המלחמה על הבית – מחאת הפרקליטים הבכירים

שתף כתבה עם חברים

בסיום כינוס חירום של עשרות עורכי דין מהבכירים במשק שאירח עו"ד אלי זהר כנגד יוזמות החקיקה של נתניהו נגד בג"צ והיועץ המשפטי לממשלה, סירב ציון אמיר ללחוץ את ידו המושטת של עו"ד אבי חימי * אמיר גם מסרב להתבטא נגד נתניהו, חימי לא שותק

משרד גולדפרב-זליגמן מארח מחאה ציבורית חדשה

משרד עורכי הדין, גולדפרב-זליגמן, בראשותם של עורכי הדין אלי זהר וצביקה בר נתן, אירח כינוס חירום בהשתתפות עשרות עורכי דין מהמשרדים המובילים בארץ אשר מתנגדים ליוזמות החקיקה שמתכננים בממשלה החדשה של בנימין נתניהו, אם תקום.

בסיום הכינוס ניסה הצלם של עיתון "גלובס", שלומי יוסף, לתעד צילום לחיצת ידיים משותף של יו"ר הלשכה, עו"ד אבי חימי, עם יריבו בבחירות הקרובות, עו"ד ציון אמיר. חימי התרצה מיד והושיט את ידו, אבל אמיר סירב בתוקף, מיהר לנתק מגע ועזב את המשרדים.

הסצינה הזו מבטאת את הבוז שאמיר מפגין כלפי חימי לכל אורך הקמפיין, כמו למשל בכתבה טלוויזיונית מהשבוע שעבר בה הוא טען כי אנשי חימי מעולם לא פתחו ספר.

אבל דווקא בכתבה הזו אשר שודרה במגרש הביתי של אמיר, חדשות 12, הוא מעד פעמיים. פעם אחת על רקע האמירה האומללה בנושא הרגלי הקריאה של עורכי הדין במחנה חימי, ופעם שנייה כאשר טען כי הוא מעולם לא תמך באפי נוה, בעוד שהכתב יוסי מזרחי הקרין אמירות נלהבות של אמיר קורא לעורכי הדין להצביע עבור אפי נוה.

גם את כינוס החירום במשרד זליגמן גולדפרב ניסה אמיר למשוך לכיוון הזה, אולם לא לשם כך אירח אותם בעל הבית, עו"ד אלי זהר, שבשידור רדיו הבוקר בגל"צ הזהיר, "אנחנו נלחמים על הבית, בית המשפט, והבית שלנו בסכנה".

עו"ד אלי זהר מודאג, עו"ד אבי חימי לא רגוע

הכל דיבורים

בשבוע האחרון עו"ד חימי התבטא בפומבי מספר פעמים, בכנס רשמי של הלשכה ובראיונות לתקשורת, נגד היוזמות הפוליטיות "החדשות" לצמצום כוחו של בית המשפט העליון. לעומתו, עו"ד אמיר העדיף להימנע מהצהרות יזומות בנושא המסעיר את המערכת הפוליטית והמשפטית.

חימי חזר על הדברים גם בפורום הזה: "ללשכת עורכי הדין יש תפקיד מהותי בשמירה על שלטון החוק ומערכת המשפט… אין פה עניין של ימין ושמאל, מייסדי המדינה הקימו מדינה דמוקרטית עם איזון בין הרשויות. אני לא אומר שלא צריך לדון בסמכויות, אבל לא בהקשר פוליטי ולא במהלך משא ומתן קואליציוני, זה הזמן גם לאחדות בלשכת עורכי הדין", אמר חימי בסגנון הסנטימנטלי המוכר היטב שלו.

"להזכירכם, המועמד שהצעתי לוועדה לבחירת שופטים הוא כבוד השופט יורם דנציגר, וחטפתי מתקפות חסרות רסן רק משום שסברתי כי ראוי לחזק את הוועדה על ידי מיטב האנשים ולא על ידי פוליטיקאים. דווקא מכם ציפיתי לתמיכה בסוגייה הזו", אמר חימי והפנה את הדברים הישר לראשי המשרדים הגדולים שנכחו בחדר הישיבות הגדול.

עו"ד ציון אמיר (יח"צ פייסבוק)

עו"ד ציון אמיר, שביקר את חימי על הבחירה בדנציגר, לא התכוון מלכתחילה להשתתף בכינוס, למרות הפרופיל התקשורתי הגבוה, יחסית. אבל, כאשר הוא שמע כי עו"ד חימי מגיע לכינוס כדי לשאת דברים, האיצו בו אנשיו, ובראשם המועמד שלו לראשות מחוז תל אביב, עו"ד עמית בכר, להגיע לאירוע כדי לא להפקיר את הזירה ליריב.

כך, אמיר הגיע לביקור קצר של מספר דקות, ואת דבריו הקדיש בעיקר לביקורת על פעילות הלשכה בראשות חימי, יותר מאשר לאמירות נחרצות לגופה של הסכנה האורבת למערכת המשפט.

"דווקא ההתכנסות הזאת, ביוזמת עורכי דין פרטיים, מבטאת הבעת חוסר אמון מוחלט בתפקודה של לשכת עורכי הדין, ביכולתה למלא את תפקידה ולבטא עמדה בנושאים שעומדים על סדר היום. לשכה בהנהגתי תוביל עמדה ברורה ונחרצת, כפי שהמחוקק הטיל עליה", אמר אמיר.

בראיון שנתן עו"ד אמיר לאתר "וואלה" הוא הבטיח להשמיע קול נגד יוזמות הממשלה שבדרך, אבל לא קיים, כך לפחות כתב המראיין שלו, דניאל דולב: "אמיר מבטיח להשמיע עמדות ברורות בנוגע לסוגיות שנוגעות למערכת המשפט, אך כאשר הוא נשאל מהן אותן עמדות, קשה לחלץ ממנו אמירה ברורה". בהמשך לכך אפשר לציין, כי אמיר לא התייחס לנושא המדובר גם בפרסומים היומיים בעמוד הפייסבוק שלו.

המארח, עו"ד זהר, כינה כאמור את המאבק נגד יוזמות נתניהו, סמוטריץ ויריב לוין, "קרב על הבית". בראיון לרזי ברקאי סיפר זהר כי רק אתמול (ראשון, 19 מאי), אמיר התארח במשרדו ונשא דברים לקידום הבחירה שלו בפני עשרות עובדי המשרד. בתשובה לשאלת ברקאי אמר עו"ד זהר כי הוא "לא יודע מדוע ציון אמיר שותק בנוגע לנושא שעל סדר היום… אבל מקריאת שפת הגוף שלו ובין השורות נראה לי שהוא מעודד את פעילות עורכי הדין בתחום הזה".

בין המשתתפים אשר נטלו חלק פעיל בכינוס החירום שהפיקה מחלקת התקשורת במשרד גולדפרב זליגמן, בראשות עו"ד צפנת דרורי, היו עו"ד דוד תדמור, עו"ד רלי לשם, עו"ד דורי קלגסבלד, עו"ד איתן מעוז, עו"ד אלקס הרטמן, עו"ד גיא גיסין, עו"ד גיורא ארדינסט, עו"ד שחר בן מאיר, ועוד רבים.

עו"ד עמית בכר (יח"צ פייסבוק)

דיאלוג עם השלטון

העמימות של עו"ד אמיר וזהירותו המופלגת ביחס לסוגייה הרגישה בכל הקשור ליחסים עם משרד ראש הממשלה ושרי המשפטים שבדרך, מנוגדת להצהרות הרשמיות שמפזר מועמדו למחוז תל אביב, עו"ד עמית בכר, נגד היוזמות לפגוע בסמכויות בית המשפט. עו"ד בכר, שפרש רק לאחרונה מתפקידו כתובע בכיר במחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה (תובע בתיקי דנקנר), אמר ל"פוסטה" לאחר הכינוס: "כל מהות ההתמודדות שלי בלשכה היא מאבק למען עצמאות בית המשפט. אף אחד לא יכול לשתוק כשמאיימים לרסק את הדמוקרטיה ולפגוע בבית המשפט העליון כפוסק האחרון בענייני חוק".

בכר מזכיר כי מספר 2 ברשימה שלו למחוז תל אביב הוא עו"ד נדב ויסמן, שותף במשרד האזרחי מיתר ליקוורניק אשר גוייס למילואים בפרקליטות הצבאית כתובע במשפט אלאור אזריה. לדברי בכר, "הדעות של ציון אמיר בעניין ברורות מאוד והוא מבטא אותן", אבל הוא גם מסביר למעשה מדוע הוא מסתיר אותן, "בסוף היום צריך לקיים דיאלוג עם הצד השני, עם הליכוד ומפלגות הקואליציה, ובענין הזה אני יכול להבין את הזהירות והממלכתיות שלו".

בכר מציין, כי "בהנהגת הלשכה תחת אפי נוה הלכו עם איילת שקד ואנשים שרצו לרסק את מערכת המשפט", אלא שהארכיון מעיד כי רק לפני שנתיים שמו של ציון אמיר נכלל ברשימה של אפי נוה לבית משפט העליון, ואחרי בחירתם של השופטים מטעם שקד, אלכס שטיין ועופר גרוסקופף, הוא אף התבטא כי "מדובר במועמדים מצויינים".

עו"ד דוד פורר (יח"צ פייסבוק)

עו"ד דוד פורר, מועמדו של חימי לראשות מחוז תל אביב, גם הוא יוצא פרקליטות המדינה (המחלקה הפיסקאלית), וכיום שותף במשרד הגדול גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג שנהב (GKH) פירסם קודם לכינוס גילוי דעת תחת הכותרת "הגנה על מערכת המשפט".

פורר כתב: "אני תומך במערכת משפט חזקה ועצמאית אשר תמשיך לקדם את ערכי שלטון החוק והדמוקרטיה, ואת ההגנה על זכויות הפרט. אני מתנגד לכל שיסוי והסתה אשר מכוונים כנגד שופטי בית משפט העליון ומערכת המשפט כולה… הסיכוי לעשות מהלך ציבורי הוא באמצעות ריכוז הכוח בלשכה.. ועו"ד חימי הוכיח במעשים ולא בדיבורים שהאג'נדה שלו היא לחזק את מערכת המשפט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות