צווארון לבן
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | צבאי | אסירים
0523307111 מידע מורחב
מיסים - פלילי ואזרחי | פשיטות רגל
0522614884 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
זנו – קרן, משרד עו"ד
פלילי | אסירים | כלכלי | נוער
עו"ד שלמה קלימיאן ושות'
כלכלי | מע"מ | מס הכנסה
עו"ד שרון קינן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | אסירים | מנהלי | נוער | צבאי
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד דן באומן
פלילי | מעצרים | סמים | מין | אלימות | רכוש | צבא | נוער

מחדלי המדובבים של קציני יאח"ה אפרים ברכה וליאור רייס

בזיכוי יוצא דופן ביושרתו מתארת השופטת המחוזית מיכל ברנט כיצד מדובבים אימתניים סוחטים באיומים הודאות מעצורים בתאי מעצר אפלים * חוקרי יאח"ה לא חסו על קולגה לשעבר, עו"ד איילת אפיק חכמון, והגישו נגדה כתב אישום עקב סירובה להפליל לקוח בפרשת קופת חולים מאוחדת, אבל השופטת ברנט היתה שם כדי לזכות גם אותה 
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
rice lior braha efi
אפרים ברכה וליאור רייס

2 נובמבר 2010, שבוע לפני גל המעצרים הגדול בפרשת השחיתות בקופת חולים מאוחדת. שני חוקרי מע"מ, ליאור מירז ואילן יוסף, שהיו בסוד העניינים של החקירה עצרו "לשתות קפה" בבית של אבי סיבוני, המשווק הגדול של מאוחדת באזור ירושלים ואחד מיעדי החקירה הסמויה של יאח"ה ומע"מ שעסקה בפרשות שוחד והלבנת הון של בכירי הקופה ומקורביהם. מירז היה אז שכן וחבר קרוב של סיבוני מבית הכנסת במעלה אדומים, ומה שהיה באותה פגישה הפך לחקירה נוספת של המשטרה.

למחרת הפגישה סיבוני החל לתקשר בטוקמנים לא מזוהים עם אחד משותפיו לעבירות, יוסי סניור, וכעבור שבוע, ביום ביצוע המעצרים, הוא נעלם מביתו ונסע ל"קברי צדיקים" בצפון, כשבדרך מכר ניירות ערך והעביר שני מיליון דולר מחשבונו לחשבון בנק בשוויץ, כספים שרשויות החקירה לא הצליחו לשים עליהם יד. סניור, שנחקר ביאח"ה, סיפר לחוקרים כי לסיבוני ולו היה מידע מוקדם על החקירה ומועד המעצרים, ובין היתר דיווח כי היה עד לפגישה המשולשת, שבה מירז ויוסף הציגו לסיבוני קלסר עם חומרים סודיים מהחקירה. סניור טען עוד כי שמע מסיבוני שהוא נדרש לשלם 50 אלף שקל עבור המידע.

מירז ויוסף לא הכחישו את דבר הפגישה, והציגו גרסה זהה אודות נסיבותיה: מירז טען שנתקע עם פנצ'ר במעלה אדומים וביקש מיוסף שיבוא לחלצו, ואז קפצו שניהם לקפה אצל חברו הטוב, "הרב" (כך הוא קרא לסיבוני). יוסף טען כי כלל לא ידע מיהו סיבוני ובמה הוא חשוד. מירז, שתיקו הופרד, הורשע לפני שנתיים בקבלת שוחד ונשפט ל-10 חודשי מאסר. בעוד הוא והמדינה ממתינים להכרעת בית משפט העליון בערעורים, על עצם ההרשעה ועל קולת העונש, בית משפט המחוזי זיכה את סיבוני ויוסף מעבירות השוחד (חודש יוני).

siboni avrahm zeliger
אברהם סיבוני

מלחמת שבע השנים

השופטת מיכל ברנט זיכתה גם נאשמת נוספת בתיק, עו"ד איילת אפיק חכמון, לשעבר קצינת הערכה ביאחב"ל, שהיתה הסנגורית של מירז בשלב המעצר, והואשמה בשיבוש החקירה בכך שבבית המשפט היא לכאורה לחשה ליוסף פרטים על חקירת מירז. האופן בו נחלצו, למרות הכל, סיבוני, יוסף ואפיק חכמון מהרשעה, נובע ממחדלי חקירה שחשפו הסנגורים, עורכי הדין אורי קינן נתי שמחוני ויואב סננס.

"גרסת הפנצ'ר אינה מהימנה בעיניי", כתבה השופטת בפסק הדין. "גרסתו של יוסף כי מירז מסר לו אודות קיומה של החקירה רק לאחר המפגש, וכי בזמן המפגש הוא לא ידע שמדובר בסיבוני (מחקירת מאוחדת, ז"ק) אינה סבירה. עצם העובדה שיוסף חש צורך להמציא גרסה ולתרץ את הפגישה בבית סיבוני מלמדת על מודעותו לכך שהפגישה בחטא יסודה".

בפסק הדין מסבירה השופטת המוערכת למה בכל זאת זיכתה את הנאשמים, ומטיחה קיתונות ביקורת בראש צוות החקירה, רפ"ק ליאור רייס, קצין בכיר ביאח"ה העומד כיום בראש כוח המשימה בתחום השחיתות השלטונית. מעדותו של רייס, המצוטטת על ידי השופטת ברנט, עולה כי התיק נגד עו"ד אפיק חכמון לא היה בא לעולם אילו עורכת הדין היתה מסכימה לשתף פעולה עם צוות החקירה. היא הואשמה כי תיאמה את גרסאותיהם של חוקרי מע"מ, יוסף ומירז, בעניין הפנצ'ר ברכב כהסבר לפגישתם במעלה אדומים. יוסף שוחח עם עו"ד אפיק חכמון מיד לאחר שנתן עדות פתוחה ביום מעצרו של מירז. אפיק הסבירה כי מאחר שיוסף לא נחקר באזהרה באותו שלב, היא לא ראתה בו חשוד אלא קולגה של מירז, ולא היתה מניעה לשיחה ביניהם.

בהמשך סיפק מירז גרסה דומה לזו שנתן יוסף בעניין הפנצ'ר, ובכתב האישום נטען כי עורכת הדין לחשה על אוזנו את הגרסה המתואמת לפני דיון מעצרים. השופטת ברנט קבעה כי האישום נגד עורכת הדין חסר כל ביסוס ותשתית ראייתית, והינו ספקולטיבי לחלוטין. אפיק חכמון הצביעה על אפשרות שמירז ויוסף תיאמו גרסאות מוקדם יותר, או עשו זאת באמצעות פרקליט אחר המקורב אליהם, והשופטת קבעה כי עדותה אמינה עליה.

וזה לא הכל. הסיפור הגדול בפסק הדין הוא אופן הבישול של כתב האישום. יאח"ה לא מנעה מעורכת הדין להמשיך לייצג את מירז, ואף לא קראה לה לחקירה במשך ארבעה חודשים אחרי לחישת הגרסה המתואמת, שבה הואשמה. הזימון שלה לחקירה הגיע רק אחרי שסירבה לתת יד להסכם עד מדינה עם מירז, ולאחר שהתריעה במכתב לנצ"מ (דאז) אפרים ברכה, על כוונתה לתבוע את יאח"ה בשל דרדור מצבו הנפשי של הלקוח שלה, עקב מניעת תרופות מכוונת במהלך מעצרו.

השופטת ברנט כתבה על כך בפסק הדין: "רפ"ק רייס אישר בעדותו לפני… כי הוא לא סבר שיש לזמנה לחקירה, וכי להערכתו לולא התערבה זו (העו"ד) בחתימה על הסכם עד מדינה עם מירז, ממילא טענות השיבוש לא היו מועלות נגדה, או נחקרות כלל. דבריו של החוקר רייס חמורים".

אפיק חכמון, שיוצגה על ידי עורכי הדין אלון רון, רונן מנשה ואיילת לשם, מעדיפה להשאיר הגדרות כמו תפירת תיק לאחרים. "יש מעט מלחמות בחיים שצריך לנהל באמת", היא אומרת. "למרות המחיר הכבד של ניהול ההליך במשך שבע שנים מאז החקירה, את המלחמה הזו היה נכון להילחם עד הסוף".

לדברי השופטת, התנהלות החקירה וניהול התיק בבית משפט על ידי הפרקליט עו"ד נעם עוזיאל, הביאו גם לזיכויים של סיבוני ויוסף. בשבוע הבא, בפסק הדין שייתן בית המשפט העליון בערעור בתיק המקביל של ליאור מירז, יגיע לידי הכרעה הפער דרמטי בין פסק הדין המרשיע שניתן נגד מירז, לפסק הדין המזכה, הטרי, של יוסף וסיבוני, המבוסס במידה רבה על אותה מסכת ראיות.

od afik hakmon ayelet
עו"ד איילת אפיק חכמון

מחזה בכמה מערכות

בהכרעתו עשוי בית המשפט העליון לקבוע גם את גבולות הגזרה המותרים למדובבים משטרתיים, לאור אופי התרגיל בו הפליל מירז את עצמו ואת חבריו. התרגיל וההודאה שהוכתרו ככשרים למהדרין על ידי שופטת המחוזי בירושלים רבקה פרידמן-פלדמן בתיק מירז, נדחו כ"בעלי משקל נמוך ביותר" בפסק הדין של השופטת ברנט במחוזי מרכז.

"על מירז ביימו (המדובבים) מחזה בכמה מערכות", מתאר סנגורו של מירז, עו"ד אשר אוחיון. תחילה ישב עם מירז בתא עצור שהתחזה לחולה וצעק לעזרה, ואיש מהסוהרים לא ניגש אליו. במערכה השנייה, הוכנס לתא מדובב גדול מימדים בעל קעקועים ומראה מרתיע. סוהרים ששוחחו ליד התא חשפו "במקרה" על מה כל אחד עצור, ואמרו שמירז הוא חוקר של רשות המסים.

זו היתה יריית הפתיחה למסע איומים, מאחר שמירז הסתיר את זהותו וסיפר קודם כי הוא עצור על הברחת סמים. החבר המפחיד לתא החל להיות אלים והאשים אותו כי הוא שקרן, סמוי ו"שטינקר". המדובב החל להכות בקיר ולבעוט במיטות, אמר למירז שהוא מניאק ואיים לדקור אותו: "במצב אחר הייתי נותן לך שפיץ". מירז נכנס ללחץ ופחד שיפגעו בו, ולדבריו החל לרעוד, התחנן ואף השתין במכנסיו. בתא אחר המתין לו בהמשך חבר נוסף, המדובב הטוב. שם, כדי להתנקות מתווית ה"שטינקר", החל מירז לחשוף על מה הוא באמת עצור ותיאר מה כביכול עשה.

shofetet brant michal big new 400 408  
שופטת מיכל ברנט  

"אני עובד מע"מ, תפסו אותי על שוחד… כל העצורים של קופת חולים מאוחדת, כולם ברחו בגלל המידע שהדלפתי… אחד ברח לקברי צדיקים… אחד נשבר, נהיה עד מדינה והלשין עליי, אבל אמר דברים לא נכונים", אמר מירז, שחשף בפני המדובב את יוסף – "אחד הבוסים שעובד איתי בעבודה" – כמי שהיה כביכול מתווך מול סיבוני.

"בתרגיל, שכלל פעילות משולבת של מספר מדובבים, עולה כי כמה מהם הרימו את קולם והתבטאו בצורה קשה. מירז תאר בעדותו יריקות מצידם וסימני חיתוך הצוואר", כתבה השופטת ברנט. את כל זאת עשו בשעה שצוות החקירה של יאח"ה, בראשות רפ"ק ליאור רייס, מנע ממירז טיפול תרופתי שהיה חייב לקבל בהנחיית רופאו, מה שתרם לאפקטיביות ההפחדות של המדובבים. כשביקש את התרופות הטיחו בו החוקרים כי הוא שקרן ("אנו מכירים את הסיפורים האלה", אמרו לו), ועקב אי נטילתן סיים את המעצר בבית חולים.

מסיבה לא ברורה, התובע עו"ד עוזיאל מפרקליטות מיסוי וכלכלה, לא חשב שיש מקום להביא את המדובבים לעדות, לאור הטענות על דרך הוצאת ההודאה ממירז. "לא ניתן לשלול כי אכן מצבו הנפשי של מירז בשילוב עם התנהלות המדובבים, גרמו לו לרצות אותם ולמסור דברים אשר אין לסמוך על מהימנותם", כתבה השופטת ברנט. לדבריה, ייתכן ומדובר בגיבוב של פרטי מידע נכונים עם פרטי מידע נוספים שהשתילו בפיו חוקרי יאח"ה.

 shofetet pridman feldman rivka od keinan ury200 200
 שופטת רבקה פרידמן-פלדמן עו"ד אורי קינן

השופטת פרידמן-פלדמן, לעומת זאת, בפסק הדין המרשיע של מירז, כתבה דברים שונים לחלוטין: לדבריה "בהקלטות הנאשם לא נשמע לחוץ, חרד או מאוים… הדברים הם בטון רגיל ולא בצורה אותה היינו מצפים לשמוע מאדם מפוחד המתחנן על חייו". השופטת פלדמן הגדילה וקבעה אף כי "נראה שהנאשם מצא באריאל (המדובב האחרון) בעל שיחה נעים ונוח".

הביקורת של השופטת ברנט על צוות החקירה מתרחבת אל אופן גביית עדותו ומהימנותו של עד התביעה המרכזי, יוסי סניור, גיסו של בכיר הקופה יהודה עליאש, שהועסק בחברה של סיבוני וניסה לזכות בהטבות מחוקריו, רייס וברכה ז"ל. "סניור לא היה בטוח במועדים ובפרטים אותם מסר לחוקרים, ועל כן שאל אותם שאלות מכווינות וחיפש את אישורם לדבריו", כתבה. יתרה מכך: "לא נערכה בדיקה לגרסתו. בדיקה היתה מגלה כי סניור לא היה כלל במעלה אדומים בפגישות אותן תיאר", בהן נוצר לטענתו קשר השוחד בין הנאשמים. החוקרים לא ערכו לו אפילו מסדר זיהוי, למרות שנכשל בתיאור אנשי מע"מ (מירז ויוסף) שהפליל.

עו"ד אוחיון: "לשופטת ברנט היה אומץ לקבוע את אשר קבעה, כאשר בית משפט העליון טרם אמר את דברו. פסק הדין הצפוי בעליון הוא עקרוני בעניין הפעלת מדובבים, כי בשנים האחרונות יש עליית מדרגה עם יחידת מדובבים שהוקמה בתקציב ענק ושיטות אגרסיביות. פעם מדובבים היו מתחברים לחשוד ויוצרים איתו יחסי אמון. היום הכל שוכלל לאיומים והפחדה בפגיעה גופנית. העובדה שבתיק זה המדובבים לא הובאו לעדות היא תוצאה של שכרון הכוח של הפרקליטות, והמחשבה שבתי המשפט נמצאים בכיס הקטן שלהם".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית היא נלמדת ומופקים ממנה הלקחים במידת הצורך. 

בכוונתנו ללמוד את הכרעת הדין ולהגיב בהתאם".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן