מהירה ועצבנית

שתף כתבה עם חברים

סרטון המתעד מרדף של נהג אחרי נהגת צעירה שגרמה לתאונה וברחה, ונעצרה רק אחרי שגרמה לתאונה נוספת, לא הוצג בבית המשפט. לכן, אולי, העונש הסתכם בחמישה חודשי עבודות שירות בלבד

 mirdaf atsbani
 תאונת הפגע וברח כפי שצולמה על ידי הנהג

סטודנטית בת 21 שגרמה לתאונת פגע וברח סמוך לצומת בית ליד, ונמלטה לאורך כמה קילומטרים במהירות של (ככל הנראה) 130-140 קמ"ש, נעצרה על ידי נהג שרדף אחריה – רק כאשר גרמה לתאונה שנייה. 

המרדף, שנערך רובו על כביש 4, ונמשך שבע דקות, צולם כולו על ידי מצלמה ברכבו של הנהג הרודף. לאורך כל המרדף שוחח הנהג עם המשטרה ודיווח לה על הנהגת הפוגעת ומסלול בריחתה.

לצפייה בסרטון המלא – לחצו כאן.

אלא שלמזלה של הנהגת הנאשמת, הסרטון הזה לא הוצג בבית המשפט. שכן, הנאשמת חתמה באמצעות סנגורה עו"ד אמיר מסארווה, על הסדר הכולל עבודות שירות. גם כך, השופטת בבית המשפט לתעבורה בפתח תקוה, אטליא וישקין, קבעה כי ההסדר קל באופן חריג וכי היה "ראוי לשקול הטלת מאסר בפועל בין כותלי בית הסוהר". בסופו של דבר, בלא שחזתה בסרטון, גזרה השופטת על הנהגת רק חמישה חודשי עבודות שירות, והטילה עליה לפצות את נפגעי התאונה ב-4,000 שקל.

סדרת האירועים על הכביש החלה ביום נאה, שעת צהריים, בנובמבר 2014. הנאשמת, סטודנטית במכללה תושבת המשולש, נהגה במזדה שלה בכביש מספר 57, בקטע שהמהירות המותרת בו 60 קמ"ש. בצומת כפר יונה-חניאל היא עקפה במהירות רכב שהשתלב מימין, איבדה שליטה, פגעה במעקה הבטיחות שבצד הדרך, והוטחה ממנו בעוצמה אל מרכז הכביש ולרוחבו, תוך שהיא פוגעת ומעיפה מכונית בנתיב הסמוך אל שטח הפרדה.

הנהג ברכב הנפגע נחבל ופונה לקבלת טיפול, אבל הנהגת הפוגעת התאוששה מיד, ובתוך מספר שניות חידשה את נסיעתה במהירות מסחררת ונמלטה מהמקום. נהג רכב אשר נסע מאחוריה והיה עד לתאונת הפגע-וברח, החל לדלוק אחריה תוך דיווח רצוף למשטרה. הנאשמת נמלטה במשך מספר קילומטרים, פנתה בכביש 4 לכיוון צפון ובמהלך הדרך אף ניסתה "לנער" ולחמוק מהעוקב. לרוע מזלה, בצומת העוגן, היא פגעה ברכב נוסף שעמד ברמזור בפנייה שמאלה, אז השיג אותה גם רודפה.

הנאשמת הורשעה על פי הודאתה בנהיגה בקלות ראש או ברשלנות וגרימת חבלה, ובהפקרה לאחר פגיעה, לאחר שכתב האישום תוקן מעבירת הפקרה שבצידה שבע שנות מאסר, לעבירת הפקרה – שבצידה שלוש שנות מאסר (ההבדל בין הסעיפים הוא בין נהג הנמלט מתאונה בה נפגע אדם באופן מודע, לבין נהג ש"היה עליו לדעת כי נפגע אדם או עשוי היה להיפגע"). התביעה ביקשה שישה חודשי עבודות שירות ופסילת רשיון.

shofetet vishkin atalia
השופטת אטליא וישקין

 

השופטת וישקין כתבה כי "ההסדר הינו כפי הרף התחתון של המתחם העונשי הראוי – ואף ניתן להגדירו כחורג לקולא… אין ספק כי עזיבת מקום תאונה הינה מעשה אנטי חברתי, בלתי מוסרי שיש להוקיעו… אף מקום שבית המשפט ישוכנע כי ביסוד העזיבה פחד או בלבול אין לתת הכשר מוסרי להתנהגות זו. סבורני כי כל אדם המעורב בתאונה חש באופן טבעי פחד, בלבול, אי נוחות וכו'. האם רגשות אלה מהווים לגיטימציה להפקרת נפגע תאונה??!! – סבורני כי כל בר דעת מבין שהתשובה לכך שלילית!".

"נסיבות התאונה עצמן מלמדות על חוסר מיומנות קיצונית, באשר לא רק שהנאשמת איבדה שליטה על רכבה וגרמה לתאונה הראשונה, אלא שאחר כך גרמה לתאונה נוספת עת פגעה ברכב שהיה במצב של עצירה! מדובר ברף גבוה של רשלנות", כתבה השופטת, "מטיעוני הסנגוריה, עולה לכאורה כי הנאשמת נמלטה היות ורכב דלק בעקבותיה. אין לקבל הקשר הדברים הללו, באשר אינם עומדים במבחני הגיון וסבירות. לכל בר דעת ברור כי לו נשארה במקום התאונה כדרישת החוק – לא היה דולק איש בעקבותיה… אפשר ואכן 'נלחצה' שעה שהבחינה שמנוסתה אינה מצליחה באשר רכב דולק בעקבותיה עתה – מה לה כי תלין! מן האמור לעיל עולה כי על פניו מדובר בנסיבות מחמירות ולפיכך מן הראוי לשקול הטלת מאסר בפועל". 

od masrawa amir
עו"ד אמיר מסארווה

עם זאת, מאחר שהנאשמת נורמטיבית ללא הרשעות קודמות בפלילים או בתעבורה, ובאה מרקע משפחתי נורמטיבי, והינה "בגירה צעירה" אשר פנתה בעצת סנגורה לטיפול פסיכולוגי פרטי ושילמה מיוזמתה פיצוי, השתכנעה השופטת לאשר את ההסדר ולפסוק אף עונש קל יותר מזה אשר ביקשה התביעה. במסגרת העונש, נשלל רשיונה של הצעירה לשלוש שנים.

עו"ד מסארווה מסר בתגובה: "בית המשפט עשה עבודתו נאמנה עת השית בסופו של יום 5 חודשי עבודות שירות בלבד. הנאשמת עברה דרך שיקומית כבירה במסגרת ההליך המשפטי נגדה, מה גם שהפרקליטות השכילה לעשות איזון בין האינטרס של הנאשמת לאינטרס הציבורי עת תיקנה את כתב האישום מעבירת הפקרה שלצדה 7 שנות מאסר לעבירה שלצידה 3 שנות מאסר בפועל ואף הסתפקה בלטעון לשישה חודשי עבודות שירות. הצלחתי יחד עם הנאשמת לשכנע את בית המשפט כי העבירה זרה לאורח חייה. לא מדובר במסר עונשי שלילי לציבור הסובל מתאונות דרכים; מערכת המשפט דנה כל מקרה לגופו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות