תזכיר חוק מעגן סמכויות המעצר של משמר בית המשפט

שתף כתבה עם חברים

חוק שמקדם משרד המשפטים יגדיר בפירוט את סמכויות המאבטחים של משמר בתי המשפט ויסמיך אותם למשל להחזיק בעצורים עד שש שעות

mishmar batei mishpat - hanenu 
 מאבטחי משמר בתי המשפט. צילום: ארגון חננו להגנה משפטית (לחצו לאתר)

משרד המשפטים הפיץ היום (23.9) תזכיר לתיקון חוק בתי המשפט, שאמור לעגן לראשונה בחקיקה ראשית את מעמדו של משמר בתי המשפט. המשמר, המונה כיום 750 מאבטחים ומאבטחות, יוגדר כגוף האחראי על שמירת הסדר הציבורי והבטחון בבתי המשפט, כמו גם על אבטחת שופטים, רשמים ועובדי בתי המשפט, לרבות בביתם כאשר הם מאוימים.

משמר בתי המשפט הוקם בשנת 1995 וקיבל לידיו את תפקידי המשטרה ואת סמכויותיה בבית המשפט ובסביבותיו. עד לאותה שנה הופקדה האבטחה והשמירה על הסדר בבתי המשפט בידי משטרת ישראל. מאז הקמתו ועד כה, פעל המשמר מכוח הסמכה שניתנה בצו של שר המשטרה. במשרד המשפטים מסבירים כי התרחבות המשמר, חשיבות תפקידיו וטיב הסמכויות המוקנות לו, העלו את הצורך בעיגון פעילותו בחקיקה ראשית, תוך התבססות על המודל הקיים ומבלי לגרוע מסמכותה הכללית של המשטרה להנחות אותו.

מאבטחי המשמר הם עובדי מדינה, המקבלים אימון והכשרה להגנה על שופטים ולשמירה על הבטחון בבתי המשפט, ובכלל זה מניעת הפרות סדר והתפרעויות. תזכיר החוק מציע לתת להם שורה של סמכויות וביניהן סמכות חיפוש על גופו של אדם, סמכות תפיסת חפצים, סמכות מניעת כניסה לבתי המשפט והוצאה מהם, סמכויות עיכוב ובנסיבות מסוימות, כגון נשיאת נשק, חשד לפגיעה בביטחון הציבור או חשש לשיבוש הליכי משפט – אף סמכויות מעצר של אדם. במקרים שבהם יוציא בית המשפט צו מעצר או יורה על מאסר מיידי, יורשה משמר בית המשפט להחזיק באנשים עד שש שעות לפני מסירתם לידי שוטר או סוהר.

מאחר שבסמכויות אלו יש פגיעה בזכויות יסוד, אומרים במשרד המשפטים כי עיגונן בחקיקה הוא הכרחי. סל הסמכויות הרחב נועד לאפשר את התנהלותו של המשמר באופן שיצריך מינימום של מעורבות משטרתית. את העבודה על תזכיר החוק ריכזה עו"ד גבי פיסמן ממשרד המשפטים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות