תקדים עבד-אל-קאדר: גם האח השני ייצא לחופשות

שתף כתבה עם חברים

פחות מחצי שנה לאחר שהורה לשב"ס לשלב בסבב החופשות את חאמזי עבד-אל-קאדר, בית המשפט קבע כי גם חאדר עבד-אל-קאדר, שהורשע עם אחיו במעורבות בחטיפת והריגת ואסים סלאמה מארגון חרירי, ייצא לחופשות

 

abdel kader hader
חאדר עבד-אל-קאדר

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, מיכל ברנט, הורתה (29.1), חרף התנגדות המדינה, לשירות בתי הסוהר לשלב בסבב חופשות את האסיר חאדר עבד-אל-קאדר, המרצה 10.5 שנות מאסר על מעורבותו בחטיפתו ובהריגתו של ואסים סלאמה בשנת 2007.

מדובר בהחלטה נדירה של בית המשפט, לנוכח העובדה שעבד-אל-קאדר מסווג בקטגוריה א', שאינה מאפשרת יציאת אסירים לחופשות. החלטה זו התקבלה בניגוד לעמדת שב"ס והמשטרה, ופחות משנה לאחר שבית המשפט הורה לשב"ס לשלב בסבב חופשות את חמזי עבד-אל-קאדר, אחיו של חאדר.

האחים החלו לרצות את מאסרם בשנת 2008, לאחר שהורשעו כאמור במעורבות בחטיפתו ובהריגתו של סלאמה, שהיה מזוהה עם משפחת חרירי. חמזי הורשע בחטיפה והריגה ונידון ל-13 שנוות מאסר. חאדר, שהורשע בקשירת קשר ובחטיפה, אמור להשתחרר ממאסר בכלא מעשיהו בסוף חודש דצמבר 2018.

לנוכח המידע המודיעיני בעניינם, השניים סווגו בקטגוריה א', שהגבילה כמעט לחלוטין את האפשרות לשלב אותם בסבב חופשות. אולם, באוגוסט אשתקד, למרות התנגדות נחרצת של גורמי המודיעין, בית המשפט קיבל עתירה שהגישה הסנגורית של האחים, עו"ד אתנה אדרי, והורה לשלב את חמזי בחופשות, אליהן הוא יוצא עד היום.

abdel kader hamzi
חמזי עבד-אל-קאדר

 

בעקבות שילובו של חמזי בסבב החופשות, עו"ד אדרי הגישה עתירה נוספת, הפעם בעניינו של חאדר. היא ביקשה לשלב גם אותו בחופשות, אחרי שריצה כבר שמונה שנות מאסר. בעתירה טענה עו"ד אדרי כי חאדר עבר הליך שיקומי, שימש כאסיר עבודה במפעלים, השתלב במפעל החינוך של שב"ס וגם בקורסים רבים. לדבריה, התנהגותו בכל תקופת מאסרו היתה חיובית. כמו כן טענה עו"ד אדרי כי אפילו גורמי הטיפול והמשטרה הסירו את התנגדותם ליציאתו של חאדר לחופשות, לנוכח סולחה עם משפחת חרירי, אולם למרות זאת – באוגוסט אשתקד שונה סיווגו של חאדר שוב לקטגוריה א', ובהמשך פעמיים נוספות מקטגוריה א' ל-ב' ובחזרה.

המדינה התנגדה כאמור לשילובו של חאדר בחופשות, והפעם בנחרצות רבה יותר (בהשוואה לעניינו של חמזי). היא הציגה לבית המשפט שתי ידיעות מודיעיניות עדכניות כביכול, משנת 2016. המשטרה הציגה התנגדות משלה, תוך שהיא מתבססת על דוח סודי שהוצג לשופטת, ללא קשר להסכם הסולחה עליו דובר.

shofetet brant michal
השופטת מיכל ברנט

כמו כן, ממסמך של אגף המודיעין בשב"ס, שהוצג לשופטת ברנט, עלה כי מבדיקה של גורמי השטח – הסכם הסולחה בין משפחת חרירי לעבד-אל-קאדר שריר וקיים, ולא ידוע על סכסוך או יריבות עדכנית בין המשפחות. זאת ועוד, התנגדות המשטרה לא היתה נעוצה בסכסוך זה בלבד, אלא במכלול המידע הקיים לגבי חאדר, "לרבות סכסוכים הנובעים משיוכו הארגוני".

כשבועיים לאחר שהוצגו בפניה טענות הצדדים והמסמכים הנלווים, החליטה כאמור השופטת להורות על יציאתו של חאדר לחופשות. בהחלטתה ציינה: "עיינתי במידע המודיעיני שנאסף בשב"ס בעניינו של העותר, מתמקד ברובו בסכסוכים הנובעים מהשתייכותו הארגונית, וכן מתייחס לכוונות פגיעה ולקשר עם עבריינים מחוץ לכותלי הכלא. מדובר במידע רציף החל משנת 2009 ועד 2014. מאז ועד שלהי שנת 2016 לא נתקבל כל מידע בעניינו".

od edri atena new 150
עו"ד אתנה אדרי

לדברי השופטת, בשלהי 2016 נתקבלו אמנם שתי ידיעות מודיעיניות, אולם אחת מהן אינה רלוונטית אליו. לגבי הידיעה השנייה ציינה השופטת, כי בחוות הדעת נכתב שיתכן ומדובר ב"מידע מגמתי", ולפיכך היא ביקשה שגורמי המודיעין יבדקו את הידיעה בשנית. לדבריה, הוגשה לעיונה חוות דעת מעודכנת, ממנה עלה כי גם הידיעה השנייה אינה רלוונטית עוד. "בנסיבות אלה, ובהיעדר בסיס לאבחנה בין העותר לאחיו, אני מורה על הוצאת העותר לחופשה, בתנאים מגבילים אשר ימנעו כל מגע בין העותר לבין בני המשפחה היריבה", קבעה השופטת.

החלטת השופטת אמורה להתבצע ככל הנראה כבר בימים הקרובים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות