מי עשה את מי

שתף כתבה עם חברים

מה קרה בתא ההפרדה של כלא אופק לקטינים? האם אחד האסירים אנס את שותפו לתא או שמדובר בסיפור בדוי שהפך לכתב אישום חמור עקב חקירה רשלנית במשטרת כפר סבא וראש קטן של פרקליטות מחוז מרכז? * הצצה נדירה לאזור הדמדומים שבין בתי הסוהר ובתי המשפט על רקע המשבר הגדול בין עורכי הדין הפרטיים לסנגוריה הציבורית

 

 sofa maariv ofek case
 שער הכתבה כפי שפורסמה במעריב סופהשבוע

* אזהרה: הקטעים הבאים קשים לקריאה.

בית הסוהר לקטינים אופק, אגף ההפרדה. שתי שורות מקבילות של ארבעה תאים זוגיים קטנטנים וחדרון משמר המשקיף על האגף הזעיר. המסדרון חשוך בהיעדר אור שמש, בקושי 15 מטר אורכו ושלושה מטרים רוחבו, מרקם מבאס של מרצפות דהויות, דלתות ברזל כחולות וקירות מסוידים לבן. את ניחוח הטחב וריח הליזול אין טעם לתאר. השקט מופר כאן מפעם לפעם למשמע פרצי צחוק או צעקות של נערים וולגרים המנהלים דו שיח עילג עם סוהרים משועממים.

בתא מספר ארבע שהו במהלך חודש אוקטובר 2012 שני עבריינים צעירים בני 17 בדיוק. האחד הוא סתיו, שם בדוי כמובן, מאחת העיירות בנגב, נער גדול גוף עם רקורד של מעצרים ומאסרים על עבירות אלימות ורקע של הפרעות התנהגות קשות. השני הוא יורי, גם שמו בדוי, נער קשוח ועבריין רכוש וסמים שזה לו מאסרו השני, נולד ברוסיה כבן יחיד לאמא חד הורית מסורה, וגדל בעיר גדולה בדרום. סתיו נשלח להפרדה כי לא השתלב עם החברים ונפלט מהאגפים הרגילים, יורי שהה שם על רקע חשבונות וסכסוכים מהסוג של בתי הכלא למבוגרים.

סתיו ישן במיטה העליונה, ויורי במיטה התחתונה. אחרי תקופה קצרה יחד הם הגיעו ליחסי ידידות קרובים, כך לפחות מעידה העובדה שיורי וסתיו שוחחו עם אותה בחורה בטלפון, וכאשר יורי נקשר אליה רגשית התפתח בינהם עימות. "בעקבות השיחה סתיו אמר כי היא 'שרמוטה' ולא כדאי ליורי לצאת איתה", טוענת עו"ד עינת לב ארי מפרקליטות מחוז מרכז במבוא לכתב אישום שהוגש נגד יורי, ומציינת שיחה נוספת ברוח זו אשר הובילה להידרדרות ביחסים. "הנאשם התרגז, אחז במגב והיכה את סתיו באמצעותו. סתיו צעק לעזרה, התנצל, בכה וביקש את מחילת הנאשם", אבל נענה בדרישה של יורי לצעוק דרך חלון התא כדי שכל האגף ישמע: "אני שפוט של יורי…. אני החייל של יורי… אני הזונה של יורי…".

לפי כתב האישום סתיו צעק את מה שנדרש ממנו אלא שלמחרת "בשעות הערב, בעת שהיה במיטתו אמר לו יורי: בוא תעשה לי מסאז'. סתיו סירב ויורי הורה לו לרדת ממיטתו, וכשירד היכה אותו פעמיים ואיים עליו… משעמד בסירובו, יורי הושיב אותו במיטתו והיכה אותו בכל חלקי גופו בסטירות ובאגרופים, בעט בו בחזה ובבטן. סתיו נחנק והתחיל להשתעל…. קם ממיטתו של יורי ועבר לשבת על כסא. יורי נשכב במיטתו, הוריד את החולצה ואמר לו שוב, בוא תעשה לי מסאז'. סתיו ביקש שירחם עליו… יורי קם ממיטתו, אחז בדוקרן מאולתר שהסתיר במזרון, הצמיד את הדוקרן אל גרונו של סתיו, לחץ ואמר לו: אם אתה לא רוצה למות תעשה לי מסאז'.

"סתיו, שפחד מיורי, קם ועיסה את גופו. במהלך העיסוי יורי דרש כי יעסה אותו גם בישבנו. סתיו עשה כדרישתו. לאחר כ-40 דקות התיישב יורי על המיטה, הוריד את מכנסיו והורה לסתיו: בוא תמצוץ לי. סתיו אמר כי אינו רוצה ויורי אחז בראשו והוריד אותו לעבר איבר המין שלו… סתיו התחנן בפניו כי יחדל, אולם יורי שלף תער שהחביא מאחורי תמונה בתא, הצמיד את התער אל לחיו של סתיו והורה לו: תמצוץ או שאתה מת. סתיו מצץ את איבר מינו של יורי כרבע שעה, ומשלא הגיע יורי לסיפוקו, הוא הורה לנאשם: בוא אני אזיין אותך קצת, עד שאגמור וזהו. בחששו הרב נשכב סתיו על המיטה, יורי הפשיל את מכנסיו והחדיר את איבר מינו אל פי הטבעת. סתיו בכה והתחנן שיפסיק, ויורי אמר לו, כי אם ידבר עוד מילה אחת – יהרוג אותו. סתיו השתתק והמשיך לבכות עד אשר בא הנאשם על סיפוקו".

חלפו יום עוד יום, ולפי כתב האישום ההתעללות נמשכה כאשר יורי החל לדרוש גם פיצוי עבור דברי לשון הרע של סתיו על חברתו: 1000 שקל לקנטינה, שלושה פאקטים של סיגריות ושני כרטיסי טלכרד. סתיו הבטיח לשלם וכל אותו היום היה מדוכא ולא יצא מהחדר, טוענת התובעת בכתב האישום. בסביבות השעה עשר וחצי בלילה, נטען, יורי נעמד לצידו של סתיו בחדר הזעיר ואמר לו, "בוא, אני… אגמור מהר, אני כבר לא חרמן", הפשיל את מכנסיו, השכיב אותו על מיטתו והחדיר את איבר מינו אל פי הטבעת בכוח. "בכל פעם שסתיו צעק מכאב דקר אותו יורי בירכו והמשיך בכך עד שבא על סיפוקו".

ב-22 לאוקטובר היה אמור סתיו להתייצב בפני ועדת השחרורים אולם לפי כתב האישום נמנע מלעשות כן מאחר ויורי איים לחתוך אותו בפנים אם ייצא מהתא. סתיו סירב להצעת הסוהרים לצאת לוועדה ובהמשך היום התקשר לאמו והתחנן שתפקיד לו כסף בקנטינה. בשעות אחר הצהריים הגיעו סוהרים לערוך בדיקה בטחונית שגרתית בתא וסתיו ניצל את ההזדמנות כדי לחמוק מהתא ולבקש את עזרתם.

ofek 2 
 התא של סתיו ויורי

אין כמו אמא

על בסיס עדותו של סתיו, כפי שנמסרה לשני קצינים בכלא ולחוקרי משטרת כפר סבא, הגישה הפרקליטות את כתב האישום החמור הזה נגד יורי אשר מואשם בסחיטה, התעללות בקטין וביצוע מעשה סדום. לכאורה מדובר בסיפור מזעזע אשר נוגע בכל הדימויים המבעיתים על הנעשה בבתי כלא לעבריינים צעירים. אם נכונות הטענות הרי שהממונים על שלומו של סתיו, הסוהרים בכלא אופק, כשלו בתפקידם לפקח על אסירי ההפרדה הצעירים והפקירו את סתיו לאכזריות של יורי. אם הדברים לא התרחשו הרי שהחתומים על החקירה וניסוח כתב האישום המזעזע כשלו בניתוח האירועים והעבירו את ההחלטה לבית המשפט, תוך שהם מציגים את יורי הצעיר כעבריין מין ברוטלי וגורמים לו עוול משווע – הן בקרב חבריו העבריינים והן כאדם מן השורה.

בתהליכי הטרום משפט התנהלה הפרקליטה בן ארי כאילו התיק מוביל להרשעה בטוחה ואף ניהלה משא ומתן מתקדם עם עו"ד ניר אלפסה מהסנגוריה הציבורית: הודאה בעבירות המיוחסות והסכמה על עונש של שלוש עד חמש שנים מאסר. עו"ד אלפסה הביא את ההצעה בפני יורי, ובמהלך המשא ומתן הם הגיעו להסכמה עם הפרקליטות על שלוש שנים במצטבר למאסרו הנוכחי.

לטענת אמו של יורי, עו"ד אלפסה לא יצר איתה קשר לאורך כל השנה שבה הוא ייצג את בנה, לא העביר אליה את כתב האישום, לא זימן אותה לדיוני בית המשפט ובטח שלא התייעץ איתה על העסקה רבת השנים שעמד לחתום בשם בנה הקטין. סמוך לישיבה הגורלית שבה היו אמורים להציג את הסכם הטיעון לבית המשפט, יורי סיפר לאמו בטלפון על העסקה המתרקמת, הוא נשבע לה שהוא חף מפשע והתחנן שתיקח עורך דין פרטי.

"לא ידעתי כלום על התיק", אומרת האמא, עובדת בגוף אזרחי בטחוני. "יורי היה אומר שפתחו לו תיק על מריבה בכלא ובגלל זה הוא לא יוצא לחופשות, אבל הוא גם אמר שזה שום דבר. פתאום הוא אומר לי בטלפון שרוצים שלוש עד חמש שנים, נכנסנו ללחץ היסטרי. התחלתי להתקשר לסנגור הציבורי והוא כל הזמן סינן אותי ודחה אותי, פעם הוא עסוק, פעם הוא על האופנוע שלו. לחצתי עליו שישלח לי לפחות את כתב האישום וכאשר המסמך הגיע אלי קראתי שוב ושוב, עשרות פעמים, הייתי בהלם. בסדר, הבן שלי עשה לא מעט טעויות בחייו, אבל לא האמנתי שהוא מסוגל לעשות דברים כאלה, זה לא הוא. כאשר שאלתי מה ההוכחות ודרשתי פרוטוקולים של הישיבות עו"ד אלפסה לא התייחס אלי כמעט, למרות שאני האפוטרופוס היחיד של יורי והסנגור היה חייב להודיע לי שהוא מסובך בסיפור כזה על כל השלכותיו".

שנה וחצי לאחר האירועים, ושבוע לפני הצגת הסכם הטיעון בבית המשפט החליטו יורי ואמו לסרב להצעת הפרקליטות. עכשיו הם גם איבדו אמון בסנגור הציבורי, והאמא החליטה לקחת הלוואה כדי לשכור עורך דין פרטי שינהל משפט הוכחות. האמא חיפשה באינטרנט סנגור פלילי מתאים והתייעצה בטלפון לגבי השמות והרזומה עם הבן בכלא, וכך הם הגיעו בחודש ינואר השנה לעו"ד אלון ארז, פרקליט צעיר שעבד בפרקליטות מחוז ירושלים ופתח לאחרונה משרד פרטי בתל אביב.

ofek 1 
 מבט מחדר המשמר באגף ההפרדה. איך לא שמעו צעקות?

רשלנות ומגמתיות

"כבר בקריאה הראשונה הבחנתי בחורים בין חומר הראיות לבין הטענות בכתב האישום", משחזר עו"ד ארז, "אבל הבעייתיות הפכה למהותית אחרי שביקרתי בכלא אופק. עם כניסתי לאגף ההפרדה הקטן הבחנתי שהתא המדובר הוא הקרוב ביותר לעמדת הסוהרים, ותהיתי, איך זה שהם לא שמעו את הצעקות של סתיו כפי שהן מתוארות בכתב האישום. ממרחק שלושה מטרים הם לא שמעו אותו צועק מהאשנב שהוא הזונה של יורי… החייל שלו… השפוט שלו? הם לא שמעו אותו זועק מכאב כאשר יורי ביצע בו לכאורה ערב ערב את מעשי הסדום המתוארים בפירוט שכזה?

"הרעיון לבקר באגף נבע מכך שלא ראיתי בחומר הראיות אף לא מזכר אחד של חוקרי המשטרה ואנשי הפרקליטות, שמעיד כי הם ביקרו באגף והתרשמו מהזירה באופן בלתי אמצעי. אפילו צילומים של האגף והתא לא היו, ומדובר בתיק פשע חמור כל כך. אם הם היו טורחים ומגיעים לזירה אולי היה נחסך מהנאשם הצעיר הליך משפטי אשר מסב לו ולמשפחתו נזקים נפשיים וכלכליים קשים מנשוא. אחרי מבחני הקול שעשיתי וצילומים מכל הזוויות הבנתי שדווקא הסיכוי להביא זיכוי בתיק הזה הוא האפשרות הסבירה ביותר".

עם הצלילה אל תוך התיק גילה הסנגור מחדלים נוספים רבים בהתנהלות רשויות אכיפת החוק (שב"ס, משטרה פרקליטות), עד כדי כך שאפילו הרכב השופטים בבית משפט המחוזי מרכז רמז לתביעה שכדאי לה להתייחס אליהם בכובד ראש. לצורך ההמחשה מובאים כאן רק כמה מהצורמים שבהם, ובראש וראשונה טענת הסנגור, כי התיק מבוסס רק על עדותו של סתיו במשטרה "ללא אף בדל ראיה שתומך בה".
כך למשל, הסוהרים שעבדו באגף ההפרדה בתאריכים הרלוונטים לאירועים לא נחקרו כלל במשטרת כפר סבא, למעט קצין המודיעין של הכלא אשר הנער נמסר לאחריותו רק אחרי שיצא מהתא וטען שיורי פגע בו.

גם האסירים אשר שהו בתאים הסמוכים לא נחקרו, ואף שוטר לא בא לחפש בתא של יורי את הדוקרן והתער שסתיו תיער בעדויותיו, למותר לציין שכלי נשק אלה לא נמצאו גם על ידי הסוהרים.

אפילו האירוע שחולל לכאורה את הסכסוך, שיחת הטלפון עם החברה של יורי, לא נבדק ברמה הבסיסית. "המשטרה לא טרחה לבדוק את הסיפור מול הבחורה למרות שמרשי מסר להם את מספר הטלפון שלה", אומר עו"ד ארז. "אני כן שוחחתי איתה ולי היא אמרה שדיברה עם המתלונן פעם אחת בלבד ולא מספר פעמים כפי שנטען בהודאתו כתב האישום. זו ראיה שהחוקרים היו יכולים להשיג באמצעות פלט השיחות".

כדי לאושש את עדותו של סתיו בתלונה, על כך שסיפר לאמו מה אירע וביקש ממנה מספר פעמים לשלוח לו כסף, החוקרים הסתפקו בשיחת טלפון קצרצרה עם האמא מבלי לגבות ממנה עדות. אלא שבשיחה היא טענה כי בנה לא סיפר לה מעולם על התעללות שעבר, עם זאת הוא כן ביקש ממנה שתפקיד לו 600 שקל, סכום שנראה לה מוגזם.

בהיבט הפורנזי הרשלנות של המשטרה והפרקליטות בתיק עוברת כבר למגמתיות, הכל במטרה להוכיח כי היתה תקיפה מינית. צוות פתולוגים של המרכז הלאומי לרפואה משפטית אשר בדק את סתיו בבית החולים וולפסון ביממה הראשונה לאחר האירוע קבע כי "אין סימני חבלה טרייה או ישנה בפי הטבעת… ותנגודת שרירי פי הטבעת שמורה היטב". הרופאים התמקדו אמנם בתלונה על עבירת המין, אבל אם היו מבחינים בסימני דקירה טריים בירך כפי שהתלונן במשטרה, הם היו כוללים אותם בדו"ח שלהם שהסתיים כך: "לא ניתן לשלול או לאשש את עיקרי התלונה".

הדו"ח נחתם ב-14:50 אבל ב-16:40 חוקרי המשטרה מיהרו עם סתיו לרופא אחר בוולפסון, מה שכבר מקומם את עו"ד ארז: "בתיקי עבירות מין המשטרה מסתפקת בחוות הדעת של הפתולוגים מהמרכז הלאומי לרפואה משפטית, אבל כאן חוות הדעת של המומחים לא התאימה להם אז הם הלכו לקבל חוות דעת נוספת מרופא כללי ולא מוכר". ואכן, הרופא שבדק את סתיו קשקש על נייר המכתבים של בית החולים וולפסון שלל משפטים ומילים בכתב יד בלתי קריא בעברית ולטינית, עד שהגיע למשפט המחץ: "קרע שטחי אחורי בפי הטבעת ללא סימני דימום". על המשפט הזה תמכו המשטרה והפרקליטות את כתב האישום החמור, לא די-אן-איי, לא סימני זרע, לא קרעים, לא חתכים, לא דקירות.

sofa maariv ofek shadows 233 - 300 
 הקטן אנס את הגדול? (מאלבום המשטרה)

מי כאן מניפולטיבי

אחד העדים המרכזיים בתיק הוא קצין המודיעין של כלא אופק אשר קלט את הנער ברגעים הראשונים לאחר שיצא מהתא. כלאי רועי שוקר סיפר על הפקודות המחייבות באגף ההפרדה: שני סוהרים בכל משמרת של 24 שעות אשר מתחלפים בינהם כל ארבע שעות לעבודות באגף ומחוצה לו, אבל תמיד אחד מהם נוכח באגף – יושב ביומן או מפטרל באגף כל חצי שעה, בוחן מה קורה בתאים ומדווח על הפטרול ביומן האגף. קצין המשמרת, מישר עימאד אבו חאמדה, העיד בבית המשפט כי במועדים הרלוונטים לאירועים הוא והסוהרים באגף לא שמעו ולא ראו דבר מכל מה שהמתלונן מתאר.

הקמ"ן שוקר הדגיש את התרשמותו מכך שסתיו סיפר על דברים קשים ביותר, אבל בצורה קרירה שהטילה ספק באמינותו, במיוחד לנוכח האישיות המניפולטיבית שלו כפי שהכירו מקרוב אנשי הסגל בכלא. "זה לא יפתיע אותי אם יתברר שהוא המציא את הדברים", אמר הקמ"ן, פעם אחת לשאלת הסנגור ופעם השנייה בתשובה לשאלת השופטים.

סתיו עצמו ניסה להתחמק מעדות בטענה שחודש אחרי המקרה הוא שוחרר אמנם מהכלא אבל נשפט שוב על עבירת אלימות ומאז הוא מאוים במתקני כליאה. על דוכן העדים הוא חזר על סיפור המסגרת אבל לכל אורך העדות שכח לציין פרטים מהותיים ונדרשו ריענונים חוזרים ונשנים שלו עם עדותו במשטרה, עד כדי כך שהתובעת עצמה ביקשה להכריז עליו עד עוין, כדי שעדותו הרעועה בבית המשפט תיפסל ותתקבל עדותו במשטרה.

"פעם ראשונה אני שומע שאני מניפולטיבי", אמר סתיו לעו"ד ארז במהלך החקירה הנגדית. הסנגור הטיח בו את גיליון ההרשעות שלו, מרביתן בעבירות אלימות נגד בני משפחתו – אמו ואביו, אחיו ואפילו הסבא הזקן שלו. באחת הפעמים הוא הורשע בכך שמשך בשיערה של אמו הנכה וחבט בה, ועו"ד ארז תהה: "אתה רוצה להגיד שלאמא שלך אתה מוכן לתפוס בשיער ולתת לה בעיטה למרות נכותה, וליורי שהוא רבע מהמשקל שלך אתה לא מתנגד והוא עושה בך מה שהוא רוצה"?

סתיו ניסה לייחס זאת לסכין, שלכאורה הוצמדה לגרונו, אבל הסתבך עם הטיעון הזה שכן לפי עדותו הסכין יצאה מהמחבוא רק בשלב האקט המיני לפני המכות. "אה, הגנתי על עצמי עם הידיים, לא לקבל את המקל בפנים, לא הרבצתי חזרה".

איך הגנת, הרי מרוב פחד צעקת אני הזונה של יורי…

"הוא אמר לי לצרוח את זה מהחלון, והיתה לו סכין ביד".

אבל במשטרה לא העדת שהיה לו סכין בזמן הצעקות.

"בזמן שצעקתי היתה לו סכין גילוח ביד, זה היה כתוב גם בחקירה".

בשלב הזה אפילו התובעת עו"ד אפרת פאר מתערבת ומודה: "אני מאשרת שבחקירות הוא לא אמר שהנאשם מאיים עליו בסכין כשהוא צועק מהחלון".

ככל שהחקירה של סתיו נמשכת מתגלים עוד ועוד אמירות תמוהות לצד סתירות ושקרים מובהקים. למשל, הוא סיפר כי אחרי החדירה הרשונה הוא דימם וטיפות דם טפטפו על תחתוני הבוקסר שלו. למותר לציין שתחתונים כאלה לא נמסרו לחוקרי המשטרה, וגם עצם הפציעה הפיזית מנוגדת לממצאים הרפואיים של הפתולוגים.

בשלב מסוים נעו באי נוחות השופטים ורמזו לצדדים להידבר כיצד לסיים את התיק. אמנם הרמיזה אינה מופיעה בפרוטוקול, אבל תשובת התובעת והסנגור דווקא כן: "אנו שומעים את הערות בית המשפט הממליץ לנו להידבר וזאת אף טרם שהסתיימה חקירתו הנגדית של המתלונן".

od erez alon 150 
 עו"ד אלון ארז

שת"פ פרקליטות וסנגוריה

מעבר לראיות הקלושות והסתירות בעדותו הראשית של המתלונן, קו ההגנה שבו נוקט עו"ד ארז הוא, שסתיו המציא את האירועים החמורים רק כדי לצאת מאגף ההפרדה או כדי לזכות בחדר נפרד. לשם כך, הסנגור הצביע על יסודות נפשיים בעייתיים כפי שהתרשמו מהם גורמים בטחוניים וטיפוליים לאורך השנים, ומה שיותר חמור, כפי שעולה מהתיק האישי של סתיו בשב"ס ואשר לא נכלל כלל בחומר החקירה. עם תחילת הייצוג של עו"ד ארז הוא כפה על הפרקליטות את צירוף התיק האישי של שב"ס לחומר הראיות, באמצעות פנייה לבית משפט העליון.

כאשר התקבל התיק האישי נחשפו בפני ההגנה חוות דעת של גורמים טיפוליים מקצועיים בשב"ס, לפני ואחרי האירועים, שהפרקליטות התעלמה מקיומן למרות נגישותה וחרף הרלוונטיות שלהן למניפולטיביות של המתלונן. למשל, דיווחים על אישפוזים בעקבות מקרי אלימות קשים ביותר נגד הוריו, ניסיונות התאבדות באמצעות חתיכת ידיים ותלייה, ואיומים בניסיונות התאבדות נוספים במטרה לקבל הטבות פשוטות כמו סיגריות, שיחות טלפון, שיפור תנאי כליאה וכדומה. כל אלה לא גרמו לפרקליטות להזהיר את עצמה ולצרף לחומר הראיות חיזוקים נוספים ומובהקים לעדותו היחידה של המתלונן בתיק הזה.

בתחילת חודש יוני הגיע מועד שחרורו של יורי אחרי שנתיים במאסר על עבירת סחיטה, והפרקליטות גילתה סימני שבירה ראשונים כאשר לא ביקשה את המשך מעצרו עד תום ההליכים. עו"ד ארז שסירב להטלת תנאים מגבילים או הפקדה של ערבות במזומן אמר בתגובה לשופטת המעצרים: "התיק של הפרקליטות קרס לחלוטין והרכב השופטים הורה לפרקליטות לשקול את המשך צעדיהם". השופטת המחוזית הורתה לשחרר את יורי בהפקדה סמלית של 1500 שקל בלבד.

אמו של יורי מתקשה להירגע: "ברוך השם שהגענו לעו"ד לאלון ארז, הוא עשה את העבודה הכי נהדרת שאפשר, אם לא הוא הסנגור הציבורי היה מפיל את הבן שלי לשנים ארוכות בכלא על משהו נורא שהוא לא עשה. אסור שהסנגוריה הציבורית תתייחס ככה לנאשמים ובמיוחד לבחור צעיר כזה, ילד, אם לא היינו משיגים כסף לעורך דין פרטי איפה היינו עכשיו?".

במהלך החודש תיערך ישיבה נוספת בפני הרכב השופטים בתיק המרכזי, רות לורך, צבי דותן ועירית וינברג-נוטוביץ. "אנחנו לא רוצים שום הסדר בתיק הזה, לא נסכים להודות בשום ביצוע של כל עבירה", אומר עו"ד ארז שחש כי הפרקליטות מבקשת לרדת מהעץ באמצעות שינוי סעיפי האישום לתקיפה בלבד. "מדובר בעלילה מצד מתלונן עם בעיות נפשיות קשות ביותר , שלצערי הצליח לשטות בכל מערכת אכיפת החוק. כאזרח המדינה הייתי רוצה שהתיק הזה יתנהל עד הסוף כדי שבית המשפט עצמו יחווה דעתו על תפקודן של כל הרשויות בתיק הזה.

עו"ד ארז מקפיד לכלול בביקורת שלו גם את התנהלות הסנגור הציבורי, ומציין שגם הוא לא טרח להגיע לזירת האירוע אלא העדיף לנהל משא ומתן תבוסתני על הסכם טיעון. "הקלות שבה הצדדים הגיעו להסדר טיעון טרם כניסתי לתיק צריכה להדליק נורה אדומה ולהדיר שינה מעינהם של ראשי הסנגוריה. המסר הזה מכוון ישירות גם לפרקליטות, נדהמתי לרעה מאופן הטיפול שלהם לאורך כל ההליך, שלא ביקשו מהמשטרה לחקור עדים שהיה בידם לשפוך אור על האירועים, שלא בחנו באופן יסודי את הרקע של המתלונן. התיק הזה הוא מסוג התיקים שמצדיקים את הקמת מערכת הבקורת החדשה על הפרקליטות בראשות השופטת הילה גרסטל".

 

תגובות

תגובת הסנגוריה הציבורית: "הסניגור הציבורי היה מודע היטב למחדלי החקירה, כמו גם לקושי הראייתי, ועל כן נפגש עם הפרקליטות וניסה לשכנעם לבטל את האישומים העיקריים. הפרקליטות הציעה הסדר טיעון אשר נדחה על ידי ההגנה והתיק נקבע לשמיעת ראיות, אלא שביום בו נקבע דיון לשמיעת ההוכחות עו"ד ארז הודיע כי נטל עליו את ייצוג הנאשם באופן פרטי. למען הסר ספק יובהר כי המדינה הציעה הסדר טיעון, אשר נדחה על הסף על ידי ההגנה. בניגוד לדברי האם, לא הוסכם מעולם על הסדר טיעון כלשהו".

בפרקליטות מכחישים שהציעו הסדר טיעון בתיר וטוענים כי נציגי הסנגוריה הציבורים הם אלה אשר הגישו הצעות לתיקון כתב האישום.

במקביל, גם עו"ד ארז מפריך את לטענות הסנגוריה הציבורית: "בידי הנאשם ואמו יש נוסח של הסדר הטיעון, שהוצע על ידי עו"ד אלפסה ולא על ידי הפרקליטות, כפי שנמסר בתגובת הסנגוריה. בהתאם להסדר הנאשם היה צריך להודות בעבירות מין חמורות ביותר. יתר על כן, שוחחתי על כך עם הפרקליטה האחראית והיא זאת שציינה בפניי כי לפי ההסכם, הפרקליטות תעתור לעונש של חמש שנות מאסר בפועל". 

לעניין איסוף החומרים נמסר מהסנגוריה הציבורית: "הסניגור פנה לבית משפט וביקש לקבל חומרי חקירה הקשורים למתלונן, ובית המשפט נעתר לבקשתו. לו נשמעו ההוכחות כמתוכנן כל מחדלי החקירה והמסמכים היו מתבררים בפני בית המשפט, ואולי היה בהם להביא לזיכוי הנאשם".

באשר לטענות המשפחה על כך שלא זכו לשיתוף פעולה מצד הסניגור הציבורי: "אנו דוחים טענות אלה, כל אימת שביקשה האמא לקבל מידע הוא הועבר לה בתיאום עם הנאשם".

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר: "הדברים הובאו בפני פרקליטת המחוז והם נבחנים. מעבר לכך לא נוכל להרחיב ולהתייחס לגופן של הטענות, מאחר ומדובר בתיק נוער המתנהל בדלתיים סגורות".

עדכון

רוצים לדעת איך נגמר הסיפור הזה? כנסו

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות