מחדל ורשע – פסק דין איתן חייא ושות'

שתף כתבה עם חברים

מצד אחד הרשעות בהלבנת הון ובארבעה אירועי סחיטה המלווים באירועי ירי ופיצוצי רימוני רסס, מצד שני זיכויים בשלושת האישומים המרכזיים בכיכובם של עדי המדינה מחוללי הפרשה * השופט גורפינקל: האישומים קרסו עקב מחדלי חקירה מתוך להט בלתי נשלט כמעט להרשיע את איתן חייא * פרק ראשון בסדרה

hya eitan 15 12 3 kimhi 400 300
איתן חייא בכניסה לישיבת פסק הדין, 3 דצמבר 2015 (צילום: פוסטה)

איתן חייא נראה במצב טוב יחסית לעציר בן 63 המודע למאסר הממושך המצפה לו בגזר הדין שיינתן נגדו בחודש פברואר. כך זה לפחות נראה בשבוע שעבר לאחר הרשעתו, כאשר הובא לדיון בעתירה שהגיש נגד תנאי הכליאה המגבילים שלו, ובמיוחד ביקורי התייחדות עם בת זוגו אחרי 22 חודשי מעצר בהפרדה מוחלטת.

"כבודה, את בטח שמעת על הזיכוי..", פנה בפמיליאריות לשופטת המחוזית מיכל ברנט טרם תחילת הדיון. "את יודעת שיש בתיק קביעות של השופט גורפינקל נגד עדי המדינה ועל חקירה מגמתית של חוקרי ימ"ר תל אביב, רק כדי להרשיע את איתן חייא, אבל השופט שכח מה תפקידו כ'שומר של השומרים', אז אחרי שזיכה הוא מצא גם במה להרשיע".

הדיאלוג הלא פורמלי בין העציר המפורסם לבין השופטת נמשך ביתר שאת גם לאחר שהיא סיימה את הדיון עם המלצות לשב"ס למשטרה, וגם לעצמה, להקל ולו במעט את תנאי הכליאה שלו, עכשיו שכבר לא נותר מה לשבש בתיק. השופטת אמרה לחייא בנימוס שהיא מכירה את עיקרי פסק הדין המורכב, בבחינת "קניתי, אך טרם הספיקותי לעיין בו". חייא נתלה בדבריה כדי לפרט את ממצאיו מקריאת 250 העמודים של פסק הדין כאשר הסוהרים מאיצים בו, והוא נוזף בהם, "לפחות תכבדו את השופטת, אתם לא רואים שכבודה נהנית לדבר איתי?". הוא שאמרנו, איתן חייא במיטבו.

shofet gurfinkel tzvi kimhi new 400 267
פורש לגמלאות. שופט בכיר צבי גורפינקל

ואכן, כאשר מעיינים בפסק הדין של השופט המחוזי הבכיר מבית משפט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל הפורש לגמלאות, קשה לקבוע מה יותר חמור: ההרשעות בהלבנת הון ובארבעה אירועי סחיטה המלווים בעושק, אירועי ירי ופיצוצי רימוני רסס, או הזיכויים בשלושת האישומים המרכזיים בכיכובם של עדי המדינה מחוללי הפרשה אשר קרסו עקב מחדלי חקירה וניהול המשפט מתוך להט בלתי נשלט כמעט להרשיע את איתן חייא.

בחלק הזה, ממצאי השופט גורפינקל זהים בעצם לטענות של חייא מהיום הראשון למעצרו: "המשטרה גייסה נגדי שני נוכלים מקצועיים, מקורביי ושותפיי שעקצו אותי בעסקים".

אחרי עיון בעובדות פסק הדין, ושקילת האינטרס הציבורי, ברור שלא ניתן להתעלם מההרשעות חרף השגותיו לקראת הערעור של הסנגור, עו"ד מוטי כץ, אף הוא על סף פרישה, ועל אחת כמה וכמה לאחר שמיעת נאום הטיעונים לעונש השבוע של התובע במשפט, עו"ד גיא רוסו. ברצינות התהומית המאפיינת אותו, הפומפוזית לעיתים, תיאר התובע את האישיות הקרימינלית של חייא כפי שהיא באה לידי ביטוי בשרשרת הפשעים הקשים בהם הורשע מאז היה בן 17 ועד היום, וסימן אותו כאוייב הציבור מספר 1.

hagag yoni rosso gai
ראש צוות החקירה רפ"ק יוני חג'ג', והתובע עו"ד גיא רוסו

הדוד מאמריקה

בשנת 2004 חזר חייא מארצות הברית אחרי שריצה 15 שנות מאסר על רצח ג'וני אטיאס וזכה בישראל לתהילת עולם עקב חלקו בסרט "כנופיות ניו יורק" של התוכנית "עובדה". במשפט התברר כי הסרט הופק בברכת איתן חייא עצמו, ובסיוע פרקליטו הנאמן, עו"ד אמנון זכרוני

מאז שובו לארץ הוא עוסק בהלוואות בריבית, מבלי לדווח לשלטונות המס כמובן, ובין היתר הלווה מאות אלפי שקלים לחברת אבטחת המועדונים "בסט מאבטחים", אור שגיא, ויותם (שם בדוי). בשנת 2007 נרצח שגיא וחייא הבהיר ליותם כי הוא אחראי לחוב – 700 אלף שקל.

מכאן, נטען בכתב האישום על בסיס העדויות של יותם שהפך לעד מדינה, התפתחה לכאורה מסכת סחיטה שנמשכה שבע שנים. בהסכם שנחתם במשרדו של עו"ד זכרוני נקבע, כי אם יותם לא יעמוד בהחזרי החוב הוא יעביר לחייא 50 אחוז מהבעלות שלו על בית קפה בקיבוץ גבעת השלושה ליד פתח תקווה. בשנת 2013 הגיע החוב ליתרה של מיליון ו-700 אלף שקל, וחייא דרש לממש את האופציה על הנכס בקיבוץ.

במקביל, חייא ניהל מערכת עסקית מסועפת עם קרוב משפחתו, שלומי (שם בדוי), אשר שימש כמנהל עסקי ואיש קש של חייא המנותק רשמית מהעולם הנורמטיבי, הגם שהיו לו שאיפות לממש את עצמו כבעל עסקים חוקיים, כך לפחות זה נראה מאז שהגיש ב-2010 הצהרת הון על נכסים וכסף מזומן בשווי 15 מיליון שקל.

במסגרת הזו השקיע חייא באמצעות שלומי 3.6 מיליון שקל ברכישת 32.5 אחוז מאולם האירועים יאפא ביפו, מיזם בו היו לשלומי עוד 17.5 אחוז, ושותפו הנוסף היה יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר, אבי לוזון. שלומי עודד את חייא להשקיע עוד 2.5 מליון שקל בפרויקט הבנייה "נגבה" ברמת גן, שאחד היזמים השותפים בו היה האח איציק לוזון.

luzon itzik kimhi 200 200 luzon avi iba
איציק לוזון אבי לוזון

כאשר חייא מינה את שלומי לפקח מטעמו על ניהול בית הקפה של יותם בקיבוץ, חברו השניים ושכנעו את חייא להשקיע 2.7 מיליון שקל ב"פרויקט הבריכה", הקמת גן אירועים גדול בגבעת השלושה. בשלב ראשון, הבהירו לו, הכסף מופקד בקופת הקיבוץ כבטוחה לאיתנות הפיננסית של המשקיעים. במהלך המשפט התגלה, כי במקום להפקיד את הכסף בקופת הקיבוץ כפי שנקבע, שלומי ויותם השקיעו את הכסף של חייא בתשלומי החובות שלהם, ומה שיותר חמור לא סיפרו לו שאין בכלל אישורים לבנות את פרויקט הבריכה.

ואם בזה לא די, השופט גורפינקל ב"תפקידו" כמבקר הפנים של קבוצת חייא, תפקיד שיועד מלכתחילה לחוקרי המשטרה ולפרקליטות, קבע כי מאחורי גבו של חייא הכניס שלומי את יותם לשותפות גם ביאפא, על חשבון הכספים שהשקיע חייא בפרויקט הבריכה. בפסק הדין נחשפה תרמית במתכונת דומה גם ב"פרויקט נגבה" ברמת גן ובפרויקט נוה עוז בפתח תקווה: שלומי ואיציק לוזון שכנעו את חייא להשקיע כשלושה מיליון שקלים בפרויקטים שאף הם נתקעו עקב דיווחים מוטים.

לפי שלומי, שאף הוא הפך לעד מדינה, חייא ניסה להשתלט על אחזקותיו בפרויקט יאפא בשתי פעימות, וכאשר סירב הוכה במשרדו של עו"ד זכרוני. בהמשך, נטען, הוא ויותם נפגשו עם חייא וכמה מאנשיו על ספסל ציבורי מתחת לביתו בפרויקט G, שם נטען כי חייא איים עליהם בנוכחות כמה מאנשיו. אחרי הפגישה הזו הם יצרו קשר עם סנ"צ נסים דאודי, אז מפקד מפלג תשאול בימ"ר תל אביב, ובתאום עימו מסרו עדויות ונערכו לחתימה על כניסה לתוכנית להגנת עדים, עד שעזבו את ישראל עם משפחותיהם למיאמי בחודש פברואר 2014.

od zichroni amnon
עו"ד אמנון זכרוני

עדים ועסקים כושלים

בפסק הדין התייחס השופט גורפינקל לחובות העצומים של עדי המדינה ולהשפעתם על אמינותם. במסקנותיו הוא מתאר שני אנשי עסקים כושלים אשר "פעלו כגוף אחד מול חייא… הוא הזרים מיליוני שקלים לפרויקטים (יאפא, הבריכה, נגבה, נוה עוז ועוד) והם לוו ממנו פעם אחר פעם וגלגלו את כספו בין עסקיהם תוך הסתרה ממנו… התביעה טענה כי אף אם עדי המדינה רימו את חייא אין בכך כדי להצדיק תקיפה, איומים וסחיטה… ואני קובע כי לא ניתן להתעלם מהתנהלותם ומכך שאינם מתלוננים תמימים".

כך למשל נמצא כי מאז הפנייה המשותפת למשטרה עדי המדינה שהו רוב הזמן יחד בבתי מלון ואפילו בחדרי החקירות – עת מסרו עדויות הם סייעו זה לזה מבלי שזה יפריע לחוקרים, להיפך. אותות השיבוש ניכרים היטב בעדותם במשטרה, למשל כאשר שלומי טען כי הוא שלח ליותם סמס מהמשרד של זכרוני, "פצצו אותי", באותה נשימה הוא אמר כי מחק את ההודעה "בגלל הילד", בעוד יותם אומר שבנו שלו הפיל את מכשיר הטלפון בשירותים.

"התרשמתי כי החקירה נעשתה תוך רצון מגמתי למצוא ראיות כנגד חייא", קבע גורפינקל, "המגמתיות נבעה מקבלת דברי עדי המדינה כ'כזה ראה וקדש'… לא נעשתה בדיקה מעמיקה בנוגע למצבם הכלכלי ולאינטרסים שלהם בחתימה על הסכם עדי מדינה…".

השופט, שקבע כי לא הוכחה סצינת הספסל הציבורי במתחם G דחה גם את גרסת עד המדינה שלומי, כי הותקף ונסחט במשרד עו"ד זכרוני. "עדותו בדבר 'פיצוצים' ו'אגרופים', אינה נתמכת בראיות… חייא סטר לו מתוך תחושת כעס מכיוון שהרגיש כי האדם שבטח בו בגד באמונו ומעל בכספים שהפקיד בידיו, ומדובר במיליונים רבים…".

השופט זיכה את חייא ואת שני האנשים שליוו אותו במפגשי הסחיטה לכאורה, אבי לויה (יצוג: ששי גז ועידן שני) ומשה רוזנברג (יצוג: עו"ד יניב שגב) מעבירות הסחיטה, אך הרשיע את חייא בתקיפה. עם זאת, על כל ההלוואות, ההשקעות והעברות הכספים שחייא עצמו תיאר במטרה לסתור את טענות עדי המדינה, הוא הורשע בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, מסירת מידע כוזב, והימנעות מדיווח על הכנסות.

maariv 15 12 25 hya
הכתבה כפי שפרסמתי ב"סופהשבוע מעריב"

חובות ורימונים

בפראפראזה לפרשה 512, נראה שבמשטרה מפתחים תורת לחימה חדשה: קודם מגייסים עדי מדינה "בעייתיים" – דוגמת "הנתנייתי" נגד ארגון אברג'ל או שלומי ויותם נגד חייא – ואז בונים על בסיס מידע מודיעיני שמתקבל מהם ראיות על אנשים אחרים ובעבירות אחרות לחלוטין. זה עובד, חייא הורשע בשמונה אישומים אחרים כאלה.

במפורסם שבהם הושלכו שני רימוני רסס לבית של משפחה נורמטיבית בראשון לציון בשתי הזדמנויות. הרקע, סירוב בני המשפחה להפשיר לאחד מאחיהם המכור לסמים והימורים את כספי הירושה שהותיר אביהם, לצורך מימוש חוב של מיליון שקל לחייא. 

הקלף החזק ביותר של התביעה היתה הקלטה שנמצאה במחשב הביתי של חייא – הקלטה שהוא ביצע בזמן שהיו אצלו האח החייב ואחד מאנשי חייא, מוטי גיגי. חייא נערך אז להקליט פגישה מאוחרת יותר אך בטעות ההקלטה החלה מוקדם יותר וגיגי נשמע בה מספר לחייא על שיחה שערך עם אחד האחים ש"הוא מת מפחד", וחייא מורה לו, "אז תתקשר אליו עכשיו… כן, שלחתי לו את המכתב… חייב לי כסף". 

התובע חשף את הקלטת בהפתעה רק במהלך העדות של חייא, שלב בו גיגי אשר לא עומת עם ההקלטה העיד כי הוא לא דיבר מעולם עם חייא על פניותיו למשפחה הנסחטת. השופט גורפינקל, בהרשעה הנחשבת למפתיעה ביותר בתיק, קבע: "לא הוצגה לי ראיה ישירה הקושרת בין חייא לזריקת הרימונים, אך השתלשלות האירועים אינה מותירה מקום לספק באשר לכך שמקור הרימונים בחייא… לא ידועים פרטים רבים כגון זהות זורקי הרימון והאופן בו התבצעה קשירת הקשר… אך אין צורך בידיעת כל פרט ופרט על מנת להביא להרשעה".

השופט הרשיע את חייא בקשירת הקשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים והשלכת הרימונים. גיגי, הורשע בסחיטה בצוותא, אך זוכה מהאישום החמור של ההיזק בחומר נפיץ, ואילו ויקטור פרץ שארגן את שליחת מכתב "ההיכרות" למשפחה עם חייא, זוכה לחלוטין מעבירת הסחיטה.

od katz moti 150 od itzkovitz ytzhak 2 od gigi yaron new 150
עו"ד מוטי כץ עו"ד יצחק איצקוביץ עו"ד ירון גיגי

עו"ד מוטי כץ טוען, כי חייא הורשע באישום זה בגלל טעות תמלול: לדבריו בהקלטה שנמצאה במחשב של חייא, שגה המתמלל המשטרתי בזיהוי הדוברים וייחס לחייא דברים שאמר האח החייב. עו"ד כץ לא מכחיש שגיגי אמר לחייא כי בן המשפחה הנסחטת לכאורה מת מפחד, אך לדבריו הפחד לא קשור לחייא, אלא לעצם זריקת הרימון על הבית.

עו"ד יצחק איצקוביץ, סנגורו של מוטי גיגי: "בית המשפט הנכבד הורה על זיכויו של גיגי מזריקת הרימון, שהיא העבירה העיקרית שיוחסה לו, מאחר שאין כל ראיה ישירה או נסיבתית שיכולה לקשור אותו לעבירה".

עו"ד ירון גיגי, סנגורו של פרץ: "אני מברך את בית המשפט על הזיכוי בעניין מרשי וסבור שהיה ראוי לעשות כך ביחס לכל הנאשמים".

agbarya ofanoa
האופנוע עם די.אן.איי של היורים נקלט נכנס לכביש שש בשער נחשונים

הרשעה אחרת היא סחיטה של בני זוג נורמטיבים מתל אביב, שהיו חייבים לחייא שלושה מיליון שקל ונדרשו למכור תוך שבועיים נכס בכיכר המדינה אשר שווה 4.3 מיליון, או להעביר אותו לחייא תמורת פירעון החוב. למזלם הם מצאו לקוח אשר שילם 4.1 מיליון שקל והחזירו לחייא 3.2 מיליון, אבל הוא ואנשיו דרשו באיומים עוד 600 אלף שקל – קנס. הם לא שילמו ולא התלוננו במשטרה, אבל כאשר חוקרי ימ"ר תל אביב התדפקו על דלתם הם מסרו עדות מפורטת והעידו בבית המשפט.

למרות הקביעות הקשות נגד עדי המדינה, השופט גורפינקל נתן אמון בעדותו של שלומי בפרשה של השלכת רימון רסס וירי כחלק מסחיטה של מהמר, כאשר נמצא לה סיוע משמעותי חיצוני. שלומי סיפר כי סייע למהמר לקבל מחייא 300 אלף שקל בערבות של אחיו, מנהל אזור ברשת קמעונאית גדולה. כאשר הלווה לא עמד בהחזרים וירד למחתרת בקברות צדיקים אי שם, האח גייס 340 אלף שקל ושילם לחייא באמצעות שלומי, אבל חייא שוב דרש קנס והטיל את האחריות על האח הערב.

שלומי העיד כי בשלב הזה חייא ביקש ממנו את הכתובת של האח הערב ואת פרטי מכוניתו, וכעבור מספר ימים הוא נפגש עם יד ימינו אבי לויה והראה לו את הבית. למחרת הושלך רימון רסס לעבר הבית אך הוא התפוצץ בחצר של השכנה. כעבור ארבעה חודשים, בספטמבר 2012, כאשר האח נסע לעבודה על כביש שש עקפו אותו מכונית סובארו שחורה ואחריה שני רוכבי קטנוע, אחד מהם שלף אקדח וירה שלושה כדורים שפגעו בחלון הנהג, בדלת ובכנף הקדמית.

agbarya hariri abadalla agbarya uda omri agbarya unes ali
עבדאללה חרירי עומרי עודה עלי יונס

בתחנת משטרת כפר סבא טען האח כי אין לו סכסוכים אבל במודיעין המשטרה ידעו שאחיו מסובך בחובות לחייא. בשלב הזה האח החל לרעוד, "אני מפחד מאוד… אני רוצה לפתור את הבעיה בכסף", אך סירב למסור עדות נגד חייא. בהמשך הכיר לו שלומי בורר בשם דוד צבאג שהיה מקובל על חייא וקבע כי האח ישלם 110 אלף שקלים. שולם.

בבית המשפט הכחיש האח את הקשר לחייא אך אז נשלפה קלטת. "מה הרגשת ברגע שהבנת שהסתבכת בחובות של אחיך לאיתן חייא?", הוא נשאל בחקירה ו"מעד" בלשונו, "כמו הלם קרב, לא תפקדתי שלושה חודשים, הייתי חי-מת, בקושי אכלתי ושתיתי. עבר לי בראש התאבדות… נקלעתי להסתבכות בעל כורחי… אנשים בסדר גודל שאתה לא מסוגל להתמודד איתם בכלל".

השופט גורפינקל הרשיע את חייא על בסיס אמרותיו של העד במשטרה, "ביטויי החשש והפחד נאמרו בקשר לחייא ומלמדים על מעורבותו הברורה בסחיטה", ועל בסיס החיזוקים לעד המדינה – איכונים טלפונים שהוכיחו כי הוא ולויה היו יחד באזור הבית יום לפני השלכת הרימון. 

agbarya koko cutayer
כותייר עודה – קוקו

הערבים של חייא

המבצעים, שלושה עבריינים מג'לג'וליה המשתייכים למשפחת חרירי – אגברייה (עבדאללה חריריעומרי עודהעלי יונס) נלכדו עקב מידע מודיעיני, איכונים טלפונים וראיות פורנזיות כולל די.אן.איי אשר קשרו אותם לאופנוע הגנוב ממנו בוצע הירי. בהסדר טיעון שרקמו הסנגורים, עורכי הדין מנשה סלטון, ונעמה אלחדדרצון דרחי, וקובי טולדו, הם נשפטו כל אחד על פי חלקו לשנתיים עד שמונה שנות מאסר. במסגרת ההסדר הם עמדו על מחיקת שמו של חייא, וכתב האישום המתוקן נגדם נפתח כך: "האחר נהג להעמיד הלוואות לרשות גורמים שונים… האחר קשר עם אחרים להשליך רימון יד".

השופט גורפינקל מבחינתו קבע כי הקשר של חייא למבצעים הוכח באמצעות איש ביניים המקורב לחייא ולשלושת המבצעים, הגם שהוא לא הועמד לדין כיוון שהמשטרה לא הצליחה לבסס את מעורבותו. מדובר בכותייר עודה המכונה "קוקו", עבריין בכיר מג'לג'וליה, שמנהל ארגון פשע קטן המזוהה עם משפחת חרירי. לפי תיקי המודיעין הוא התקרב לחייא בשנים האחרונות, והפך לסוג של קצין מבצעים עבורו.

בתקופה הרלוונטית בשנת 2012 חייא "סידר" לכותייר דירה בצהלה, בה הוא התגורר בזמן מעצר בית באחד התיקים שלו, ואנשיו של כותייר – עודה (בן דוד שלו), אגבריה ויונס, הפכו לבני בית בדירה, לפי עדויות של אנשי חייא עצמם.

בעדויות התברר כי ערן חייא, בנו של איתן ואסיר משוחרר, מכיר את אנשי חרירי מבית הסוהר. חייא עצמו הסביר את הקשר הזה בבית המשפט: "קוקו היה חבר של הבן שלי, הוא בא אלי וביקש עזרה ועזרתי לו… אני שילמתי את השכירות".

לפי העדות של לויה, מדובר בביתו של אדם שהיה חייב כספים לחייא ופינה אותו, וחייא הכניס לבית את כותייר, ומאוחר יותר הצטרפו אליו אגבריה ועומרי עודה. לויה העיד כי טיפל בחשבונות הבית בצהלה מטעם חייא והרבה לבקר את כותייר ואנשיו שם.

חייא עצמו הודה בחצי פה כי הכיר את אנשי קוקו באופן שטחי, וכל החבורה הייתה באירוע של בתו: "אתה מזמין אחד והוא מביא איתו 10 אנשים, ככה זה אצל הערבים", הוא הסביר.

השופט גורפינקל פסק כי "חייא קשור לחבורה שביצעה את השלכת הרימון והירי על האח הערב בכביש שש. חיי דאג להכניס את כותייר לבית והכיר גם את היתר. העובדה שזורקי הרימון ומבצעי הירי מכחישים היכרות עם חייא עומדת בסתירה לראיות שהובאו בבית המשפט (לרבות עדות חייא), ומדובר בניסיון לא מוצלח להרחיק עצמם מחייא".

חייא הורשע באישום זה בעבירות סחיטה בכוח, היזק בחומר נפיץ תוך סיכון חיי אדם בצוותא וחבלה בכוונה מחמירה בצוותא (ואגב, קוקו, שכאמור לא הואשם בתיק זה, עצור כעת בתיק אחר של תקיפה והדחת עד, כאשר מי שהיה קרבן התקיפה, אדם מג'לג'וליה, נרצח לפני מתן עדותו. קוקו חתם על הסדר טיעון ואמור לרצות 14 חודשי מאסר).

od elahdad naama new 150 od salton menashe 200 200 od toleldo kobi  
עו"ד אלחדד עו"ד סלטון עו"ד טולדו  

הרף העליון

"בכל שנותיו של כבודו מעולם לא נתן את הדין בפניו אדם עם עבר כמו של איתן חייא", אמר התובע רוסו בנאום הטיעונים לעונש. "אני לא יכול לדמיין נאשם עם שתי הרשעות רצח בעברו שיהיה יותר מהנאשם המורשע איתן חייא ברף העליון של מתחם הענישה". 

כמה שנות מאסר מבקש התובע להשית על איתן חייא ויתר הנאשמים שהורשעו? 

sofa hiya eitan 400

סדרת הכתבות – פסק דין איתן חייא ואח'

פרק 1. מחדל ורשע

פרק 2. זיכויים בחבורה

פרק 3. זיכוי הבנות

פרק 4. יום הדין של איתן חייא (טיעונים לעונש)

פרק 5. גזר הדין: 20 שנות מאסר לאיתן חייא

פרק 6. המשפט ונסיון חיסול בן כהן – איתן & גורפינקל 

פרק 7. הערעור 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות