מחשב לכל נאשם

שתף כתבה עם חברים

אחרי שהשופט נויטל המליץ לספק לנאשמי 512 חדרי עיון ממוחשבים, שופט בדרום קבע שעל שב"ס לאפשר לאילן בן שטרית ללמוד את חומר הראיות באמצעות מחשב, ולפחות שמונה שעות ביממה

Computer Prison 
 מאחורי מחשב ובריח (איור: אתר של אסיר שהפך לכומר)

אחרי הדיון שהתקיים ב-16 בספטמבר בבית משפט מחוזי בתל אביב, דומה היה כי נפל דבר ונאשמי פרשה 512 יוכלו להתחיל ללמוד את כמויות הענק של חומר הראיות נגדם. ראש הרכב השופטים, השופט גלעד נויטל, אימץ באותו היום רעיון שהעלה הנאשם מאיר אברג'ל, והמליץ לשב"ס לרכז את נאשמי הפרשה במתקן כליאה אחד במרכז הארץ, ולהכשיר עבורה חדרי עיון ממוחשבים, כדי שיוכלו ללמוד את חומרי הראיות ולא יצטרכו להיטלטל שעות ארוכות בדרכים כדי להגיע לדיונים בבית המשפט בתל אביב ממתקני כליאה בקצווי הארץ.

הרעיון לא התממש חרף ההמלצה השיפוטית, ונכון להיום נאשמי פרשה 512 עדיין טוענים לפגיעה בזכויותיהם להגנה משפטית מיטבית ומשפט הוגן. אבל טענות נאשמי הפרשה בבית המשפט המחוזי בתל אביב קיבלו היום (שלישי, 27 אוקטובר) חיזוק מפתיע דווקא מבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע הפריפריאלית.

השופט גד גדעון קבע כי בהתאם להמלצת בית המשפט המחוזי בתל אביב שב"ס ימצא דרך לאפשר לאילן בן שטרית, אחד הנאשמים בפרשה 512, ללמוד את החומר המשפטי באמצעים ממוחשבים בתוך הכלא. השופט הקצה למדינה שבוע, כדי שב-3 נובמבר יתייצבו בפניו נציגי שב"ס ויסביר לו כיצד בדיוק מתכוונת המדינה לאפשר לבן שטרית לעיין בחומר הראיות באמצעים ממוחשבים.

ben shitrit ilan od atena edri 1
אילן בן שטרית עם פרקליטתו, עו"ד אתנה אדרי

1700 דיסקים

לאחרונה, יצחק אברג'ל, נאשם מספר 1 בפרשה, עבר מכלא נפחא לכלא רימונים במרכז הארץ, אבל רק בזכות אולטימטום שהציב פרקליטו, עו"ד מנחם רובינשטיין, כדי שיתאפשר לו לספק הגנה מיטבית ללקוח המפורסם. ועדיין, רבים מהנאשמים טוענים כי המשטרה והפרקליטות, באמצעות ההשפעה המוחלטת שלהם על שב"ס, ממררים את חייהם, מבודדים אותם במתקני כליאה מרוחקים, ומונעים מהם מפגשים תכופים עם עורכי הדין שלהם. כך למשך, מוטי חסין, השוהה בכלא רמון שבנגב אפילו מוותר על הגעה לבית המשפט בגלל טלטלות הדרך. אבי רוחן, אשר הועבר רק לאחרונה לכלא שאטה, עדיין לא הסדיר את הייצוג בגלל הריחוק והאיסור להתקשר לבני משפחה וחברים כדי לארגן את נושא הייצוג. 

כאמור, הטענה העיקרית של הנאשמים והסנגורים היא חוסר יכולת לתקשר בטלפון עם גורמים רלוונטים להגנתם המשפטית, לרבות מגוון של עורכי דין, וללמוד כראוי את חומר הראיות שנאסף על ידי הפרקליטות בהיקף חסר תקדים. 

ההחלטה התקדימית של השופט גדעון ניתנה בתגובה לעתירה שהגיש בן שטרית בחודש אוגוסט האחרון, ביוזמה מקורית של הפרקליטה שלו, עו"ד אתנה אדרי. במוקד הדיון שהתקיים היום טענה עו"ד אדרי כי בן שטרית כלוא בתנאי הפרדה ארצית עם מגבלות בלתי סבירות בכל הקשור להגנה המשפטית שלו. עקב רישום אנכרוניסטי של שב"ס הוא אינו מורשה לתקשר עם עורכי דינו בפרשה 512 אלא רק עם עורכי דין שייצגו אותו במשפט קודם על ניהול ארגון פשע באילת, תיק בו הוא הורשע והוא ממתין לגזר הדין. עו"ד אדרי הוסיפה וטענה, כי הדרך היחידה שלה לתקשר עם בן שטרית היא באמצעות נסיעה למתקן הכליאה בו הוא שוהה.

עוד היא ציינה, כי חומר הראיות נגד בן שטרית בתיק הנוכחי כולל 500 קלסרים ו-1700 דיסקים לא מתומללים, שלא ניתן לו לקרוא אותם או להקשיב להם. לטענתה, כדי ללמוד היקף כזה של חומרי חקירה יש צורך בהכנסת מחשב לתאו, ולא רק בחדר עיון. מנגד, נציגי המדינה ושב"ס, עורכי הדין רחלי אטיאס ורועי כליפה מפרקליטות מחוז דרום אמרו, כי לשב"ס יש נהלים מסוימים אשר אינם מאפשרים להיענות לדרישותיו של בן שטרית.

shofet gad didon
השופט גד גדעון

שלוש אפשרויות

מסתבר שכמו השופט נויטל, גם לשופט גדעון היו תובנות אחרות בעניין החובה בלימוד ענייני של חומרי החקירה. אחרי שקבע כי יש לפתוח לו תוך יומיים קווים להתקשרות עם 10 עורכי דין לפחות, השופט העלה שלוש אפשרויות לפיתרון סוגיית המחשב, שלדבריו "אינן בגדר רשימה ממצה".

אחד הרעיונות של השופט היה לאפשר לנאשם להשתמש במחשב של בית הסוהר מדי יום למשך שמונה שעות לפחות. זה "זמן המתחייב לסברתי מהיקפו העצום של התיק", ציין השופט והזכיר כי מדובר בפיתרון המתיישר עם המלצת בית משפט המחוזי בראשות השופט נויטל.

האפשרות השנייה שהעלה השופט גדעון היתה, להעמיד לרשותו של בן שטרית מחשב של שב"ס בתוך תאו.

האפשרות השלישית, שנראית על פניו כישימה ביותר, היא "אספקת מחשב חדש באריזתו המקורית ללא כל שימוש קודם", אותו תביא לבן שטרית עו"ד אדרי באמצעות שב"ס. המחשב יהיה כפוף לבדיקה ויעבור "עיקור" מיוחד במעבדות שב"ס. 

עורכי הדין אטיאס וכליפה ביקשו מהשופט ארכה של שבוע כדי לבדוק את האפשרויות.

"אין זו רשימה ממצה ויש להניח כי יכולים לעלות פיתרונות נוספים", העיר להם השופט גדעון בהחלטתו, וציין את החלטת בית המשפט המחוזי. "מכל מקום, המשיבה נדרשת לבדוק את האפשרויות האמורות וכל אפשרות נוספת כדי לאפשר עיון סביר של העותר בחומר החקירה הרב בעניינו, על מנת שלא לפגוע בזכויותיו, ולא לפגוע בעקיפין בניהול התיק לו הוא שותף".

על רקע ההחלטה של בית המשפט המחוזי, והחלטת השופט גדעון, לא פלא שהיה מי שאמר היום, ספק בצחוק ספק ברצינות: "מה שחסר עכשיו זה רק שהמדינה תוציא מכרז לרכישת מחשבים לנאשמי הפשע המאורגן בישראל".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות