השודד הצעיר יוכל לשוב לשחק כדורגל

שתף כתבה עם חברים

נדיר אבו זעים, כדורגלן צעיר שנפצע והידרדר לסמים ואלכוהול, הורשע בשוד פלאפון מהולך רגל. התביעה ביקשה 4-6 שנות מאסר, אך השופט התחשב בתסקיר החיובי שציין את הפוטנציאל השיקומי וגם את החזרה של הנאשם לכדורגל

soccer player shadow
שירות המבחן ציין שהנאשם שב לשחק כדורגל (איור להמחשה: FREEPIK)

בית המשפט המחוזי בחיפה הטיל (רביעי, 24.1) שישה חודשי מאסר על תנאי על נדיר אבו זעים, שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בשוד בנסיבות מחמירות. על אף חומרת העבירה ובקשת התביעה למאסר ממושך בפועל, השופט אמיר טובי הסתפק בכך שהנאשם יהיה בפיקוח שירות המבחן במשך שנה ויבצע עבודות של"צ בהיקף של 250 שעות. כל זאת, בשל "הפוטנציאל השיקומי" שלו.

לפי כתב האישום, ב-17 בנובמבר 2016 שדדו אבו זעים ואחד מחבריו צעיר שהלך ברחוב בחדרה. השניים לקחו ממנו את מכשיר הטלפון הנייד החדיש שלו, היכו אותו, הפילו אותו ארצה ונמלטו, לא לפני שהחבר היכה את הצעיר בשרשרת ברזל.

ב-18 באפריל 2017 הגיעו הצדדים להסדר טיעון, ואבו זעים הודה כאמור בשוד בנסיבות מחמירות. בהתחשב בגילו של הנאשם בעת ביצוע העבירה, השופט טובי ביקש תסקיר מבחן בטרם שמיעת הטיעונים לעונש. התסקיר העלה כי מדובר בצעיר נורמטיבי, תלמיד תיכון וכדורגלן שנאלץ להפסיק לשחק בשל פציעה. משם, כך הוסבר, הוא הידרדר עד להתמכרות לסמים ואלכוהול. עם זאת צוין כי אין לו עבר פלילי, ושירות המבחן אף התרשם כי מדובר במעידה חד פעמית, וכי הצעיר שמצוי בתהליך של שיקום חייו אף חזר לשחק כדורגל. המלצת השירות היתה שבית המשפט יימנע מענישה שתפגע בתהליך הטיפולי.

od masarwa amir150 150 shofet tubi amir    
עו"ד אמיר מסארווה השופט אמיר טובי    

עו"ד רינת לוי מהפרקליטות התמקדה בחומרת העבירה ובחלקו של הנאשם בביצועה, טענה לתכנון מוקדם וביקשה ארבע עד שש שנות מאסר. הסנגור, עו"ד אמיר מסארווה, התעקש כי יש להמעיט בחלקו של אבו זעים בשוד, וביקש לאמץ את המלצות התסקיר החיובי.

השופט טובי קיבל את טענת התביעה באשר לחלקו המשמעותי של הנאשם, אך הסכים עם הסנגור כי לא היה תכנון מוקדם, ולפיכך – קבע את מתחם הענישה על 12-48 חודשי מאסר. עם זאת, השופט הבהיר כי בכוונתו לחרוג ממתחם הענישה מאחר שמדובר בצעיר שסיכוייו להשתקם גדולים. הוא הוסיף כי לנאשם אין עבר פלילי, וכי לקח אחריות והודה במעשיו. בכל אלה כשלעצמם, סיכם השופט, אין כדי להצדיק סטייה ממתחם העונש, אולם ההמלצה החד משמעית של שירות המבחן הכריעה את הכף. "בהינתן סיכויי השיקום הטובים, גילו הצעיר של הנאשם ונסיבותיו המיוחדות והיותו מצוי על מסלול השיקום, ראיתי לחרוג לקולא ממתחם העונש ההולם", כתב השופט בהחלטתו.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות