץ, הפרת הוראה חוקית ושיבוש מהלכי משפט.
לפי כתב האישום שהוגש באמצעות עו"ד נועה שוקר, בהיותו נתון בתנאים מגבילים של מעצר בית מלא (למעט שעות התאווררות בליווי אחד מהמפקחים), הנאשם סיכם עם שיימן, להם היתה היכרות מוקדמת, לפגוע במפקד כלא אשל.
נטען כי במסגרת התוכנית ולשם קידומה, ב-12 בנובמבר בערך בחצות, תוך הפרת מעצר הבית, אסייג ושיימן הגיעו סמוך לביתו של מפקד הכלא בבאר שבע, כשהם נושאים ומובילים רימון יד (מס' 26 נפיץ/רסס) "אשר בכוחו להמית אדם בעת התפוצצותו, בלא רשות על פי דין להחזקתו".
לפי הפרקליטות, שיימן התקרב אל הבית בעוד שאסייג המתין לו בסמוך בכדי שיוכל למלטו לאחר השלמת התוכנית. נטען כי סרגיי אחז את הרימון בידו הימנית, ושלף את הנצרה במטרה לזרוק את הרימון לעבר הבית, אך הרימון התפוצץ בידו.
כתוצאה מפיצוץ הרימון נקטעה כף ידו של שיימן ונגרמו לו עשרות פציעות בפלג גופו העליון ובראשו, שגרמו למותו. נגרם נזק גם לרכבים שחנו באזור, וגם לגדר בית סמוך.
הפרקליטות מוסיפה וטוענת כי לאחר מכן זרק אסייג את הטלפון הנייד של שיימן במטרה להעלימו.
תיק החקירה נגד אסייג כולל כמובן את ההודאה שלו בפני המדובב המשטרתי, האזנות סתר מהן ניתן ללמוד כי ניסה לאתר את כתובת מפקד הכלא מול חוקר פרטי, איכון שלו בזירה וראיות נוספות.
מלבד כתב האישום הוגשה נגדו בקשה למעצר עד תום ההליכים, ממנה עולה כאמור – כי ביצע את המיוחס לו תוך הפרת תנאים מגבילים בתיק אחר, שבו הוא מואשם בסחר בסמים.

תגובות
סנגורו של אסייג, עו"ד זהבי, מסר בתגובה: "מרשי נחקר בעבירות חמורות מאוד וטען כל הדרך שאין כל קשר בין החשדות לבינו. בסופו של יום כתב האישום שהוגש היום מתאר מסכת עובדתית שבינה לבין מרשי אין קשר למעט הכרות עם אחר. אנו נקבל את מלוא חומר הראיות, נבחן אותו ונטען טענותינו בבית המשפט".
עו"ד קסנטיני שייצגה את אדם איטל מסרה בתגובה: "מרשי אומנם נעצר בגין חשדות קשים והוחזק עד כה כחודש ימים בתנאים קשים ובלתי אנושיים. כפי שכבר אמרתי בתחילת הפרשה, מרשי הכחיש ומכחיש כל קשר למיוחס לו. טענות אלה באו לידי ביטוי בהחלטת היחידה החוקרת שלא להמשיך את ההליך בעניינו וסופו של דבר היחידה החוקרת החליטה שלא להגיש נגדו כתב אישום".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות