שמירת הריון

שתף כתבה עם חברים

האם גבר הנאשם בתקיפת אשתו רשאי לקחת חלק בלידה? עו"ד אמיר מסארווה הצליח לשכנע את בית המשפט שזה הדבר הנכון לעשות

beherayon
"לראות את בתו שתיוולד – זו זכות על", טען הסנגור (תמונה להמחשה)

האם נאשם שתקף את אשתו רשאי להיות לצדה בבית החולים בעת שהיא כורעת ללדת? על השאלה הזו נדרש אתמול (24.8) לענות שופט בית משפט השלום בחדרה, אמיר סלאמה.

תחילתה של הדרמה כאשר הוגש כתב אישום נגד תושב אזור חדרה, בו הוא הואשם בתקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי אשתו וכן בתקיפה סתם. ב-14 בינואר, לצד הגשת כתב האישום, התביעה המשטרתית הגישה לבית משפט השלום בחדרה גם בקשה להארכת מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים. ב-5 בפברואר הורה בית המשפט על שחרורו של הנאשם לאחר קבלת תסקיר מעצר שהמליץ על שחרורו, אולם התביעה ביקשה לעכב את ביצוע השחרור ויום לאחר מכן ערערה לבית המשפט המחוזי בחיפה, שקיבל את עמדת הסנגור, עו"ד אמיר מסארווה, ודחה את הערר.

ב-8 בפברואר הובא הנאשם שוב לבית משפט השלום, והפעם מאחר שמשרדי האיזוק האלקטרוני היו סגורים. באותו מעמד הוא שוחרר סופית בתנאים המגבילים, כולל איזוק אלקטרוני, לאחר שהשופט סלאמה מתח ביקורת על מעצרו המיותר בשל מחדל האיזוק.

 leida 1

ב-2 באפריל התיר בית המשפט לנאשם לצאת לעבודה במסגרת התנאים המגבילים. בדיון שהתקיים חודשיים לאחר מכן, הועתקו תנאי מעצר הבית של הנאשם לבית הוריו. באותו דיון התייצבה בבית המשפט אשתו של הנאשם, נשאלה מספר שאלות והשיבה כי אינה פוחדת עוד מבעלה, וכי "אין בעל אוהב יותר ממנו".

לאחרונה, עו"ד מסארווה הגיש לבית המשפט בקשה בהולה לעיון חוזר בתנאי השחרור של מרשו, בנימוק שאשתו נמצאת בהריון מתקדם, כאשר תאריך הלידה המשוער הוא בין ה-25 באוגוסט ועד ה-11 בספטמבר. עוד לפני כן, האישה התייצבה במשרדי התביעות וביקשה לסיים את התיק כדי שבעלה יהיה איתה בלידה. "שעת הלידה הינה שעה מלאת שמחה ומלאת עצב, מלאת פחד ומלאת תקווה, שכן האישה ברגעים האלה זקוקה בנחיצות רבה לבעל תומך שיחזיק לה אצבעות", כתב עו"ד מסארווה בבקשתו, "עמדתה העקבית של המתלוננת, שהוצגה הן בפני שירות המבחן והן בפני בית המשפט הנכבד אינה מותירה ספק בדבר אהבתה לבעלה וחוסר חששה ממנו".

עו"ד מסארווה ציין עוד בבקשתו, כי בכל מקרה המתלוננת תהיה תחת הרדמה מלאה בעת הלידה, "וזכותו המלאה של המבקש – שהוא האב הביולוגי, לראות את בתו שתיוולד. זכות זו הינה זכות על".

od masarwa amir
עו"ד אמיר מסארווה

בפני עו"ד מסארווה והאיחוד המשפחתי המרגש לקראת הלידה עמד מכשול אחרון: בישראל, החוק קובע כי ברגע שמוגשת לבית המשפט רשימת העדים במשפט פלילי, על הנאשם חל איסור לקיים מפגש עם מי מהעדים. מאחר והאישה, המתלוננת במקרה הנוכחי, היא אחת מהעדים במשפט, על בעלה חל איסור ליצור איתה קשר. ההיגיון מאחורי החוק הוא שנאשם במשפט כלשהו לא ישפיע על עדים.

אבל היו גם מקרים בהם בית המשפט אישר באופן חריג לנאשם להיפגש עם עד. המקרה האחרון, ככל הידוע, היה בשנת 2004, אז שופטת קבעה כי נאשם בעבירות מס יוכל להיפגש עם רואה החשבון שלו, שאמנם נכלל ברשימת עדי התביעה, אולם הנאשם היה חייב להיפגש איתו כדי להבין פרטים מניהול החשבונות שלו.

כך או כך, התביעה – באמצעות המתמחה אבנר דבוש – מנעה דיון משפטי נוקב בסוגייה כאשר לא התנגדה והשאירה לשיקול דעתו של השופט את ההחלטה האם לאפשר לנאשם לצאת ממקום מעצר הבית שלו ולהצטרף לאשתו בעת שתלד. ואכן, השופט אישר את הבקשה, וקבע כי הוא יוכל לעשות זאת, ובתנאי שיפוקח על ידי אדם אחר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות