מבצע צוק רהט

שתף כתבה עם חברים

במהלך פעילות נגד סוחרי סמים נגבתה נשמתו של סמי אלג'עאר כאילו מדובר במבצע ללכידת מחבלים, אבל במשטרה החליטו שהלוויה עקב רשלנותם אינה מעניינם, יש לרדוף את המנוח עד קברו, ובתוך כך נגבתה גם נשמתו של סמי זידאני * במאי הוליוודי היה מתבייש לעשות סצינה כזו – טור מיוחד של עו"ד אמיר מסארווה

 police rahat
 רהט בוערת. צילום: דוברות משטרת ישראל

דמם דם הוא, צבעו אדום, נזיל ככל דם, והפקר הוא איננו. אם לדעת כל דעת, תהא אשר תהא, דמם של אלה הגרים בדרומה של המדינה שונה הוא מדמם, אז לכלל טעות נפלו. לא בצוק איתן עסקינן ולא בעופרת יצוקה, אלא בצוק ר-ה-ט. לובשי המדים הכחולים החליפו את לובשי המדים הירוקים, הטנקים הפכו לניידות, לנשקים נוספו גזים, הקבינט המדיני-בטחוני הפך לקבינט פנים-מפכ"לתי. בכל מלחמה יש פצועים, אלא שברהט המלחמה המשטרתית גבתה את נשמותיהם של אזרחים.

אזרחי המדינה הם, מחזיקי תעודת זהות כחולה הם, משלמים את מסיה ולאו דווקא מקבלים את הטבותיה, ובכל זאת בחרה הזרוע המבצעת לגבות את נשמותיהם, ללא סיבה ו/או מניע מתקבל על הדעת. אם יורשה לי לתאר את הנעשה בפעולה מלחמתית זו בלשון עדינה ומרוסנת – המשטרה "לקחה" את החוק לידיים! פשוטו כמשמעו.

במסגרת פעילות משטרתית, כך תוארה הפעילות בה נגבתה נשמתו של סאמי אלג'עאר תושב רהט, פעילות שהחלה בהפעלת סוכן סמוי ללכידת "סוחרי סמים" – ברור לכולנו שלא מדובר במחבלים. המשטרה יצאה מגדרה כאילו מדובר במי שפגע בבטחון המדינה ולא באינטרס הציבורי, והחליטה על דעת עצמה, כי דמו של סמי אלג'אער הפקר, והוא יהיה המחיר שישלמו "סוחרי הסמים" על פעילותם.

ממש כמו במלחמה, ממש כמו בצוק איתן, גם שם המתקפה יצאה כנגד חמאס, אולם אין מנוס, אזרחים שילמו את המחיר, ולא נכנס לסוגיית המגן האנושי. בסופו של יום, חמאס עודנו שריר וקיים, בדיוק כמו אותם סוחרי סמים מהדרום שלא יימחקו ממפת הפשע, אלא רק יתחלפו במקרה הטוב. ומה היה אשמו של סמי אלג'עאר הצעיר – רק ההוא למעלה יודע!

el gaar sami
סמי אלג'עאר

בזה לא תם ונשלם המבצע המשטרתי בסגנון הצבאי, שנועד לנקות את הדרום מסמים קשים וקלים. כנראה שנשמתו של סמי אלג'עאר לא השיגה את המטרה, נקיון הדרום ממחבלי הסמים, ויש לבנות אסטרטגיה חדשה להשגת המטרה המבצעית תוך ביצוע טקטיקה נקודתית, גם אם תגבה את נשמתו של צעיר נוסף – סמי זידאני, הבחור הצעיר שנהרג בעקבות שאיפת גז מדמיע בהלוויתו של הקורבן הראשון.

סיפור טרגי, שכמותו עוד לא שמענו. המשטרה של מדינת ישראל החליטה פה אחד, דמם של תושבי רהט הפקר, דמם של ערבים "עולה" פחות מדמם של "אחרים". המשטרה החליטה שהלוויה עקב רשלנותם הם אינה מעניינם, ויש לרדוף את סמי אלג'עאר המנוח עד קברו. אפילו במלחמה מקדשים נפשות של קורבנות, במדינה מתוקנת כמו שלנו משטרת ישראל החליטה – שלא!

נוכחות המשטרה בהלוויה היתה בניגוד לכל סיכום עמה עקב הגזרה חמה. אבל שוב, המשטרה החליטה על דעת עצמה כי טעות היא לא עשתה ובעקבות כך נכחה הניידת בין הרכבים שחנו בהלוויה, ואף טענה כי הניידת "נלכדה" בין הרכבים ונדרשה הזמנת תגבורת. וכך, בהלוויה כמו במלחמה, החלו שוטרים לפזר אנשים המלווים את הקורבן הראשון לקברו, ובתוך כך, נגבתה נשמתו של הקורבן השני. במאי הוליוודי היה מתבייש לעשות סצינה כזו.

הרצחת וגם ירשת, זו הסיסמה הכי מתאימה למעצר אביו של הקורבן השני, סמי זידאני, שנעצר בליל מות בנו לאחר שקיבל מכות כואבות ברגליו וידיו, ועוד כבלו אותם באזיקים. רק יום למחרת שוחרר. שוחרר להלוויית בנו, שאינו קשור למאומה. מהלוויה להלוויה, כך נראו היומיים האחרונים של האב השכול.

כל אשר נאמר לעיל לא הספיק למשטרה להשכיל כי די לה, כי נוכחותה בעייתית בגזרה חמה כזו, ובכל זאת המשיכה בנוכחותה – מוזרים לחלוטין שיקולי המשטרה בפעילותיה והחלטותיה. בשורה התחתונה, מלחמת צוק ר-ה-ט הינה תוצאה אחת ויחידה מהתנהלות מוטעית של מחוז דרום במשטרת ישראל, שבמחשבה שנייה יכלה להיגמר לכל הפחות בקורבן אחד ולא שניים, ואם גם הקורבן השני נתן את נשמתו הרי שהדברים משמעם אחד הוא – דמם של תושבי רהט ה-פ-ק-ר!

od masarwa amir
הכותב: עו"ד אמיר מסארווה
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות